Zdjęcia Telerentgenowskie

Co to jest zdjęcia rentgenowskie w stomatologii

Zdjęcia rentgenowskie w stomatologii są szeroko stosowane w celu diagnozowania i leczenia chorób zębów i przyzębia, poziomu kości, zmian okołowierzchołkowych, urazów i guzów w obrębie kości szczęk. Zdjęcia rentgenowskie są również wykorzystywane do monitorowania postępów leczenia. Zdjęcia rentgenowskie wykonuje się za pomocą specjalnego aparatu rentgenowskiego, który emituje promieniowanie rentgenowskie. Promieniowanie to przechodzi przez zęby i okoliczne tkanki, tworząc obraz na filmie rentgenowskim. Obraz ten może być również przechwytywany przez komputer, mamy wówczas do czynienia z radiowizjografią cyfrową, która wykorzystuje dużo mniejszą dawkę promieniowania.

Jak przebiega RTG zęba?

RTG zęba to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów diagnostycznych w stomatologii. Jest to szybkie i bezbolesne badanie, które pozwala na wykrycie problemów z zębami i tkankami wokół. Podczas RTG zęba, pacjent siedzi na fotelu stomatologicznym, a aparat rentgenowski jest ustawiony tak, aby wykonać zdjęcie. Pacjent może być poproszony o ułożenie twarzy w określonej pozycji, aby uzyskać dokładny obraz. Zdjęcie trwa tylko kilka sekund i jest całkowicie bezbolesne.
Po wykonaniu RTG zęba, lekarz stomatolog może przeanalizować obraz i określić, czy istnieje jakiś problem i zalecić odpowiednie leczenie.

Czy RTG zęba jest szkodliwe?

Chociaż RTG zęba jest bezpieczne, należy pamiętać, że promieniowanie rentgenowskie może być szkodliwe w dużych ilościach. Dlatego też ważne jest, aby wykonać tylko te zdjęcia, które są naprawdę potrzebne i aby stosować się do wszystkich procedur bezpieczeństwa podczas ich wykonywania.