Endodoncja

To może Cię zainteresować:

Endodoncja Warszawa – czym jest i kiedy się ją stosuje?

Endodoncja dla wielu jest tajemniczo brzmiącym określeniem, które nie raz słyszymy w gabinecie stomatologicznym. W gruncie rzeczy jest to nic innego jak klasyczne leczenie kanałowe zęba, którego ważną częścią jest badanie rentgenowskie. Endodoncja jest dziedziną stomatologii zajmująca się chorobami tkanek okołowierzchołkowych oraz miazgi zęba. Gdy lekarz w gabinecie stomatologicznym przekaże nam, że konieczne jest wykonanie zabiegu endodoncji, czeka nas innymi słowy – leczenie kanałowe zęba.

Leczenie endodontyczne – zalecenia

Istnieje szereg zaleceń do wykonania leczenia endodontycznego. Pacjentowi towarzyszą zazwyczaj dolegliwości bólowe, jednak nie są one jedyną oznaką, że z naszymi zębami dzieje się coś niepokojącego. Każde leczenie powinno być poparte opinią specjalisty, bez której nie warto wyciągać pochopnych wniosków. Najczęściej podczas wizyt kontrolnych okazuje się, że zęby pacjenta wymagają poprawek, jednak nie zawsze wymagane jest leczenie kanałowe. Wówczas stomatolog rekomenduje wykonać zdjęcia rentgenowskie, które ukazują czy należy wykonać endodoncję. Najczęstsze oznaki świadczące o zaawansowanej chorobie zęba to:

  • Głęboka i zaawansowana próchnica,
  • stany zapalne tkanek okołowierzchołkowych,
  • źle wykonane poprzednie leczenie stomatologiczne, na wskutek którego powstały nieszczelności,
  • martwica bądź zgorzel miazgi,
  • uszkodzenia mechaniczne zęba.

Zdarzają się przypadki, w których ząb posiada jednocześnie kilka z wyżej wymienionych problemów i konieczne jest natychmiastowe podjęcie leczenia. Przypadki, które wymagają leczenia kanałowego, zawsze określa specjalista i jego opinią warto się kierować. Najlepsze gabinety stomatologiczne wykonują leczenie kanałowe pod mikroskopem, które jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. Gwarantuje wysoką trwałość i zdrowie zęba. Należy pamiętać, że przed leczeniem chorób tkanek zęba, stomatolog musi wiedzieć o wszystkich naszych chorobach ogólnoustrojowych. Mając na uwadze, że istnieje kilka chorób stanowiących przeciwskazanie do wykonania zabiegu, nie należy tego bagatelizować. Najczęściej mowa o niewydolności serca, schorzeniach nerek, chorobach wątroby oraz wszelkiego rodzaju zaburzeniach endokrynologicznych. W tych przypadkach leczenie należy przeprowadzić w osłonie antybiotykowej.

Na czym polega leczenie kanałowe?

W leczeniu kanałowym chodzi o usunięcie miazgi, a następnie wypełnienie zęba nowym materiałem. W ciągu jednej wizyty lekarz endodonta oceni stan naszego uzębienia oraz ewentualne jego choroby, a także wskaże możliwie najlepsze dalsze rozwiązania. Endodoncja Warszawa, posiadamy najnowszy sprzęt stomatologiczny. Jeszcze do niedawna, zabieg leczenia kanałowego wymagał kilku wizyt w gabinecie. Chodziło w nich o to, aby całkowicie znieczulić żywą miazgę zęba, którą następnie można było bez przeszkód usunąć. Specjalista na każdej z wizyt stopniowo zatruwał miazgę, tak by w rezultacie całkiem ją uśmiercić. Obecnie sytuacja nieco się zmieniła i nie jest koniecznie stosowanie kilku wizyt w leczeniu kanałowym.

Nowoczesna endodoncja posiada bardzo wydajne środki znieczulające, dzięki którym możliwe jest przeprowadzenie zabiegu endodoncji w ciągu jednej wizyty. Lekarz endodonta znieczula ząb na tyle skutecznie, że możliwe jest natychmiastowe otwarcie zęba i usunięcie miazgi. Leczenie kanałowe polega na usunięciu miazgi z kanałów korzeniowych zęba, za pomocą specjalnych narzędzi. Kolejnym krokiem jest dokładne odkażenie komory, co pozwoli zapobiec nawrotowi choroby zęba, dzięki czemu nigdy nie będzie wymagane powtórne leczenie kanałowe. Stomatolog wypełnia kanały specjalnym materiałem, tzw guttaperką a następnie odbudowuje ząb. Współczesne gabinety stomatologiczne używają nowoczesnego mikroskopu zabiegowego, który pozwala na dokładny podgląd sytuacji w jamie ustnej. W leczeniu kanałowym niezbędny jest profesjonalizm, który zapewnia jakościowe wykonanie zabiegu.

