Mądrzy ludzie widzą wszystko.
Pola Negri
Jednym z podstawowych filarów dbania o piękny i zdrowy uśmiech jest odpowiednia diagnostyka rtg zębów. Badania te powinny być nieodłącznym elementem stomatologii zachowawczej, ponieważ pozwalają na precyzyjne zlokalizowanie problemu, co ułatwia ustalenie jego przyczyn i zaplanowanie skutecznego leczenia. Diagnostyka umożliwia namierzenie wszelkich problemów występujących w jamie ustnej – w szczególności zaś tych, które nie są widoczne gołym okiem.
Punktowe RTG zębów
Najczęściej wykonywane badanie to RTG zębów – w szczególności punktowe. Przeprowadza się je na miejscu, nawet bezpośrednio przed zabiegami stomatologicznymi. Nie trzeba się do nich specjalnie przygotowywać, nie musimy być na czczo, ani też wykonywać żadnych specjalnych czynności.
Badanie opiera się na działaniu promieni RTG, które są pochłaniane przez tkanki kostne, natomiast omijają wszystkie tkanki miękkie. Dzięki temu otrzymujemy wyraźny obraz, na którym widać kość szczęki oraz zęby razem z korzeniami, koronami oraz ewentualnym wypełnieniem dentystycznym. Badanie RTG punktowe zęba pozwala na bardzo precyzyjne sprawdzenie wyłącznie tego obszaru, który będzie leczony. Jest on w stanie szybko i precyzyjnie oraz z bardzo wysoką dokładnością ukazać miejsca wymagające leczenia.
Badanie RTG zębów przeprowadza się przede wszystkim przy:
- planowaniu kompleksowego leczenia zachowawczego,
- chirurgii szczękowej,
- endodoncji,
- protetyce,
- ortodoncji,
- urazie mechanicznym zębów lub kości,
- głęboko zaawansowanej próchnicy,
- stanach zapalnych dziąseł.
Diagnostyka – pantomogram
Zdjęcie pantomograficzne to RTG obejmujące obszar twarzoczaszki. Wykonuje się je standardowo, jako badanie kontrolne u wszystkich pacjentów. Dzięki temu badaniu lekarz otrzymuje precyzyjny obraz ukazujący nie tylko stan uzębienia, ale także kości szczęki oraz inne tkanki umiejscowione w bliskim otoczeniu.
Na zdjęciu RTG widać również, w których zębach znajduje się wypełnienie, a także gdzie było przeprowadzane leczenie kanałowe. Z tego powodu zaleca się ich wykonywanie przed pierwszą wizytą u nowego stomatologa – sami możemy nie pamiętać pełnej historii naszego leczenia, zaś zdjęcia dokładnie ją za nas opowiedzą.
Badanie RTG cefalometryczne
Cefalometria to kolejne badanie wchodzące w zakres diagnostyki RTG przeprowadzanej w obrębie jamy ustnej. Wskazaniem do jej przeprowadzenia jest podejrzenie wady zgryzu. Diagnostyka pozwala na bardzo dokładne zobrazowanie stanu całej szczęki i zębów, ale również uchwycone zostaje podniebienie twarde, miękkie, a nawet zatoki.
Zdjęcia cefalometryczne wykonywane są przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego. Przed zabiegami umożliwiają dokładną ocenę stosunków przestrzennych w obrębie wszystkich struktur, co ułatwia indywidualne zaplanowanie leczenia.
Radiowizjografia cyfrowa
Radiowizjografia to cyfrowy rentgen, który charakteryzuje się znacznie zmniejszoną dawką promieniowania X. Pozwala na jeszcze bezpieczniejsze wykonanie zdjęcia RTG, z tego powodu przeprowadza się ją w przypadku dzieci, osób starszych, czy też np. pacjentów z chorobami tarczycy.
Zdjęcia wykonywane za pomocą radiowizjografu wykonywane są – podobnie, jak pozostałe typy zdjęć RTG – w przypadku wykrycia próchnicy (zwłaszcza w przypadkach zaawansowanych), przed wykonaniem różnego rodzaju zabiegów z różnych dziedzin stomatologii, a także w przypadku ocenie osteointegracji wykonanych implantów.
Jak się przygotować do badania RTG zębów?
Jeśli planujemy przeprowadzić takie badanie diagnostyczne, nie musimy się do niego w zasadzie w ogóle przygotowywać – poza dokładnym umyciem zębów (co oczywiście należy czynić przed każdym badaniem, czy też wizytą u stomatologa). Przed badaniem zostaniemy poproszeni o zdjęcie biżuterii (szczególnie kolczyków, naszyjników i łańcuszków) oraz okularów.
