Periodontologia

To może Cię zainteresować:

W moim ciele nie ma organów niepotrzebnych, nawet swoje dziąsła darzę wielkim uczuciem.

Woody Allen

Periodontologia warszawa- czym zajmuje się ta dziedzina?

Periodontologia- czym jest?

Periodontologia jest to dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia oraz błony śluzowej w jamie ustnej. Ponadto zajmuje się także mikrochirurgią periodontologiczną, która pomaga w przywróceniu dobrego stanu dziąseł po przebytej chorobie.

Warto pamiętać, iż nieleczony stan zapalny dziąseł może doprowadzić nawet do utraty zębów. Współczesna stomatologia dysponuje pewnymi nowoczesnymi metodami, które pozwalają na spowolnienie chorób przyzębia i dziąseł, a także odwrócenie ich destrukcyjnych skutków.

Dzięki materiałom kościotwórczym można odbudować zniszczoną przez chorobę kość, a wykorzystanie komórek macierzystych pacjenta umożliwia zregenerowanie uszkodzonej tkanki. Specjalista z zakresu periodontologii przeprowadza też przeszczepy łącznotkankowe, które pozwalają na rekonstrukcję dziąsła.

Periodontolog Warszawa- czym się dokładnie zajmuje?

Specjaliści zatrudnieni w naszej klinice zajmują się leczeniem chorób przyzębia i pozostałymi przypadłościami związanymi z błonami jamy ustnej. W zakres obowiązków periodontologa wchodzi leczenie

dziąseł,

  • kość wyrostka zębodołowego,
  • ozębna,
  • cement korzeniowy.

Leczenie chorób przyzębia jest niezwykle ważne, gdyż chore zęby wpływają niekorzystnie na zdrowie całego organizmu.

Czym są choroby przyzębia?

Schorzenia przyzębia rozwijają się na skutek gromadzenia się płytki bakteryjnej na powierzchni zęba. Po pewnym czasie dochodzi do jej mineralizacji, co sprzyja rozwojowi bakterii. Płytka bakteryjna zaczyna podążać w kierunku dziąsła i penetrować w głąb tkanek, wyniszczając je przy tym. W ten sposób powstaje stan zapalny dziąseł oraz głębiej zlokalizowanych warstw. Pacjent może wtedy borykać się z pewnymi dolegliwościami, które będą wymagały specjalistycznego leczenia.

Najczęstsze choroby periodontologiczne

Najczęściej pojawiające się schorzenia periodontologiczne to między innymi:

  • paradontoza (przewlekłe zapalenie przyzębia),
  • zapalenie dziąseł,
  • zapalenia przyzębia w schorzeniach ogólnoustrojowych,
  • ostre stany przyzębia,
  • agresywne zapalenia przyzębia,

Objawy świadczące o chorobach przyzębia 

Choroby przyzębia dają pewne niepokojące objawy, takie jak:

  • krwawienie dziąseł,
  • rozchwianie zębów, 
  • odsłonięcie szyjek zębowych, 
  • obrzęk dziąsła, 
  • przekrwienie dziąsła, 
  • nadwrażliwość zębów na wysoką lub niską temperaturę, 
  • nieprzyjemny zapach z ust,
  • utrata zębów w ciężkich lub w nieleczonych przypadkach. 

Choroby przyzębia- jakie mogą mieć przyczyny?

Przyczyny schorzeń przyzębia można podzielić na te miejscowe oraz ogólne. Do miejscowych zalicza się: kamień nazębny, stare i uciskające protezy, niewłaściwe wypełnienia, zaciskanie oraz zgrzytanie zębami, nieszczelne korony i mosty. Ogólne przyczyny to: stres, zaburzenia hormonalne, palenie tytoniu, cukrzyca, złe odżywianie, niedobory witamin, czynniki genetyczne.

Jak wygląda diagnostyka chorób przyzębia?

Na początku specjalista dokonuje oceny uzębienia pacjenta pod kątem: higieny tkanek otaczających ząb i prawidłowości zgryzu. Dokonuje też dokładnej analizy stanu zdrowia dziąseł. Zwraca uwagę na ich kształt, kolor, jak i konsystencję dziąseł oraz błony śluzowej. Sprawdza, czy nie ma widocznych niepokojących objawów mogących świadczyć o rozwoju danego schorzenia

Często konieczne okazuje się wykonanie zdjęć RTG, które pozwalają na analizę stanu kości oraz wykrycie ewentualnych nieprawidłowych wypełnień czy kamienia poddziąsłowego. Ponadto, jeśli chodzi o zaawansowaną paradontozę zdjęcia RTG pomagają w rozróżnieniu danych schorzeń przyzębia.