Endodoncja, a więc leczenie kanałowe daje nam możliwość uratowania zęba przed jego całkowitym usunięciem. Chcą uniknąć utraty zęba, w przypadku dolegliwości bólowych bądź jakichkolwiek niepokojących oznak należy niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą. Powstawanie pewnego rodzaju dolegliwości może być oznaką rozwijającej się choroby zęba, która z czasem doprowadzi do konieczności jego usunięcia. Częstym objawem choroby zęba jest również nieprzyjemny posmak w jamie ustnej oraz brzydki zapach z ust.

Podejmując się leczenia kanałowego, warto pamiętać o zaawansowaniu tego zbiegu oraz o tym, że mimo znieczulenia miejscowego mogą wystąpić nieznaczne dolegliwości bólowe. W przypadku leczenia endodontycznego zawsze poprzedza je stomatologia zachowawcza, która decyduje o konieczności wykonania zabiegu.

Leczenie kanałowe zęba – co jeszcze warto wiedzieć?

Leczenie kanałowe jest zabiegiem o wiele bardziej skomplikowanym i pracochłonnym od standardowego plombowania zęba. Z tego powodu należy wziąć pod uwagę wyższe koszty wykonania leczenia, niż w przypadku zwyczajnej wizyty. Mimo że obecnie wystarczy jedynie jedna wizyta, w czasie której wykonane zostanie całe leczenie kanałowe, konieczne będzie zastosowanie silnego znieczulenia miejscowego oraz wysokiej jakości narzędzi i materiałów. Na cenę wpływa liczba kanałów, które należy odkazić oraz wypełnić, a także rodzaj zęba. Najtańsze w leczeniu są zęby przednie, do których dostęp nie jest trudny. W przypadku zębów trzonowych, z których każdy posiada od trzech do czterech kanałów, leczenie endodontyczne z pewnością kilkukrotnie przewyższy wartość prostego plombowania. Z tego powodu zauważając coś niepojącego w naszych zębach, nie warto zwlekać i jak najszybciej odwiedzić dział stomatologii zachowawczej.

Przeprowadzenie powtórnego leczenia kanałowego – w jakich przypadkach będzie konieczne?

Zdarzają się przypadki, w których leczenie kanałowe musi zostać wykonane powtórnie. W znieczuleniu miejscowym ponownie otwiera się chory ząb, by wyczyścić powstałą próchnicę i na nowo zabezpieczyć zachowując najwyższą szczelność wypełnienia kanału. Przypadki te często powstają na skutek nieprawidłowego poprzedniego leczenia zęba, który nie został właściwie zabezpieczony i sugerują konieczność ponownego leczenia endodontycznego. Często również został wykorzystany słabej jakości materiał wypełniający. Po wykonaniu leczenia ból zęba powraca i konieczna jest ponowna konsultacja ze specjalistą.

Powtórne leczenie kanałowe musi zostać wykonane w przypadku powstania stanu zapalnego we wcześniej leczonym zębie. Jest ono konieczne, by ząb nie musiał zostać usunięty. Stan zapalny może też stać się bardziej rozległy i objąć tkanki okołowierzchołkowe. Zabieg powtórnego leczenia kanałowego w znieczuleniu miejscowym jest bardzo podobny do pierwotnie wykonanego leczenia. Niezbędna może okazać się tomografia komputerowa, która umożliwia dokładne opracowanie kanałów. Stomatolog musi usunąć stary materiał wypełniający, by następnie ponownie oczyścić komorę zęba i zastosować nowe, szczelne wypełnienie.

VillaNova Dental Clinic w Warszawie – co nas wyróżnia?

Klinika stomatologiczna w Warszawie charakteryzuje się zastosowaniem najnowocześniejszego sprzętu na świecie, który w rękach naszych specjalistów stwarza miejsce wyjątkowe dla każdego pacjenta.