Czy można zakładać licówki na krzywe zęby?
Licówki to najbardziej efektywna metoda korekty wyglądu uzębienia, którą oferuje stomatologia estetyczna. W porównaniu do standardowego leczenia ortodontycznego jest to metoda małoinwazyjna, szybka i często tańsza niż leczenie ortodontyczne. W wielu przypadkach istnieje możliwość założenie licówek także na krzywe zęby. Nie u wszystkich pacjentów z krzywymi zębami ich zastosowanie jest jednak możliwe.
Leczenie ortodontyczne krzywego zgryzu jest metodą optymalną, ale długotrwałą i kosztowną. W wielu przypadkach poprawa wyglądu zębów za pomocą założenie licówek porcelanowych lub licówki z materiału kompozytowego będzie więc alternatywnym wyborem, jeżeli zależy nam tylko na poprawie uśmiechu.
Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie krzywe zęby można korygować w ten sposób, decyzję o możliwości założenia licówek podejmuje zawsze lekarz stomatolog po głębokiej analizie stanu pacjentów. Niekiedy brak możliwości zastosowania licówek na krzywe zęby jest dla pacjenta trudny do zaakceptowania – niemal zawsze w takich sytuacjach istnieją jednak inne możliwości leczenia.
Czym jest licówka? Licówki a problem krzywych zębów
Licówka to po prostu cienki płatek wykonany z porcelany lub kompozytu, który ma na celu wizualną poprawę wyglądu zębów. Wiele osób decyduje się na licówki chcąc skorygować kształt zębów, w celu zamaskowania przebarwień lub chcąc skorygować kolor zęba.
Licówki zakłada się w gabinecie stomatologicznym. Rozwiązanie to stosuje się głównie w przypadku zębów przednich. Często stomatolog może założyć licówki w czasie jednej wizyty, jeśli dotyczy to licówek kompozytowych. Jeżeli nieestetyczny jest jeden ząb można założyć licówkę tylko niego.
Przed założeniem licówek niezbędne jest standardowe leczenie dentystyczne zębów. Niezbędne jest więc leczenie próchnicy, zaleczenie stanów zapalnych w jamie ustnej oraz usunięcie kamienia nazębnego.
Czy licówki na krzywe zęby to zawsze optymalne rozwiązanie?
Aparat ortodontyczny jest zawsze optymalnym sposobem leczenia krzywych zębów. Licówki to przede wszystkim kosmetyka zębów, nie jest to metoda mogąca zastąpić leczenie wad zgryzu.
Nie ma górnej granicy wieku, przy której leczenie ortodontyczne krzywych zębów jest niewskazane. W większości przypadków warto więc rozważyć zastosowanie aparatu ortodontycznego przed korektą wyglądu zębów za pomocą licówek.
Lekarz stomatolog w każdym przypadku uświadamia pacjenta o wadach i zaletach zastosowania licówek. W wielu przypadkach niezbędne stanie się skierowanie pacjenta z krzywymi zębami do ortodonty.
Pacjent powinien mieć przy tym świadomość, że licówka nie jest metodą leczenia nieprawidłowego zgryzu. Za pomocą licówek jedynie maskuje się estetyczne wady zębów, których rzeczywiste wyleczenie możliwe jest tylko przy zastosowaniu aparatu ortodontycznego.
Istnieją natomiast schorzenia, przy których licówki na krzywe zęby są szczególnie wskazane. Należą do nich np. zęby mikrodontyczne (tzn. zęby o szczególnie małych rozmiarach), zęby soplowate, zęby z dysplazją szkliwa lub z przebarwieniami polekowymi.
Kiedy można założyć licówki na krzywe zęby?
Licówki na krzywe zęby zakłada się przede wszystkim wtedy, gdy skrzywienie zębów jest nieznaczne. W przeciwnym wypadku należy uprzednio skorygować pozycję zębów aparatem ortodontycznym.
Aby założyć licówki niezbędne jest szlifowanie. Zabieg ten osłabia naturalne zęby i ściera szkliwo, wobec czego licówki zakłada się co najwyżej do piątek. Na zębach tylnych występują znaczne naprężenia mechaniczne – założenie licówek nie jest tam możliwe.
Jeśli same licówki nie są wystarczającą metodą korekty wyglądu uzębienia, stosuje się inne metody, takie jak protetyczne korony. Możliwe jest też np. wykonanie implantu w miejscu braków zębowych.
Czy licówki to metoda inwazyjna?
Licówki nie wpływają zasadniczo na stan dziąseł, nie można ich jednak zakładać w przypadku występowania paradontozy. Przed założeniem licówek należy więc rozpocząć leczenie dziąseł. Poza tym jednak licówki nie są dla nich szkodliwe.
Pacjent musi mieć jednak świadomość, że aby założyć licówki na krzywe zęby konieczne jest często szlifowanie. Może to niekiedy doprowadzić do stanu, w którym zęby są osłabione i wrażliwe.
Spiłowane szkliwo zębów obejmuje najbardziej widoczne miejsca uzębienia. Oznacza to w praktyce, że po założeniu licówek pacjent będzie musiał nosić je do końca życia. Tak w przypadku mniej trwałych licówek z kompozytów, jak i bardziej trwałych porcelanowych.