Przygotowanie do badania odbywa się bezpośrednio przed jego wykonaniem. Otrzymamy specjalny fartuch zabezpieczający nas przed działaniem promieniowania X, a także specjalną wkładkę, którą należy włożyć do ust. Samo badanie trwa nie dłużej, niż kilkanaście sekund, dlatego nawet najbardziej niecierpliwi pacjenci mogą spokojnie się mu poddać.
Wyniki badania dostępne są natychmiast – od ręki. Dzięki zastosowaniu nowoczesnego sprzętu, współcześnie uzyskuje się obraz bardzo wysokiej jakości, a nawet w 3D. Dzięki temu lekarz widzi bardzo dokładnie, gdzie znajduje się problem, czego dotyczy i jaka jest jego przyczyna. Kompleksowa ocena każdego schorzenia, z jakim zmaga się pacjent, jest możliwa dzięki szczegółowej i precyzyjnej diagnostyce. Zastosowanie takich badań jest obowiązkowym elementem leczenia w przypadku pacjentów, którzy np. uskarżają się na ból, jednak po dokładnych oględzinach jamy ustnej stomatolog nie jest w stanie zobaczyć, w czym tkwi problem. Wówczas dopiero odpowiednia diagnostyka RTG jest w stanie ukazać zmienione chorobowo miejsca, które mogą być przyczyną dolegliwości bólowych u pacjenta.
RTG zęba – czy to boli?
Czy jakakolwiek diagnostyka wykonywana w obrębie jamy ustnej może powodować ból? Tak, ale wyłącznie w bardzo rzadkich i wyjątkowych sytuacjach, takich jak silny uraz lub zaawansowany stan zapalny, podczas których każdy dotyk sprawia dyskomfort bólowy. Jeśli nic takiego nam nie dolega, nie musimy niczego się obawiać.
Niektórzy sądzą również, że już po wykonaniu badania RTG zęba można odczuwać bóle głowy, jednak nie ma żadnych naukowych dowodów potwierdzających jakiekolwiek zależności pomiędzy tą dolegliwością a samym badaniem. Diagnostyka RTG zębów jest bezpieczna i nie powoduje żadnych skutków ubocznych.
Czy są jakieś przeciwwskazania?
Wykonywanie zdjęć RTG zębów jest badaniem, które nie stanowi niebezpieczeństwa samo w sobie – jednak w niektórych wyjątkowych przypadkach jest ono odradzane. Nie zaleca się przede wszystkim wykonywania tego badania kobietom w ciąży, ponieważ każda ilość promieni X może być bardzo niebezpieczna dla płodu. Istnieje jednak możliwość wykonania takiego badania w bezpiecznych warunkach, z dodatkowym zabezpieczeniem. Można również w takim przypadku wykonać zdjęcie metodą radiowizjografii cyfrowej, w ramach której ilość emitowanego promieniowania X została zmniejszona aż dziewięciokrotnie. Dzięki temu badanie jest dużo bezpieczniejsze i można je przeprowadzić nawet u osób, w przypadku których tradycyjne badanie RTG jest niezalecane.
Często również osoby, u których zdiagnozowano rozmaite choroby tarczycy, czy też pacjenci z rozrusznikiem serca wyrażają wątpliwości, czy mogą bezpiecznie poddać się badaniu – w ich przypadku również zaleca się zachowanie ostrożności, zastosowanie dodatkowej osłony, a najlepiej wykonanie zdjęcia wyżej wspomnianą metodą.
Diagnostyka RTG zebów Warszawa – ile kosztuje?
Poszukując specjalistycznego gabinetu, w którym możemy przeprowadzić pełną diagnostykę zębów możemy zastanawiać się nad tym, ile to może kosztować. Należy jednak pamiętać o tym, że zawsze koszt badania uzależniony jest od indywidualnego przypadku, co wiąże się z dość dużą rozpiętością widełek cenowych. Ważnym czynnikiem jest tutaj rodzaj zastosowanej metody badania, a także wykorzystanego sprzętu.
W naszej klinice przeprowadzamy pełen wachlarz diagnostyki niezbędnej przy leczeniu stomatologicznym. Nowoczesny sprzęt, na którym pracujemy, umożliwia nam wykonywanie ultra precyzyjnych badań diagnostycznych. Wykonujemy:
- zdjęcia pantomograficzne,
- RTG punktowe,
- zdjęcia zatok szczękowych,
- obraz stawów skroniowo-żuchwowych,
- tomografia stomatologiczna (cbct)
- zdjęcia cefalometryczne.
Zapraszamy do zapoznania się z naszym cennikiem, a także do skontaktowania się z nami – z miłą chęcią udzielimy odpowiedzi na wszelkie frapujące Państwa pytania.