Godziny pracy Pn - Pt: 8.00 - 21.00 Sobota: 8:00 - 15:00 | Phone602 507 707

Protetyka stomatologiczna

INLAY, ONLAYKoronyMostyWkłady koronowo-korzenioweProtezyProtetyka na implantachBRUKSIZM – leczenie bólów głowyFAQ

INLAY, ONLAY

Najlepszą alternatywą dla klasycznych wypełnień kompozytowych wykonywanych bezpośrednio w gabinecie na zębach tylnych są wypełnienia modelowane w pracowni technicznej – inlay i onlay.

Inlay i onlay to kosmetyczne wypełnienia, stosuje się je w dużych ubytkach, również w bocznych zębach leczonych kanałowo (które jeszcze nie kwalifikują się do leczenia protetycznego za pomocą wkładu koronowo-korzeniowego i korony). Uzupełnienia inlay i onlay wykonuje się z kompozytu, porcelany i złota. Porcelanowe wkłady/nakłady to najnowocześniejsze rozwiązanie. Metoda pośrednia, użyta do modelowania ubytku w laboratorium, pozwala na prawie idealne odtworzenie anatomicznego kształtu zęba oraz jego punktów stycznych. Porcelana odlewana lub tłoczona pod ciśnieniem daje jeszcze lepsze efekty. Równie dobrym co porcelana materiałem do wykonywania onlay/inlay jest złoto. Jest ono idealnym materiałem do wykorzystywania w jamie ustnej, ponieważ prace ze złota zapobiegają powstawaniu próchnicy wtórnej – mają działanie bakteriostatyczne. Jedynym mankamentem jest brak pełnej estetyki – inlay/onlay wykonany ze złota odróżnia się kolorem od pozostałych zębów.

Warto wspomnieć, że wypełnienia inlay i onlay mają wiele zalet tj. trwałość, estetyka oraz odporność na ścieranie. Po odbudowaniu zęba wygląda on bardzo naturalnie i może nadal spełniać swoje funkcje dzięki precyzyjnej odbudowie kształtu anatomicznego.

KORONY

O koronach protetycznych można opowiadać długo. Warto wiedzieć, że są uzupełnieniem protetycznym, które pozwala na odbudowę zębów bardzo zniszczonych, które mają rozległe ubytki próchnicowe oraz liczne odbudowy kompozytem. Korony protetyczne są najtrwalszym rozwiązaniem, które pozwala cieszyć się pięknym uśmiechem przez lata.

Warto zwrócić uwagę, że estetyczna korona protetyczna zbudowana jest z dwóch struktur z tzw. podbudowy czyli czapeczki oraz z porcelany napalanej na tę czapeczkę, która do złudzenia przypomina tkanki zęba. Taką podbudowę wykonuje się z metalu (szlachetnego, nieszlachetnego) lub ze specjalnej twardej porcelany.

Plan leczenia

Wizyta I

DIAGNOSTYKA I PRZYGOTOWANIE PLANU LECZENIA

Na pierwszej wizycie odbywa się konsultacja oraz wykonanie zdjęcia pantomograficznego, co stanowi podstawę do napisania planu leczenia wraz z kosztorysem, określając, które zęby potrzebują okoronowania. Bardzo istotnym etapem diagnostyki jest dokładna analiza zębów pod kątem ewentualnego leczenia kanałowego oraz wzmocnienia go wkładem koronowo-korzeniowym (patrz: wkłady koronowo-korzeniowe).

Co skłania stomatologa do leczenia kanałowego?

Takie leczenie stosuje się w przypadku, gdy zęby są już bardzo zniszczone lub kilkukrotnie podejmowano próbę odbudowy albo niezbędne jest znaczne oszlifowanie zęba. W wielu przypadkach jest to trudne do określenia na pierwszej wizycie dlatego w planie leczenia opisuje się ten etap jako potencjalny do wykonania (gdy pojawią się dolegliwości bólowe ze strony zęba). Istotne jest żeby zęby po leczeniu kanałowym były zaopatrzone wkładem koronowo-korzeniowym dlatego, że taki ząb po pewnym czasie traci swoją elastyczność i może się uszkodzić.