Jak wygląda leczenie schorzeń przyzębia w gabinecie stomatologicznym?

Leczenie chorób przyzębia można podzielić na trzy fazy.

I faza

Pierwsza faza opiera sie na eliminacji przyczyny odpowiadającej za stan zapalny dziąseł, a więc redukcji patogenów jamy ustnej. Zalicza się do niej dokładny skaling naddziąsłowy oraz poddziąsłowy, czyli wygładzenie powierzchni korzeni. Wykonuje się także ekstrakcję zębów, które nie rokują.

Periondotolog kieruje na leczenie ubytków próchnicowych, korektę wcześniej zrobionych już wypełnień oraz prac protetycznych. Faza pierwsza polega także na instruktażu higieny jamy ustnej. Lekarz zaleca płukanie płynami jamy ustnej. Ponadto pacjent zostaje poinformowany o tym, jak ważna jest czynność dokładnego szczotkowania zębów. Stomatolog zaleca też rozpoczęcia nitkowania zębów, w celu zachowania ich należytej higieny.

II faza

Druga faza to zabiegi korekcyjne. Dzięki nim dochodzi do leczenia tkanek przyzębia, zmiany morfologii tkanek zębowych , kości wyrostka zębodołowego i dziąseł. Dochodzi wtedy do zmiany ich formy fizjologicznej i regeneracji przyzębia. Są to przede wszystkim zabiegi płatowe czy sterowana regeneracja tkanek.

W tej fazie przeprowadza się także leczenie zgryzu oraz terapię odbudowującą, której zadaniem jest eliminacja węzłów urazowych. Ponadto specjalista może wykonać odbudowy protetyczne oraz szynowanie zębów.

III faza

Jest to faza podtrzymująca, która służy do zdefiniowania czynników ryzyka występujących u pacjenta. Ta faza skupia się na prawidłowej higienie jamy ustnej a także pomaga w redukcji wpływu czynników ryzyka na przebieg schorzenia.

Najczęściej wykonywane zabiegi periodontologiczne w naszej klinice

Skaling naddziąsłowy

Jest to usuwanie kamienia nazębnego, obecnego na powierzchni koron zębów. Nowoczesna technologia ultradźwiękowa pozwala na jego wykonanie bez odczuwania dyskomfortu czy dolegliwości bólowych. Procedurę wykonuje się przy użyciu specjalnego skalera.

Skaling poddziąsłowy

Polega na eliminacji nagromadzonego kamienia nazębnego poniżej linii dziąseł. Procedura przeprowadzana jest także przy zastosowaniu ultradźwięków. W tym  celu używa się niekiedy narzędzi ręcznych, czyli tak zwanych kiret. Dzięki nim specjalista jest w stanie dotrzeć głebiej nie uszkadzając tkanek zęba.

Kiretaż otwarty

Opiera się na dokładnym oczyszczaniu kieszeni przydziąsłowych z tkanek zapalnych oraz złogów. Metoda ta wykonywana jest przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego.

Kiretaż zamknięty

Wykorzystywany, jeśli u pacjenta obecne są kieszonki dziąsłowe. Specjalista usuwa złogi poddziąsłowe, co pozwala na eliminację stanu zapalnego.

Zalecenia po zabiegu periodontologicznym na przyzębiu

Po zabiegu należy ograniczyć aktywność fizyczną. Pacjent powinien stosować się do zaleceń lekarza. Może on doświadczać objawów, które jednak po pewnym czasie ustaną. Należy do nich zwłaszcza: czasowa utrata czucia dziąsła w operowanym obszarze, mała ilość krwi w ślinie, niewielki ból odczuwany po ustąpieniu znieczulenia. Dochodzi też to zwiększonej ruchomości zębów i ich nadwrażliwości na ciepło i zimno.

Na obrzęk warto stosować zimne okłady. Przez tydzień po wykonanym zabiegu pacjent musi stosować dietę półpłynną. Przez pierwsze 48 godzin nie należy pić alkoholu, płukać jamy ustnej i palić papierosów. W następnych dniach należy delikatnie szczotkować miękką szczoteczką zęby. Dziąsła można czyścić dopiero po 14 dniach. Zalecane jest płukanie jamy ustnej płukanką z chlorheksydyną. Nie wolno używać w miejscu zabiegu szczoteczek międzyzębowych, irygatora i nici. Zdjęcie szwów nastepuje po 7-14 dniach od zabiegu Niezbędne są też wizyty kontrolne co najmniej raz na sześć miesięcy.

Dzięki szybkiej diagnozie można wdrożyć prawidłowe leczenie periodontologiczne, pozbyć się uciążliwych dolegliwości, a dzięki nabytym nawykom higienicznym przez długie lata zęby będą wyglądały estetycznie i zdrowo.