Implant zęba – czy boli? Jak wygląda zabieg?

Implant zęba – czy boli? Jak wygląda zabieg?

Implanty zębowe spełniają znakomicie swoje zadanie w różnych sytuacjach życiowych. Zdarza się, że w wyniku nieszczęśliwego wypadku straciliśmy ząb. Czasem przyczyną takiej utraty jest również zaawansowana próchnica, gdy zgłosiliśmy się do leczenia zbyt późno i zęba nie udało się uratować – konieczna była jego ekstrakcja. Niezależnie od przyczyny, pożegnanie z zębem bywa przykrym zdarzeniem, jednak pustka w zębodole nie musi trwać długo! Dziś opowiemy o wstawianiu implantu. Czy zabieg jest bolesny? Ile trwa? Po odpowiedzi na te i inne pytania zapraszamy do lektury niniejszego artykułu.

Czy wszczepienie implantu boli?

Zacznijmy od odpowiedzi na to pytanie, ponieważ spędza ono sen z powiek wielu pacjentom. Często również perspektywa cierpienia na fotelu w gabinecie stomatologicznym jest czynnikiem, który sprawia, że odwlekamy naszą decyzję w czasie. Zupełnie niepotrzebnie. Warto pamiętać o tym, że jest to zabieg, podczas którego zawsze jest stosowane znieczulenie miejscowe.

Przed przystąpieniem do zabiegu implantacji stosuje się odpowiednią dawkę środka znieczulającego, który znacznie podnosi komfort pacjenta. Osoby, które odczuwają paniczny strach przed zabiegiem proszą czasem o pełną narkozę, jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest to konieczne.

Dzięki podaniu znieczulenia miejscowego zabieg wszczepienia implantu jest całkowicie bezbolesny. Jedyne dolegliwości możemy odczuwać dopiero, gdy znieczulenie przestanie działać – z tego powodu zaleca się przyjmować leki przeciwbólowe przepisane przez stomatologa. Należy również przestrzegać zaleceń lekarza implantologa.

Skąd bierze się ból po zabiegu? Wszczepienie implantu polega m.in. na przecięciu dziąsła, co zawsze powoduje dolegliwości bólowe po ustąpieniu znieczulenia. Proces gojenia przebiega na szczęście stosunkowo szybko, zatem już po kilku dniach poczujemy znaczną różnicę.

Jak wygląda wszczepienie implantu?

Jak już wspomnieliśmy, wszczepienie implantu jest zabiegiem inwazyjnym. Polega na wprowadzeniu sztucznego korzenia do łoża kostnego. W tym celu w pierwszej kolejności należy wybrać taki implant, aby był on jak najlepiej dopasowany do warunków panujących w jamie ustnej. Jest to wykonywane poprzez sporządzenie tomografii komputerowej i skanu zębów, dzięki którym zostaje wykonany szablon implantologiczny. Nowoczesne rozwiązania technologiczne umożliwiają na bardzo dokładne i efektywne uzyskanie pasującego zęba.

Jeśli wszczepiamy tylko jeden ząb, zabieg nie trwa długo. Otrzymujemy znieczulenie, a następnie specjalista implantolog nacina dziąsło w miejscu, w którym brakuje zęba, a następne nawierca delikatnie kość. Implanty zębowe to specjalna śruba, którą wprowadza się do zębodołu. Następnie zszywa się dziąsło lub od razu zakłada się śrubę gojącą.

Jeżeli wykonujemy więcej implantów, specjalista może zadecydować, że kolejne etapy leczenia implantologicznego zostaną rozłożone w czasie. Wiele zależy od indywidualnych kwestii.

Kiedy warto pomyśleć o zabiegu implantacji?

Leczenie implantologiczne zaleca się między innymi w sytuacji, w której doszło do utraty zęba, np. po wypadku samochodowym lub w wyniku urazów sportowych. Stosuje się je również w leczeniu bezzębia. Choć często jest to kwestia wyłącznie estetyczna, czasem wstawienie implantów jest jedynym sposobem na uzyskanie np. prawidłowego, zdrowego zgryzu.

Ból po zabiegu implantacji – jak sobie poradzić?

Jak już wspomnieliśmy, sam zabieg wszczepiania implantów jest bezbolesny, ponieważ specjalista podaje nam środek znieczulający. Jednak gdy przestanie on działać (najczęściej po około kilku godzinach), możemy odczuwać ból. Aby go złagodzić, lekarz przepisze nam środki przeciwbólowe, a następnie zaleci dokładne ich dawkowanie.

W międzyczasie nacięte w trakcie zabiegu implantacji dziąsło może nam lekko napuchnąć, co również może powodować umiarkowane dolegliwości bólowe. Jak sobie poradzić z tym zjawiskiem? Często skuteczne okazują się zimne okłady przykładane do policzka w okolicy dziąseł, w których zostały umieszczone implanty zębów.