Wizyta II

Przewidywane zabiegi:

 • SZLIFOWANIE ZĘBA,
 • POBRANIE WYCISKU,
 • WYKONANIE KORONY TYMCZASOWEJ

Podczas drugiej wizyty następuje szlifowanie zęba lub całych grup zębowych pod korony. Ząb szlifuje się w taki sposób, by zawsze zostawić równomiernie grubą warstwę twardych tkanek zęba pokrywających miazgę. Dzięki temu uzyskujemy ukształtowanie szlifowanego kikuta, tak aby dokładnie odtwarzał pierwotny kształt zęba, tyle że w mniejszej wersji. W niektórych przypadkach podczas preparacji zęba okazuje się , że niezbędne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego zęba, żeby uniknąć wszelkich ewentualnych powikłań tj. ostre zapalenie miazgi, a w konsekwencji przyzębia przyszczytowego.

W kolejnym etapie pobierany jest wycisk protetyczny. W Villa Nova Dental Clinic stosujemy najwyższej jakości materiały wyciskowe, które są jedynymi na rynku masami charakteryzującymi się niedoścignioną przez inne masy precyzją odwzorowania najdrobniejszych szczegółów wycisku. Robimy to po to żeby laboratorium protetyczne mogło na podstawie tych wycisków wykonać idealnie dopasowaną, o najwyższej szczelności brzeżnej pracę protetyczną (korona , most, licówka).

Gdy protetyk opracuje ząb pod koronę i pobierze wycisk, niezwykle istotnym elementem dalszego postępowania jest zaopatrzenie filaru-kikuta, koroną tymczasową, która spełnia wiele istotnych funkcji, głównie zabezpiecza oszlifowany ząb przed drażniącymi czynnikami zewnętrznymi, np. ciepło, zimno itp. Pozwala ona również na bezpieczne i estetyczne funkcjonowanie Pacjenta, który czeka na pracę ostateczną.

Wizyta III

Przewidywane zabiegi:

 • PRZYMIARKA I ZACEMENTOWANIE GOTOWEJ KORONY

Przymiarka oraz zacementowanie właściwej korony odbywa się na ostatniej wizycie. W naszej Klinice przy pracach skomplikowanych i wysoce estetycznych przymiarek dokonujemy na osobnej wizycie. Zazwyczaj korona jest odpowiednio przygotowana i może zostać zacementowana bez potrzeby nanoszenia korekt.

Wyróżniamy korony pełnoceramiczne oraz porcelanowe.

Mosty protetyczne są zaliczane do stałych uzupełnień protetycznych, których celem jest zaopatrzenie luki bądź luk w łuku zębowym, spowodowanych przez braki zębowe. Standardowy most protetyczny składa się z koron protetycznych osadzonych na zębach filarowych (bądź implantach), które są połączone z przęsłem lub przęsłami (zębami sztucznymi), zastępując brakujące zęby.

Mosty protetyczne dzieli się ze względu na rodzaj zastosowanego materiału:

 • mosty kompozytowe lub akrylowe, które są stosowane jako tymczasowe rozwiązanie,
 • mosty ceramiczne (wykonane na podbudowie metalowej – stal nieszlachetna lub złoto),
 • mosty pełnoceramiczne.

MOSTY ADHEZYJNE

W celu uniknięcia konieczności szlifowania często zdrowych tkanek zęba, w przypadku pojedynczych braków zębowych, szczególnie w odcinku przednim, w naszej klinice z powodzeniem stosujemy system mostów adhezyjnych tzw. Maryland. Pozwala on na osiągnięcie doskonałych efektów estetycznych i komfortu pacjenta, bez konieczności szlifowania zębów sąsiednich. Istotą metody jest odbudowanie brakującego zęba przy użyciu materiału kompozytowego nowej generacji i przytwierdzeniu go do powierzchni językowych (wewnętrznych) zębów sąsiednich za pomocą wytrzymałego i niezwykle trwałego włókna szklanego.