Licówki zęba to poważna decyzja, która nie powinna być traktowana jako prosta metoda maskowania przebarwień. Trzeba też pamiętać, że duże znaczenie ma higiena jamy ustnej, która pozwala utrzymać licówki w najlepszym stanie przez długi czas.
Warto także pamiętać, że niejednokrotnie przy krzywych zębach niezbędne stanie się zastosowanie grubszej niż typowa licówki. Sytuacja ta występuje przede wszystkim przy zębach silnie wychylonych w kierunku podniebienia. Grubsza niż tradycyjna licówka może być niekiedy wyczuwalna dla pacjenta, powodując uczucie dyskomfortu. To kolejny powód, dla którego przed założeniem licówki zawsze warto rozważyć leczenie ortodontyczne.
Zazwyczaj skorygowanie krzywego uzębienia stosując licówki to prosty i mało inwazyjny zabieg stomatologiczny. Przeważnie nie trwa on dłużej niż kilka godzin, zwłaszcza w sytuacji gdy stosowane są materiały kompozytowe. Kontrastuje to z długotrwałym i niejednokrotnie bardzo uciążliwym dla pacjentów leczeniem ortodontycznym. Standardowe leczenie ortodontyczne trwa około dwóch lat, niekiedy wiąże się z bólem, jest też kosztowne.
Kiedy licówki na krzywe zęby są niewskazane?
W przypadku krzywego uzębienia zdarza się, że zęby nachodzą na siebie, a jednocześnie pracują dużą siłą. Nałożona licówka z upływem czasu odpada, mocowanie nie jest skuteczne.
Przeciwskazania do mocowania licówki to także bruksizm (nieświadome zgrzytanie zębami) oraz poważne choroby dziąseł. W przypadku bruksizmu bardzo często występują uszkodzenia mechaniczne licówek. Co ciekawe, przeciwskazaniem może być nawet nawykowe obgryzanie paznokci, które także może powodować uszkodzenia licówki.
Istnieją też drobniejsze przeciwskazania, przy których licówki na krzywe zęby mogą okazać się niewłaściwym wyborem. Są to np. nieprawidłowa higiena jamy ustnej, rozległe wypełnienia oraz znaczna skłonność pacjenta do próchnicy. W tym przypadku licówki zakładane na krzywe zęby wykazują często skłonność do pęknięć.
Licówki porcelanowe a licówki kompozytowe na krzywe zęby
Licówki zakładane na zęby wykonane mogą być z porcelany lub z kompozytów. Dobór rodzaju licówek zależy od wymagań oraz funduszy, którymi dysponuje pacjent. Rodzaj materiału nie zależy przy tym od stanu uzębienia. Istotna jest jednak trwałość – jeśli dysponujemy odpowiednimi funduszami, lepszym wyborem będzie zawsze porcelanowa licówka.
Licówki porcelanowe
Licówki porcelanowe są bardziej wytrzymałe niż licówki wykonane z kompozytu. Przy właściwej higienie zapewniającej zdrowie uzębienia trwałość takich licówek wynosi kilkanaście lat lub nawet dłużej.
Licówki z porcelany wykonuje się w specjalistycznych laboratoriach. Ich wygląd bardziej przypomina zęby naturalne niż w przypadku licówek z kompozytu.
Pamiętać jednak trzeba, że licówki z porcelany są znacznie droższe. Niezbędne jest ponadto ich wykonanie i przymocowanie do zęba ze szczególnie dużą precyzją. Z uwagi na konieczność utworzenia odpowiedniego miejsca na licówkę porcelanową, z reguły wymaga ona większego szlifowania niż licówka kompozytowa.
Licówki kompozytowe
Zastosowanie licówek z kompozytu to znacznie tańsze rozwiązanie pozwalające poprawić wygląd zębów. Stomatologia pozwala przy tym na wykonanie kompozytowych licówek już w czasie jednej wizyty w gabinecie.
W niektórych przypadkach zęby nie muszą być szlifowane. Znacznie przyspiesza to czas zabiegu i redukuje związane z nim nieprzyjemności. Szybkość korekty wyglądu zębów za pomocą licówek z kompozytów to kolejny czynnik, który powinien wziąć pod uwagę pacjent przed wyborem materiału licówek.
Stosowany kompozyt to przy tym ten sam materiał, za pomocą którego wykonuje się niewielkie i rozległe wypełnienia zębów. Tak samo jak w przypadku licówek porcelanowych, pozwala on uzyskać piękny uśmiech – jednolitą barwę i korektę kształtu krzywych zębów.
Kiedy konieczne jest leczenie ortodontyczne?
Stomatologia wyróżnia wiele stanów chorobowych, w których licówki zęba nie mogą być stosowane. Należą do nich przede wszystkim urazowe wady zgryzu oraz nieprawidłowe położenie zęba o przyczynach szkieletowych.
Licówki stosowane przy tych schorzeniach sprawiają, że uszkodzenia pogłębiają się. Dochodzi przy tym często do powstawania zmian stawów skroniowo-żuchwowych o charakterze patologicznym.