Czym jest implant?

Czym jest implant?

Jeśli chodzi o uzyskanie zębów zastępczych, implanty stomatologiczne działają jako jedna z najlepszych opcji. Trwają one bardzo długo i funkcjonują w sposób podobny do naturalnych zębów. Ponadto zwykle zapewniają lepszy wynik estetyczny niż inne opcje.

Osseointegracja – zastosowanie implantów

Osseointegracja to proces zrastania się kości z materiałem implantu. Po umieszczeniu implantu w szczęce musi upłynąć pewien czas, aby materiał implantu związał się z otaczającą go kością. Zarówno cyrkon jak i tytan są biokompatybilne i dobrze radzą sobie w fazie osseointegracji.

Podczas gdy oba materiały dobrze sobie radzą, tytan ma niewielką przewagę. Ponieważ większość implantów cyrkonowych jest pojedynczą strukturą, nie można ich umieścić w sposób umożliwiający przykrycie ich przez dziąsła podczas osseointegracji. W niektórych sytuacjach przykrycie implantu jest ważne dla wspomagania procesu osseointegracji.

Wygląd

Zarówno tytan jak i cyrkon mogą zapewnić dobre rezultaty estetyczne. Jednak cyrkon ma w tym względzie niewielką przewagę. Tytan jest szarym metalem, a cyrkon jest ceramiką, która wyglądem przypomina kość słoniową. Podczas gdy implanty tytanowe są zakończone koroną, która wygląda jak naturalny ząb, istnieje możliwość, że w pobliżu dolnej części zęba może znajdować się szarawa obwódka, która prześwituje przez dziąsło.

Należy zauważyć, że chociaż kolor implantu może nieco prześwitywać, to zazwyczaj nie ma to miejsca, a nawet jeśli, to zazwyczaj nie jest to zauważalne. Co więcej, wykwalifikowany dentysta może wykorzystać technologie takie jak obrazowanie 3D, aby umieścić implanty tytanowe z wielką precyzją, co może zmniejszyć możliwość prześwitywania implantu w tym obszarze.

Implanty – umiejscowienie

Oba rodzaje implantów posiadają implant, który wprowadza się do kości, łącznik, który mocuje się do implantu oraz koronę, która służy jako zastępczy ząb. W przypadku implantu tytanowego te trzy części są oddzielne i często są instalowane w trzech oddzielnych procedurach. W przypadku implantów cyrkonowych te trzy części implantu mają strukturę „jednoczęściową” i są umieszczane w tym samym czasie.

Pojedyncza procedura umieszczania jest zaletą implantów cyrkonowych, ale ma pewne wady. Pierwszą z nich wynikającą z produkcji implantów jest to, że trzy oddzielne elementy implantów tytanowych umożliwiają osadzenie implantu głębiej w kości, co czyni je bardziej stabilnymi. Ponadto, konstrukcja typu „wszystko w jednym” w przypadku implantów cyrkonowych może ograniczać możliwości umieszczania implantów przez chirurga.

implanty – wytrzymałość

Zarówno tytan, jak i cyrkon są mocne i mogą sprostać rygorom związanym z zastępowaniem zębów. Jednak tytan jest mocniejszy, bardziej trwały i ma dłuższą historię użytkowania. Implant tytanowy może przetrwać 25 lat lub więcej. Jeżeli chodzi o cyrkonu, żywotność mniej przewidywalna. Wiemy, że działają dobrze w perspektywie krótkoterminowej, ale z mniejszą ilością dostępnych badań, trudno jest przewidzieć długoterminową niezawodność.

Jako dodatkowy punkt, implanty cyrkonowe są dobrze przetestowane pod względem wytrzymałości na siłę ściskającą, ale okazało się, że mają problemy z siłami elastycznymi. Oznacza to, że nie zgina się dobrze pod ciśnieniem. Podczas gdy dla większości pacjentów nie jest to prawdopodobny problem, brak zdolności do osiągania dobrych wyników w zakresie elastyczności stwarza ryzyko złamania implantu.

Różnorodność implantów tytanowych

Implanty zębowe tytanowe okazują się być znacznie bardziej uniwersalne niż implanty cyrkonowe. Jak wspomniano wcześniej, jednoczęściowa konstrukcja na implantach tytanowych może ograniczać opcje umieszczania, co eliminuje możliwość wykonywania niektórych procedur z użyciem implantów cyrkonowych. Na przykład, implanty cyrkonowe nie są odpowiednie do procedur wymiany całej jamy ustnej lub całego łuku.

Poza ograniczeniami dotyczącymi umiejscowienia, istnieją również problemy związane z implantami o małej średnicy. W wielu przypadkach dentysta implantolog może potrzebować implantu o małej średnicy i w takich sytuacjach ryzyko złamania jest zbyt duże, aby użyć cyrkonu. W przypadku ograniczonej ilości miejsca lub cienkiej kości w miejscu wszczepienia implantu, dentysta będzie musiał użyć implantu tytanowego, ponieważ te nadal dobrze się sprawdzają, nawet przy mniejszych średnicach.

Po umieszczeniu implantów stomatologicznych umieszczamy na implancie koronę, zastępującą brakujący ząb. Dzięki tym koronom odzyskamy estetykę i funkcję naszych zębów. Za pomocą implantów stomatologicznych możemy zastosować pojedyncze korony, mosty lub oparte na implantach protezy całego łuku zębowego. Wszystkie te rodzaje uzupełnień na implantach mogą być wykonane z metalu-porcelany lub cyrkonu.

Korony na implantach metalowych – leczenie implantologiczne

Korony na implantach metalowych mają zazwyczaj metalową podstawę, ale zewnętrzną warstwę z porcelany, korony tego typu stosowane są zazwyczaj w sektorze tylnym (trzonowce i przedtrzonowce).

Korony porcelanowe łączone z metalem naśladują naturalny kolor zębów. Tego typu korony są mocniejsze niż te, które są wykonane tylko z ceramiki, ale są mniej estetyczne od koron pełnoceramicznych.

Korony tego typu nie mają zdolności odbijania światła jak naturalne zęby, a posiadając metalową podstawę możliwe jest, że z czasem pojawi się niewielki pasek metalu wzdłuż dziąsła, choć obecnie istnieją techniki, które pozwalają nam uzyskać bardzo dobre efekty estetyczne na poziomie szyjki korony, zapobiegając widoczności metalu, gdy dziąsło przesuwa się i odsłania podstawę korony.