MOSTY KONWENCJONALNE

Takie rozwiązanie zapewnia pacjentowi doskonały efekt estetyczny, czynnościowy oraz wygodę użytkowania. Główną niedogodnością w przypadku mostów konwencjonalnych jest konieczność szlifowania przynajmniej dwóch zębów sąsiadujących z luką. W zależności od lokalizacji braku zębowego, upodobań pacjenta oraz wymagań estetycznych stosuje się mosty pełnoceramiczne – najlepszy efekt kosmetyczny lub złożone, w których metalowy “szkielet” pokryty jest materiałem estetycznym (porcelaną, kompozytem) imitujący barwą i kształtem brakującą część uzębienia. Uzupełnienia te mogą być wykonywane zarówno na zębach naturalnych, jak i implantach.

Procedura wykonania mostu protetycznego jest bardzo podobna do procedury wykonania korony (patrz -> korony).

Utracone tkanki zęba, spowodowane rozległym ubytkiem próchnicowym, opracowaniem zęba do leczenia kanałowego, czy też mechanicznym złamaniem korony zęba wymagają odbudowy i wzmocnienia wkładem koronowo-korzeniowym przed osadzeniem korony bądź mostu.

Wkłady koronowo korzeniowe najczęściej wykonywane są ze stopów metali, powszechnie stosowanych w stomatologii i protetyce. Najczęściej stosowane to stopy metali nieszlachetnych oraz stopy złota. Najnowszym osiągnięciem techniki są wkłady wykonane z kompozytu lub tlenku cyrkonu, które dzięki kolorowi zęba pozwalają otrzymać identyczną przezierność jak naturalny ząb.

Wkłady koronowo-korzeniowe można podzielić na standardowe i indywidualne. Jedne i drugie mają swoje wskazania i przeciwwskazania, wady i zalety. O tym, jaki zostanie zastosowany wkład decyduje lekarz.

Wkłady koronowo korzeniowe standardowe stosuje się:

 • w przypadku, w którym zachowana została odpowiednia ilość zrębu zęba,
 • w przypadku konieczności natychmiastowej rekonstrukcji korony złamanego zęba.

Osobną grupą wkładów standardowych są wkłady z włókna szklanego osadzanego na odpowiednim materiale kompozytowym. Zaletą jest moduł elastyczności wkładów z włókna szklanego, który jest bardzo zbliżony do modułu elastyczności zębiny, co powoduje, że zęby wzmocnione wkładami z włókna szklanego rzadziej ulegają pęknięciom i złamaniom. Kolejną ich zaletą jest kolor odbudowy zrębu zęba na wkładzie z włókna szklanego oraz fakt, że światło może przenikać przez tą odbudowę podobne jak przez naturalny ząb. A jeśli dołożymy do tego koronę pełnoceramiczną, która jest pozbawiona metalu dostajemy rekonstrukcję zęba, która w całości przewodzi światło i we wszystkich warunkach oświetlenia zachowuje się jak naturalne zęby obok.

Wkłady koronowo-korzeniowe indywidualne, w odróżnieniu od standardowych, są wykonywane indywidualnie do kształtu pozostałości korzenia. Wykonując wkład indywidualny możemy uzyskać maksymalną wytrzymałość mechaniczną konstrukcji i optymalizację kształtu. Wkład taki składa się z części korzeniowej i części koronowej. Część korzeniowa odpowiada za wzmocnienie struktury korzenia i poprawne przeniesienie sił na tkankę korzenia, część koronowa z kolei jest filarem protetycznym, niezbędnym do osadzenia korony lub mostu.

W wielu przypadkach niestety uzupełnienie dużych braków zębowych nie jest możliwe przy pomocy mostów. W takiej sytuacji proponujemy Państwu alternatywne rozwiązanie – protezę, która jest uzupełnieniem ruchomym. Należy jednak pamiętać, że przy braku odpowiedniej liczby zębów filarowych niezmiernie pomocna jest implantologia, która jest najlepszym rozwiązaniem problemu braków zębowych.

