Uzupełnienie zęba- jak wygląda i co wiedzieć?

Uzupełnienie zęba- jak wygląda i co wiedzieć?

Utrata zęba jest ogromnym problemem nie tylko natury estetycznej. Uzupełnienie braków jest ważne, zwłaszcza jeśli chodzi o zdrowie człowieka. Nieustanny rozwój stomatologii oraz protetyki sprawił, iż pacjenci mogą zdecydować się na wstawienie nowoczesnych implantów zębowych.

Czym są właściwie implanty dentystyczne?

Implanty zębowe zostały wynalezione w 1965 roku przez Per- Ingvara Brånemarka, który był chirurgiem ortopedą pochodzącym ze Szwecji. Aktualnie są one uznawane za standard opieki w protetycznej wymianie braków zębowych w stomatologii.

Implant zęba jest to pewnego rodzaju uchwyt stomatologiczny, który montuje się w kości szczęki i zostaje pozostawiony aż do zrośnięcia się z nią. Implant dentystyczny jest dla pacjenta zamiennikiem korzenia brakującego zęba. Jego celem jest utrzymanie korony zęba albo mostu.

Implant dentystyczny połączony z kością daje możliwość uzyskania naturalnego wyglądu zęba. Co ważne, jest samodzielny i w żadnym razie nie oddziałuje na towarzyszące mu zęby. Wyróżnia się też bardzo dobrą stabilnością. Połączenie występujące pomiędzy implantem stomatologicznym a kością żuchwy to tak zwany proces osteointegracji.

Sam implant jest zazwyczaj wykonany z tytanu, co umożliwia mu zintegrowanie się z kością, bez ryzyka rozpoznawania go jako ciało obcego przez organizm. Zabieg przeprowadzony przez doświadczonego lekarza jest skuteczny i bezpieczny, ponadto ma ogromny wpływ na komfort psychiczny pacjenta.

Jakie są rodzaje implantów zębów?

Lekarz korzysta z najwyższej jakości implantów, a pacjent ma możliwość wybrania produktu klasy standard oraz premium. Jeśli chodzi o rodzaje implantów to dokonuje się podziału zwłaszcza ze względu na ich materiał wykonania.

Dostępne są zarówno implanty zębów z tytanu, jak i cyrkonowe implanty ceramiczne. Zalet tych pierwszych jest zdumiewająca wytrzymałość na silne obciążenia oraz wytrzymałość.

Drugie natomiast mają kolor przypominający naturalne zęby, a więc są bardzo dyskretne. Te materiały implantów zębowych dobrze łączą się z kością.

Jakie są wskazania do założenia implantów zębowych?

Teoretycznie można wszczepić implant na miejsce każdego utraconego zęba. Nad wszczepieniem implantu powinny jednak zastanowić się osoby z większymi brakami w uzębieniu, brakami skrzydłowymi oraz małą ilością zębów własnych.

Zabieg implantacji przeprowadza się często u osób z całkowitym brakiem uzębienia, niedoborem zębów trzonowych, jak i brakami skrzydłowymi. Na taki zabieg chirurgiczny decydują się też osoby, które z pewnych przyczyn nie chcą protezy ruchomej.

Implanty zębowe- procedura wstawiania

Lekarze zajmują się leczeniem implantologicznym już od 40 lat. Implanty zębów wszczepia się po podaniu pacjentowi znieczulenia miejscowego. Całą procedurę można natomiast podzielić na kilka etapów.

Da się wstawić tylko jeden pojedynczy implant, jak i uzupełnić wszystkie ubytki występujące w jamie ustnej pacjenta. Planowanie leczenia pozwala na odbudowę pojedynczych zębów, bez narażenia tych sąsiadujących, które są w pełni zdrowe.

Leczenie protetyczne jest więc jak najbardziej bezpieczne. Zęby zdrowe nie muszą być przy tym poddane szlifowaniu, jak ma to miejsce w przypadku koron i mostów. Wstawianie implantu w jamie ustnej wygląda następująco:

  1. Wizyta w gabinecie stomatologicznym

Najpierw pacjent musi udać się na konsultację. W czasie niej stomatolog sprawdza stan uzębienia, jak i musi uzyskać informacje na temat ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Wykonywane są badania radiologiczne, najczęściej tomografia cyfrowa, cbct. Następnie lekarz może podjąć decyzję czy w danym przypadku implanty mogą być wszczepione, czy też istnieją do tego pewne przeciwwskazania. Dentysta pobiera też wycisk lub skan, który trafia do laboratorium.

  1. Wstawienie implantu

Następny etap polega na wstawieniu sztucznego korzenia, czyli implantu. Lekarz wywierca w kości otwór, po czym wprowadza w niego implant. Na koniec zszywa nacięcie, a szwy zdejmuje dopiero po 7-10 dniach. Przez pewien okres implant zrasta się z kością, może to trwać nawet do pół roku. W tym czasie dentysta zakłada tymczasowe uzupełnienie protetyczne.

  1. Przygotowanie implantu do nałożenia korony

W kolejnym etapie specjalista odsłania implant i nakłada tytanową śrubę gojącą. Jej celem jest ułatwienie wygajania się błony śluzowej. Oprócz tego śruba pozwala na formowanie się kształtu dziąsła pod koronę.

