Leczenie w znieczuleniu

To może Cię zainteresować:

Leczenie dentystyczne bez stresu Warszawa

Czy boisz się wizyt u dentysty? Jeżeli tak – prawdopodobnie zmagasz się z tak zwaną dentofobią. Najprawdopodobniej do wystąpienia tego stanu przyczyniły się w głównej mierze negatywne doświadczenia, np. z dzieciństwa. Warto jednak przypomnieć sobie o jednej, bardzo ważnej kwestii – żyjemy obecnie w XXI wieku, z dostępem do nowoczesnych technologicznie rozwiązań. Pamiętajmy o tym, że właśnie z tego powodu współczesne leczenie stomatologiczne odbywa się niemalże bezboleśnie!

Bezstresowe leczenie stomatologiczne

Zacznijmy od tego, że bardzo wielu pacjentów odczuwa największy strach przede wszystkim przed bólem oraz dyskomfortem, który pojawia się w trakcie zabiegów stomatologicznych. Warto jednak wiedzieć o tym, że  leczenie w znieczuleniu zębów stało się już pewnego rodzaju normą na całym świecie, do której dążą wszystkie gabinety dentystyczne. Leczenie zębów w znieczuleniu jest standardem, dlatego absolutnie nie ma czego się obawiać.

Leczenie zębów pod narkozą Warszawa

Są takie przypadki, gdy pacjent odczuwa tak ogromny lęk przed zabiegiem, że pod żadnym pozorem nie jest w stanie usiąść spokojnie na fotelu dentystycznym. W wyniku tak silnego stresu może dojść również do wyraźnych fizycznych symptomów – np. zawrotów głowy, omdleń, bólu brzucha, czy też dolegliwości ze strony układu pokarmowego i trawiennego. W wyniku stanów lękowych może nastąpić również atak paniki, a także nerwowe drgawki. W takich warunkach wykonanie nawet prostych zabiegów stomatologicznych okazuje się nie tylko niemożliwe, ale nawet niebezpieczne. Co bowiem, jeśli pacjent wykona niekontrolowany ruch w czasie, gdy lekarz będzie manewrował w jego jamie ustnej ostrym narzędziem

Często negatywne symptomy odczuwane są przez pacjentów już dzień, a w niektórych przypadkach nawet kilka dni przed zabiegiem. To prawdziwa męczarnia, która prowadzi do eskalowania negatywnych odczuć związanych z zabiegiem, a tym samym – im bardziej się on zbliża, tym silniejszy staje się lęk, który czasami przyczynia się nawet do odwołania zabiegu przez samego pacjenta.

Na szczęście istnieje na to bardzo prosty i skuteczny sposób. Możemy bowiem zdecydować się na przeprowadzenie leczenia stomatologicznego pod narkozą. Metoda ta jest bezpieczna i działa w przypadku niemal każdego pacjenta, który odczuwa bardzo silny lęk przed leczeniem stomatologicznym.

Leczenie zębów pod narkozą w Warszawie przeprowadzane jest w wielu gabinetach i gdy tylko pojawia się pacjent, który bardzo boi się zabiegu – lekarz może zaproponować bezstresowe leczenie stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym.

Jak przebiega proces leczenia zębów pod narkozą?

Odpowiedź na zadane powyżej pytanie mogłaby brzmieć – praktycznie tak samo, tylko z narkozą! Przed zabiegiem przeprowadza się z pacjentem bardzo wnikliwy wywiad w celu uzyskania informacji o potencjalnych przeciwwskazaniach do zastosowania narkozy. Jeżeli takich nie ma – podaje się środek, dzięki któremu pacjent pozostaje w stanie uśpienia przez cały czas trwania zabiegu.

Cały zabieg dzieli się na trzy etapy, jakimi są: wprowadzenie w stan uśpienia, podtrzymanie i wyprowadzenie. Przez cały czas obecny jest lekarz anestezjolog, który podaje tlen oraz czuwa nad stabilnością pacjenta. Jeśli zabieg jest długi, w jego trakcie lekarz podaje dodatkową dawkę anestetyków, aby podtrzymać znieczulenie.

Po zakończeniu zabiegu następuje wybudzenie, w trakcie którego pacjent stopniowo odzyskuje pełną świadomość – i odczuwa ulgę, że leczenie zostało już przeprowadzone, zaś on nie musiał mierzyć się z odczuciami wywołującymi olbrzymi dyskomfort i lęk. Pacjent pozostaje pod obserwacją przez około 2 godziny, do czasu, aż lek znieczulający całkowicie przestanie działać.

Leczenie zębów w znieczuleniu ogólnym – kiedy warto?

Leczenie zębów w znieczuleniu ogólnym może mieć kluczowe znaczenie na przykład w sytuacji, gdy czeka nas usuwanie zębów i wiemy, że np. możemy spanikować w trakcie zabiegu. Pod narkozą łatwiej będzie nam przetrwać długie i skomplikowane zabiegi stomatologiczne. Stan uśpienia zaoszczędzi nam również bólu.

Na ten rodzaj znieczulenia można się również zdecydować w przypadku dzieci, które często ogromnie boją się dentysty, zaś strach ten wywołuje nawet sam widok fartucha. Mały pacjent nie zawsze jest w stanie zrozumieć, że w gabinecie nie dzieje mu się żadna krzywda. jeżeli maluch wpada w stan panicznego lęku, leczenie pod narkozą to idealne rozwiązanie.

Przeciwwskazania do leczenia zębów pod narkozą

W jakich sytuacjach nie powinieneś być poddawany narkozie?

  • uczulenie na składnik substancji znieczulającej,
  • cukrzyca,
  • choroby serca i układu krążenia,
  • choroby nerek,
  • choroby dróg oddechowych,
  • astma.

W trakcie dokładnego wywiadu lekarskiego przed zabiegiem należy dokładnie opowiedzieć o wszelkich dolegliwościach i zdiagnozowanych chorobach, a także podać informacje na temat przyjmowanych leków. Na podstawie rozmowy dentysta może podjąć decyzję o zastosowaniu narkozy bądź też o rezygnacji z takiego pomysłu, ponieważ mogłoby to w konsekwencji stanowić nawet zagrożenie życia.

Bezstresowe leczenie zębów – to możliwe!

Jeśli odczuwasz bardzo silny lęk oraz niepokój już przed udaniem się do gabinetu stomatologicznego, warto przede wszystkim porozmawiać ze swoim dentystą. To specjalista, którego zadaniem jest nie tylko skuteczne leczenie zębów, ale również zadbanie o to, by zabiegom przyświecała przyjazna atmosfera pozbawiona stresu i lęku.

Ogromnie ważne jest indywidualne podejście, dlatego dentyści proponują swoim pacjentom takie techniki leczenia zębów, które będą przebiegały w spokoju. Dzięki temu cały proces leczenia pozostanie bezstresowy.