W Villa Nova Dental Clinic możemy zaoferować Państwu kilka rodzajów protez:

PROTEZY OSIADAJĄCE

Są to uzupełnienia ruchome wykonywane z tworzywa akrylowego. Głównym wskazaniem do ich stosowania są przypadki bezzębia lub rozległych braków w uzębieniu, kiedy nie ma możliwości wykonania innych rodzajów uzupełnień (protez szkieletowych, stałych, opartych na implantach). Jest to popularne rozwiązanie o stosunkowo niskim koszcie, posiadające jednak liczne wady: trudności w adaptacji, dyskomfort użytkowania, niedogodności w spożywaniu pokarmów, niszczące działanie na kości szczęk, konieczność wymiany co kilka lat.

PROTEZY SZKIELETOWE

Protezy szkieletowe ruchome uzupełnienia protetyczne. Proteza taka opiera się nie tylko na dziąsłach i błonie śluzowej, ale również na zębach – nie powoduje więc wzmożonego zaniku kości i dziąseł. Podstawowe części protezy szkieletowej to metalowa baza (szkielet), akrylowe elementy odbudowujące brakujące tkanki (zęby i podłoże) oraz klamry (odpowiedzialne za utrzymanie protez na podłożu). Ze względu na nieestetyczny wygląd, klamry są coraz częściej zastępowane przez mocowane na koronach zasuwy, zatrzaski i korony teleskopowe. W celu umożliwienia takiego utrzymania protezy, konieczne jest okoronowanie zębów sąsiadujących z protezą. Połączenie protezy z koronami następuje bez widocznych elementów metalowych (klamry, ciernie), co umożliwia uzyskanie oczekiwanego efektu estetycznego.

PROTEZY NATYCHMIASTOWE

Proteza natychmiastowa to ruchome uzupełnienie protetyczne, które zostaje oddane pacjentowi bezpośrednio po usunięciu zębów w czasie działania znieczulenia. Wszystkie czynności związane z wykonaniem protezy są przeprowadzane przed usunięciem zębów. Takie postępowanie pozwala na uniknięcie przykrej dla pacjenta sytuacji braku zębów, zapewnia normalne warunki życia i możliwość kontynuowania pracy zawodowej. Wpływa również bardzo korzystnie na gojenie się ran poekstrakcyjnych. Stosowanie tego typu rozwiązania wiąże się jednak z koniecznością bezwzględnego przestrzegania zaleceń lekarza protetyka, zgłaszania się na częste wizyty kontrolne oraz utrzymania wzorowej higieny jamy ustnej i protezy. Są to protezy czasowe. Przygotowują do wykonania protez docelowych. Niestety, nie zawsze można wykonać takie uzupełnienie. Czasami zęby są w tak złym stanie, są tak mocno rozchwiane, że zachodzi realna obawa, że zostaną usunięte podczas pobierania wycisku. Wtedy niestety można wykonać tylko protezę wczesną (wyciski pobiera się natychmiast po ekstrakcji, a protezę oddaje po około dwóch dniach).

PROTEZY TYPU OVERDENTURE

Protezy typu overdenture to ruchome uzupełnienie protetyczne, pokrywające na całej powierzchni korzeń lub korzenie resztkowego uzębienia, lub implanty. Protezy te utrzymywane są na korzeniach lub wszczepach poprzez system zatrzasków (najczęściej kulkowych). Są to uzupełnienia, spełniające wymogi estetyki, chroniące kości szczęk przed zanikiem oraz zapewniające akceptowalny komfort dla pacjenta. Warunkiem koniecznym w przypadku użytkowania tego typu protez jest opanowanie przez pacjenta zasad utrzymywania idealnej higieny jamy ustnej i regularne zgłaszanie się na wizyty kontrolne! Warto zwrócić uwagę na możliwość wykonania protezy overdenture opartej na zaledwie 2 implantach w żuchwie i szczęce u pacjentów z bezzębiem, co przy względnie przystępnych kosztach, diametralnie poprawia komfort użytkowania w porównaniu do protez całkowitych osiadających.

