Ortodoncja

To może Cię zainteresować:

Ortodoncja Warszawa – jak wygląda leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne dotyczy przeciwdziałania wadom zgryzu, które mają wpływ na estetykę jamy ustnej. Niewielu z nas wie, iż postępująca wada zgryzu może być przyczyną bóli głowy, zgrzytania zębami, uszkodzenia szkliwa, a nawet niewłaściwej postawy ciała. Te z pozoru nieistotne kwestie mogą w znaczący sposób rzutować na ogólny stan zdrowia pacjenta. Co więcej, wady zgryzu w dużym stopniu wpływają na stan zębów, w przypadku których zdecydowanie zwiększa się możliwość wystąpienia paradontozy czy pogłębiania się próchnicy. Z kolei u dzieci stan ten może uniemożliwiać prawidłowe wyrzynanie się zębów stałych lub też powodować niewłaściwe ułożenie zębów. Leczenie wad zgryzu skutecznie zapobiega ścieraniu się zębów, które nierzadko prowadzi do powstawania widocznych ubytków. Dlatego też wybór odpowiednich rozwiązań ma tak duże znaczenie, niezależnie od wieku i stanu pacjenta.

Leczenie ortodontyczne – jak przebiega?

Leczenie ortodontyczne najczęściej kojarzy się nam z szybką wizytą u lekarza ortodonty oraz wybraniem odpowiedniego aparatu. Wbrew pozorom jest to zdecydowanie bardziej skomplikowana kwestia. Proces leczenia wymaga wcześniejszego dokładnie opracowanego planu, który ma służyć przede wszystkim do oceny postępów leczenia oraz jego możliwych modyfikacji. W ten sposób można przewidzieć efekty noszenia aparatu, jak również oszacować czas jego zdjęcia. To bardzo pozytywnie wpływa na cały proces leczenia. Co więcej, przed założeniem aparatu ortodontycznego konieczne jest wykonanie badań,także radiologicznych. Ważny jest w  tym przypadku również ogólny stan uzębienia oraz jamy ustnej. Dlatego też przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego konieczne jest wyleczenie widocznych ubytków i problemów z zębami. Następnie dobierany jest odpowiedni aparat ortodontyczny.

Przed pierwszą wizytą warto zastanowić się, jakiego efektu końcowego oczekujemy. To ważne, aby omówić ten temat z lekarzem ortodontą, który opowie nam o wszystkich ważnych kwestiach z tym związanych. Dodatkowo podczas konsultacji poruszany jest plan leczenia ortodontycznego, jego czas, potencjalne koszty, wizyty kontrolne oraz końcowe zdjęcie aparatu i wykonanie aparatu retencyjnego. W VillaNova Dental Clinic uzyskają Państwo najlepszą opiekę przy zachowaniu najwyższego standardu obsługi. Klinika zapewni pełen zakres usług obejmujący nie tylko leczenie ortodontyczne, ale także chirurgię stomatologiczną, protetykę i inne. W naszej klinice znajdują się specjaliści, którzy wzorowo realizują wszelkie powierzone im zadania.

Kiedy konieczny jest aparat ortodontyczny?

Aparaty ortodontyczne stosowane są w leczeniu wad zgryzu, które w znaczący sposób wpływają zarówno na wygląd, jak również funkcjonowanie pacjentów. W ten sposób korygowane jest krzywe uzębienie, przodozgryz, tyłozgryz, a także inne istotne zaburzenia stawów skroniowo -żuchwowych. Co więcej, ich wyeliminowanie w inny sposób nie zawsze jest możliwe. Sprawdzony i doświadczony lekarz ortodonta wybierze najlepsze rozwiązanie dopasowane do sedna problemu. Dzięki temu uzyskasz piękne i zdrowe zęby w stosunkowo niedługim czasie. Ten rodzaj leczenia jest bezpieczny dla zębów oraz zapewnia trwałe i stałe rezultaty.

Okres leczenia w tym przypadku jest kwestią w zupełności indywidualną, zależną między innymi od rodzaju wady zgryzu, a także wieku pacjenta i innych czynników. Czas ten może wynosić więc od około roku aż do trzech lat. Termin ten dokładnie określa lekarz specjalista, który ocenia postępy leczenia w trosce o jak najlepszy uśmiech.

Dopiero po wykonaniu niezbędnych badań, dokładnym sprawdzeniu oraz opracowaniu indywidualnego planu leczenia, lekarz ortodonta przystępuje do założenia aparatu. W przypadku aparatu stałego cały zabieg jest bezpieczny i bezproblemowy, najczęściej trwa około godziny. Dlatego też nie ma sensu obawiać się procesu zakładania.