Czy implant może się nie przyjąć?

Sam zabieg wszczepienia implantu jest krótki i całkowicie bezpieczny oraz zupełnie bezbolesny – jednak nie zawsze można przewidzieć, czy nowy ząb się przyjmie. Dlaczego? Implanty stomatologiczne to również ciała obce, dlatego nasz organizm może je odrzucić – podobnie jak to się dzieje np. w przypadku przeszczepów.

Implant zębowy może zostać odrzucony przez organizm w szczególności w kilku przypadkach. Należą do nich przede wszystkim choroby nowotworowe oraz osteoporoza, które wpływają na gorszą jakość kości, a także na pogorszony ogólny stan zdrowia pacjenta.

Implant zęba może się nie przyjąć również u osób, które nałogowo palą papierosy.

Jeśli cierpimy na bruksizm, zgrzytamy zębami lub mamy nawyk obgryzania paznokci – również istnieje wysokie ryzyko, że implant zęba się nie przyjmie.

Po wszczepieniu implantu należy szczególną uwagę przyłożyć do prawidłowej i regularnej higieny jamy ustnej.

Jak długo trwa proces gojenia?

Samo wygojenie się dziąseł z reguły trwa około dwa tygodnie, choć w niektórych przypadkach proces ten może przedłużyć się nawet do kilku miesięcy. Ważne jest, aby przestrzegać zaleceń lekarza implantologa aby nie dopuścić do powstawania komplikacji.

O czym należy bezwzględnie pamiętać?

Zacznijmy od początku. Obawy pacjentów często dotyczą nie tylko samych dolegliwości bólowych, ale również tego, że wszczepienie implantów będzie wymagało długiego okresu rekonwalescencji, podczas którego większość codziennych nawyków będzie musiała zostać drastycznie zmieniona. Wcale nie musi tak być, jednak ważne jest to, aby pamiętać o kilku najważniejszych zasadach, bez których gojenie zostanie wydłużone, a nawet może dojść do powstawania komplikacji, czy nawet odrzucenia implantu przez organizm.

Leczenie implantologiczne – rekonwalescencja

Już po samym przeprowadzeniu zabiegu wszczepienia implantu, należy powstrzymać się od jedzenia i picia – dokładnie tak, jak po innych zabiegach stomatologicznych, np. ekstrakcji zęba. Do czasu, gdy będzie działać znieczulenie miejscowe, możemy odczuwać zdrętwienie szczęki oraz sztywność języka, jednak efekty te będą z godziny na godzinę coraz bardziej zanikać. Kiedy już odzyskamy pełne czucie w jamie ustnej, możemy również zacząć odczuwać ból. Pomogą przepisane przez lekarza środki przeciwbólowe oraz zimne okłady.

Gdy już będziemy mogli jeść, należy zacząć od produktów płynnych. Nie wolno pić jednak gorących napojów, lepiej pozostać przy letnich lub nawet lekko chłodnych, które dodatkowo będą przyczyniały się do uśmierzenia bólu.

Do czasu wygojenia nie wolno gryźć twardych pokarmów. Początkowe płyny będziemy mogli stopniowo zamieniać na miękkie produkty, które nie wymagają również nadmiernego żucia a także nie oblepiają zębów.

Przez minimum pierwszy tydzień od wykonania zabiegu musimy uważać również na to, aby nie podejmować zbyt dużego wysiłku fizycznego. Poprośmy o pomoc przy zakupach pozostałych członków rodziny, przyjaciela, czy też sąsiada.

Co jeszcze powinniśmy zmienić? Jeżeli stosujemy jakiekolwiek używki, należy z nich zrezygnować. Zarówno dym tytoniowy, jak również alkohol, mogą nam bardzo zaszkodzić po wszczepieniu implantów.

Podejście do codziennej higieny jamy ustnej powinno także przejść kilka niewielkich zmian. Przede wszystkim, nie zaleca się dotykania okolic implantu zęba w jakikolwiek sposób – ani szczoteczką do zębów, ani palcami, ani nawet językiem. Do higieny tego miejsca zalecane są specjalne płukanki z chlorheksydyną. Po wizycie kontrolnej lekarz zrobi dokładny instruktaż higieny miejsca wszczepienia implantu.

O czym jeszcze należy koniecznie pamiętać? Od razu po wszczepienia implantu warto umówić się na pierwszą wizytę kontrolną i regularnie odwiedzać specjalistę w zalecanych przez niego odstępach czasowych. Dzięki temu będziemy mieli pod kontrolą to, czy implant prawidłowo się przyjął i czy się goi w optymalnym tempie. Pozostawanie pod kontrolą specjalisty pozwoli nam też zachować spokój oraz komfortowe poczucie, że wszystko przebiega dokładnie tak, jak powinno.