Przyczyny utraty zębów są złożone. Urazy, zaniedbania higieniczne, choroby przyzębia to tylko niektóre z nich. Skutki utraty uzębienia dotyczą zarówno estetyki jak i efektywności żucia pokarmów wpływając na samopoczucie i funkcjonowanie człowieka w społeczeństwie. Większość tych problemów jest w stanie rozwiązać nowoczesna protetyka. Jednakże przy braku odpowiedniej liczby zębów filarowych niezmiernie pomocna jest implantologia. Wprowadzenie implantów zrewolucjonizowało oblicze współczesnej protetyki, otwierając drogę zupełnie nowym rozwiązaniom terapeutycznym. Wykorzystując implanty jako podbudowę można zaplanować różnorodne uzupełnienia protetyczne:

 • protezy całkowite typu overdenture,
 • mosty uzupełniające całkowite lub częściowe braki uzębienia,
 • korony, uzupełniające braki pojedynczych zębów.

Implanty mają istotne zalety, które decydują o ich wyższości nad innymi metodami leczenia, a mianowicie poprawiają jakość życia poprzez umożliwienie spożywania różnorodnych potraw, nie stosowania klei do protez. Pozwalają uzyskać ładniejszy wygląd i lepszy stan zdrowia poprzez zapobieganie zanikowi kości, co pozwala zachować naturalny kontur dziąseł oraz przyczyniają się do lepszego przeżuwania pokarmów, a więc i trawienia (patrz więcej -> implantologia).

Na zintegrowanym z kością implancie lub implantach, lekarz we współpracy z technikiem protetycznym wykonuje odbudowę brakującego zęba lub zębów. W każdy implant wkręca się łącznik, dzięki któremu będzie mógł być zamocowany pojedynczy ząb lub zespół zębów.

Uzupełnienie braku pojedynczego zęba

Brak zęba w widocznym odcinku estetycznym może często wpływać na pewność siebie podczas mówienia lub uśmiechania się. Brak mniej widocznego zęba nie jest tak dużym problemem estetycznym, ale może negatywnie wpływać na możliwość żucia, a także na inne, sąsiadujące zęby, prowadząc na przykład do ich przemieszczania, co tworzy nowe miejsca sprzyjające odkładaniu płytki i kamienia nazębnego.

Implant stomatologiczny to mała tytanowa śruba, która odgrywa rolę sztucznego korzenia i stanowi stabilne podparcie dla ostatecznej korony. Implant pozwala przy tym na zachowanie zdrowia sąsiadujących zębów, eliminując konieczność ich szlifowania w celu stworzenia podparcia dla mostu. Implanty stomatologiczne wyglądają, funkcjonują i dają podobne odczucia jak naturalne zęby.

Uzupełnianie braku wielu zębów

W przeszłości w przypadku utraty kilku zębów wykonywano mosty oparte na zębach albo częściowe protezy ruchome, utrzymujące się dzięki klamrom. Mosty oparte na implantach eliminują konieczność stosowania klamr lub szlifowania zdrowych sąsiednich zębów, aby oprzeć na nich most. Implanty stomatologiczne służą jako sztuczne korzenie, stanowiąc stabilne podparcie dla zębów w moście, które zachowują się dokładnie tak samo jak zęby naturalne.

Brak wszystkich zębów

Tradycyjne protezy nie sprzyjają zachowaniu kości wyrostka zębodołowego. W efekcie z czasem dochodzi do zaniku kości, co prowadzi do niedopasowania protez i powstawania nadżerek. Implanty stomatologiczne stanowią solidne podparcie dla protez overdenture (nakładkowych) lub mostów, zapewniając ich stabilne i wygodne utrzymanie na miejscu oraz odbudowę naturalnej funkcji żucia. Dzięki stymulowaniu kości wyrostka zębodołowego implanty sprzyjają utrzymaniu struktur twarzy, zapewniając w ten sposób trwały estetyczny wygląd. Pozwalają też na swobodne jedzenie, mówienie i uśmiech!