Korzyści wynikające z leczenia ortodontycznego

Ortodoncja Warszawa to usługi świadczone na najwyższym poziomie. Wybierając naszą pomoc macie Państwo pewność uzyskania najlepszego wsparcia dentystycznego. Dobry ortodonta to osoba, która dba o komfort oraz wygląd każdego pacjenta. Oddając się w ręce naszych specjalistów, możecie być pewni pozytywnych rezultatów leczenia.  Aparat ortodontyczny może być stosowany zarówno przez dzieci, jak również nastolatków i osoby dorosłe. Do głównych zalet ich stosowania możemy zaliczyć między innymi:

  • wyrównanie zgryzu,
  • skorygowanie wady zgryzu,
  • poprawa stanu zębów,
  • wyrównanie linii zębów,
  • poprawa wyglądu i estetyki twarzy i uśmiechu,
  • pozytywny wpływ na wygląd i samopoczucie.

Dzięki prawidłowemu ustawieniu zębów w jamie ustnej możliwe jest zadbanie o zdecydowanie prostszą higienę oraz czyszczenie zębów, co wpływa pozytywnie na ich stan i zdrowie uśmiechu. Dodatkowo ich właściwie rozmieszczenie, przeciwdziała postępującym chorobom przyzębia oraz występowaniu różnych urazów. Właściwie opracowane i wdrożone leczenie ortodontyczne pozwala na zminimalizowanie występowania przewlekłych bóli i chorób w stawach skroniowo – żuchwowych, zmniejszając ich napięcie oraz przeciwdziałając nawykowemu zaciskaniu czy zgrzytaniu zębów. W niektórych przypadkach poprawa stanu jamy ustnej niweluje problem z natrętnym chrapaniem, co jest naprawdę świetnym wynikiem wynikającym ze wdrożonego leczenia.

Prawidłowe ustawienie zębów wpływa pozytywnie na poczucie estetyki oraz znacząco upraszcza codzienne funkcjonowanie dla osób z problemami jamy ustnej. Dla wielu pacjentów niedogodności związane ze stanem uzębienia wpływają nie tylko na kwestie zdrowotne, ale także ogólne samopoczucie oraz pewność siebie. Piękny i zdrowy uśmiech mają wpływ na pierwsze wrażenie. Dlatego też warto zadbać o niego niezależnie od wieku.

Aparat ortodontyczny – jakie są rodzaje aparatów?

Stosowanie aparatów ortodontycznych daje widoczne i trwałe rezultaty. Dlatego też w przypadkach, w których jest to konieczne z uwagi na problemy zdrowotne i nie tylko, powinny być one zastosowane obowiązkowo.  Wyróżniamy różne rodzaje aparatów, jest to aparat ruchomy i aparat stały. Pierwszy z nich stosowany jest zdecydowanie w przypadku małych dzieci i młodych pacjentów, które mają problemy ze stanem swojego uzębienia. Mogą być dowolnie zakładane i wyciągane przez pacjenta, bez żadnych problemów, czy negatywnego wpływu na jamę ustną. Najczęściej stosowane są na noc i wyciągane na dzień. Im dłużej są zakładane, tym lepsze rezultaty pozwalają uzyskać. Aparaty ruchome dzielą się na dwa rodzaje- są to aparaty bierne i czynne. O doborze najlepszego rozwiązania i leczeniu decyduje lekarz ortodonta.

W przypadku nastolatków oraz osób dorosłych z reguły wybierany jest aparat stały. Jest on zakładany na określony czas. Składa się z odpowiednich pierścieni i zamków, natomiast cała konstrukcja opiera się na łuku, który trzyma wszystkie elementy razem. W przeciwieństwie do aparatów ruchomych może być ściągnięty tylko przez lekarza ortodontę. Niemniej jednak to właśnie aparaty stałe zapewniają najlepsze rezultaty w leczeniu nawet poważnych wad zgryzu, które niemożliwe jest do uzyskania w przypadku stosowania modeli ruchomych.

Aparaty ortodontyczne – czy są naprawdę tak skuteczne?

Konsultacja ortodontyczna jest niezbędna, aby móc cieszyć się zdrowym uśmiechem. Założenie aparatu ortodontycznego wymaga bowiem odpowiedniego opracowania planu leczenia, wykonania niezbędnych badań oraz dopasowania właściwych rozwiązań. W tym przypadku warto więc postawić na najlepsze rozwiązania i fachową opiekę. Na takie rozwiązania możesz liczyć, wybierając ofertę naszej kliniki. Serdecznie zapraszamy!