  1. Mocowanie korony do implantu

Procedura ta kończy się założeniem łącznika i przymocowaniem do niego korony. Lekarz wyznacza też pacjentowi terminy kontrolne.

O czym należy pamiętać po wszczepianiu implantu?

Po przeprowadzonym zabiegu najważniejsze są pierwsze 2 tygodnie. Przez ten czas pacjent musi pamiętać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Przez pierwsze 7-10 dni od wszczepienia implantu należy pamiętać o przepłukiwaniu jamy ustnej, najczęściej preparatem z chlorheksydyną.

Jeśli pacjent przez dwa tygodnie w dalszym ciągu odczuwa dolegliwości bólowe, wówczas powinien udać się do stomatologa.

Po zabiegu trzeba też przestrzegać diety płynnej i półpłynnej. Po procedurze implantacji mogą pojawić się u pacjentów siniaki i krwiaki, jednak jest to normalne zjawisko, które z czasem ustępuje.

Kiedy implant może zostać odrzucony?

Niekiedy po zabiegu implantacji dochodzi do odrzucenia przeszczepu. Zdarza się, że pomimo tego, że pacjent ma już kilka sztucznych zębów, to kolejny wszczep zostaje odrzucony przez organizm. Może tak się stać z różnych przyczyn, wśród nich można wymienić:

  • alergie na metale,
  • nadmierne obciążenie implantu,
  • niewłaściwa higiena jamy ustnej,
  • terapia bisfosfonianami,
  • palenie papierosów
  • występowanie chorób ogólnych (zaburzenia metaboliczne, np. cukrzyca lub choroby autoimmunologiczne, np. RZS).

Czy wstawienie implantu boli?

Wszczepienie implantu nie powoduje dolegliwości bólowych, gdyż zabieg wykonany jest w znieczuleniu miejscowym. Pacjent może jednak w czasie niego odczuwać drgania, dotyk, rozpieranie. Procedura nie powoduje jednak dyskomfortu.

W niektórych przypadkach stomatolog decyduje się na zastosowanie tak zwanej premedykacji, której zadaniem jest wyciszenie pacjenta i stworzenia dla niego optymalnych warunków, w których poczuje się komfortowo.

Ile trwa implantacja zęba?

Wszczepienie implantu zajmuje średnio od 30 do 60 minut. Cały proces trwa jednak o wiele dłużej, jeśli weźmie się pod uwagę proces gojenia i wstawienie uzupełnienia protetycznego. Nie można jednoznacznie określić konkretnego terminu zakończenia leczenia, gdyż wiele zależy od tego, w jaki sposób przebiega proces gojenia.

Zazwyczaj cała procedura wszczepienia implantu i leczenia implantologicznego zajmuje od 3 do 6 miesięcy. Zdarza się, że czas ten przeciąga się aż do roku.

Wszczepienie implantu- przeciwwskazania

Implantów nie należy zakładać przede wszystkim u kobiet ciężarnych. Kolejnym przeciwwskazaniem do tego zbiegu są też choroby nowotworowe, paradontoza, padaczka, cukrzyca, nałogowe palenie tytoniu, zaawansowana osteoporoza czy AIDS.

Pacjenci przed podjęciem się zabiegu wszczepienia sztucznego zęba muszą zadbać o stan ogólny jamy ustnej. Powinni więc wyleczyć ubytki próchnicowe, wyleczyć choroby dziąseł i pozbyć się kamienia. Na zabieg implantacji kieruje lekarz, który musi zostać poinformowany o wszelkich przebytych chorobach, stosowanych lekach i przebytych zabiegach chirurgicznych.

Ile kosztuje implant zęba?

Koszt zabiegu jest różny i zależy w dużej mierze właśnie od rodzaju zastosowanych implantów. Przed całą procedur pacjent udaje się na konsultacje implantologiczną i diagnostykę radiologiczną. Koszt wstawienia pojedynczego zęba to koszt rzędu kilku tysięcy złotych. Ich cena wiąże się z tym, że jest to jedna z najnowocześniejszych metod leczenia ubytków zębowych, która charakteryzuje się estetyką, trwałością i wytrzymałością.

Jakie są zalety stosowania implantów zębowych?

Implanty to bezpieczne i skuteczne rozwiązanie. Zabieg ten wpływa na poprawę wyglądu i znacząco podwyższa komfort życia pacjenta. Czuje się on bardziej atrakcyjny i pewniejszy siebie, co dobrze oddziałuje na wszystkie sfery jego życia. Człowiek po uzupełnieniu braków staje się też bardziej otwarty na zawieranie nowych znajomości.

Osoby z brakami w uzębieniu często stają się wycofane i stronią od kontaktów towarzyskich. Implant zmienia więc ogromnie życie takich osób. Zastosowanie sztucznych zębów pozwala też na gryzienie wszystkich produktów oraz poprawia wyraźność mówienia. Co ważne, po wszczepieniu implantu, trudno je odróżnić od naturalnych zębów. Implanty nie wymagają też specjalnej higieny, należy je tylko myć i nitkować oraz regularnie pojawiać się na wizytach kontrolnych i higienizacyjnych.