ZALETY ROZWIĄZAŃ IMPLANTOLOGICZNYCH:

 • Ograniczają możliwości uszkodzenia sąsiednich zdrowych zębów – szlifowania pod mosty.
 • Mogą chronić tkanki dziąseł i kości, przyczyniając się do zachowania estetycznego wyglądu twarzy.
 • Stanowią rozwiązanie alternatywne wobec zdejmowanych i stałych protez.
 • Wyglądają, są odczuwane i funkcjonują zupełnie jak naturalne zęby – są stabilne.
 • Nie wymagają używania klejów.
 • Zwiększają pewność siebie.
 • Pozwalają uniknąć niezręcznych sytuacji związanych z obluzowanymi protezami.

Chroniczne bóle głowy, mięśni karku, stawów skroniowo-żuchwowych, ucha, skroni, zębów, migreny, ubytki klinowe, starte, wrażliwe zęby… to wszystko mogą być przejawy nocnego zaciskania szczęk lub zgrzytania zębami – bruksizmu.

Bruksizm nie tylko wpływa na uzębienie, ale też na jakość życia. Permanentne dolegliwości bólowe, zmęczenie, stres – to wszystko towarzyszy osobom ze wspomnianymi dolegliwościami, które nie zdecydują się na leczenie. A terapia jest prosta, bezbolesna i niedroga. W przypadku bruksizmu i zbyt mocnego zaciskania szczęk w nocy stosujemy tzw. szynę relaksacyjną. Jak sama nazwa wskazuje, działa ona rozluźniająco na mięśnie. Stomatolog protetyk pobiera wycisk zębów żuchwy. Na jego podstawie w pracowni technicznej wykonana zostaje indywidualna, idealnie dopasowaną do uzębienia pacjenta szyna akrylowa. Szynę zakłada się na noc. Dzięki niej nie jesteśmy w stanie zaciskać zębów. Chronione jest szkliwo, ale także osłabiona zostaje siła mięśni żwaczowych Szyna polecana jest osobom, u których dochodzi do nadmiernego napięcia w tym obszarze. Nie tylko uniemożliwia zbyt intensywne napinanie mięśni, ale jednocześnie chroni zęby przed zbyt silnym naciskiem, a także przed ścieraniem szkliwa u osób, które podczas snu zgrzytają.

Stosowanie szyny jest bezbolesne, jednak część pacjentów w pierwszych dniach jej stosowania skarży się na niewielki dyskomfort. To jednak tylko kwestia nieprzyzwyczajenia. Kilka dni i przestajemy czuć, że mamy w ustach jakieś “obce ciało”. Dolegliwości związane z napięciem żwaczy ustępują już po kilku dniach stosowania szyny, jednak żeby efekt był trwały, należy jej używać przez kilka miesięcy.

Bruksizm można leczyć nie tylko przy pomocy szyny relaksacyjnej. W Villa Nova Dental Clinic oferujemy Naszym Pacjentom innowacyjną metodę z użyciem toksyny botulinowej (botoxu) (czytaj wiecej -> final touch – medycyna estetyczna).

1. Czy zawsze trzeba uzupełniać braki zębowe?

Braki zębowe, nawet pojedyncze, należy uzupełniać możliwie jak najszybciej od momentu utraty zęba. Utrata nawet jednego zęba może prowadzić do niekorzystnych następstw dla całego układu żucia. Może dojść do wędrówki zębów sąsiednich (przechylanie, obracanie się) i “wydłużania się” dążących do kontaktu zębów przeciwstawnych. To wszystko może doprowadzić do utraty kolejnych zębów. Inne powikłania to: zmiany w stawach skroniowo-żuchwowych, objawiające się porannymi bólami mięśni twarzy i głowy w okolicach skroni, jak również zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego. Odrębnym problemem są niedostatki natury estetycznej: niepełny uśmiech, skrócenie dolnego odcinka twarzy, zapadnięcie się warg czy nasilone tworzenie się zmarszczek w okolicy ust.

2. Od czego zależy wybór uzupełnienia protetycznego?

Wybór uzupełnienia protetycznego odpowiedniego dla danego pacjenta zależy od wielu czynników:

 • ilości brakujących zębów;
 • ilości i jakości zębów pozostałych;
 • lokalizacji braku zębowego;
 • stanu podłoża kostnego, dziąseł i błony śluzowej;
 • postaci zgryzu;
 • wieku pacjenta;
 • preferencji pacjenta;
 • możliwości finansowych pacjenta.

3. Jakie są możliwości uzupełnienia braków zębowych w przypadku bezzębia?

Od wielu lat powszechnie stosowanym w tej sytuacji uzupełnieniem protetycznym jest proteza całkowita osiadająca. Zaletami tego rozwiązania są dostępność i niski koszt, oraz zadowalający efekt estetyczny. Jego wadę stanowi natomiast niski komfort użytkowania. Proteza ta tylko w niewielkim stopniu odtwarza utraconą funkcję żucia, a ze względu na duży obszar podniebienia pokryty płytą upośledza odczuwanie smaku spożywanych potraw. Rozwiązaniem alternatywnym, zdecydowanie bardziej efektywnie i efektownie odtwarzającym braki zębowe są uzupełnienia oparte na implantach. Możemy tu wymienić:

 • protezy overdenture osadzone na 2-4 wszczepach w żuchwie i w szczęce;
 • mosty – oparte na minimum 6 wszczepach w szczęce i 5 wszczepach w żuchwie.

4. Jak zmieniają się zasady higieny w przypadku użytkowania protez stałych?

Aby maksymalnie wydłużyć “żywotność” protez stałych konieczne jest wdrożenie specjalnych zabiegów higienicznych z użyciem dodatkowych (prócz szczoteczki do zębów) przyborów higienicznych. Szczególnej uwagi wymaga okolica przydziąsłowa koron i mostów ze względu na tendencję do gromadzenia się płytki nazębnej i trudności w jej oczyszczaniu. Polecane przybory to:

 • super-floss – sztywne nici dentystyczne mające na pewnym odcinku gąbczaste zgrubienie; sztywną część nitki przeciąga się pod czyszczonym elementem, po czym czyści go częścią gąbczastą;
 • irygator – urządzenie działające na zasadzie bicza wodnego; strumień płynu masuje dziąsło, oczyszcza trudno dostępne przestrzenie.

5. Jak zmieniają się zasady higieny w przypadku użytkowania protez ruchomych?

W przypadku stosowania protez ruchomych oprócz konwencjonalnej pielęgnacji pozostałych zębów, szczególną uwagę należy poświęcić samej protezie. Protezę ruchomą należy czyścić po każdym posiłku (min. 2 razy dziennie). Po wyjęciu z ust oczyszczamy ją dokładnie miękką szczoteczką z dodatkiem pasty do zębów, mydła w płynie lub specjalnych środków czyszczących. Optymalne jest stosowanie dwustronnych szczoteczek do protez, które dzięki odpowiednio ukształtowanemu włosiu, pozwalają na oczyszczenie wszystkich nawet trudno dostępnych miejsc w protezie. Na rynku dostępne są również różnego rodzaju środki czyszczące w postaci proszków lub pastylek, które po rozpuszczeniu w wodzie płyn oczyszczający chemicznie protezę. Ich stosowanie jest szczególnie polecane osobom chorym i niesprawnym fizyczne.

6. Jakie są wymogi żywieniowe u pacjentów leczonych protetycznie?

Dieta pacjentów użytkujących uzupełnienia stałe właściwie nie ulega zmianie. Odmiennie wygląda sytuacja w przypadku stosowania protez ruchomych. Pacjenci rozpoczynający korzystanie z protez ruchomych (zwłaszcza całkowitych) powinni w początkowym okresie spożywać pokarmy płynne i półpłynne oraz stopniowo przyzwyczajać się do potraw o twardszej konsystencji. Należy jeść mniejsze kęsy, unikać pokarmów bardzo twardych i ciągnących. Czas spożywania posiłków znacznie się wydłuża.

7. Czy można samodzielnie naprawić uzupełnienia protetyczne?

Samodzielne naprawianie czy korygowanie protez przez pacjenta jest niedopuszczalne. Takie postępowanie może zniszczyć uzupełnienie i stać się przyczyną uszkodzenia tkanek jamy ustnej. Jeżeli uzupełnienie w jakikolwiek sposób nam przeszkadza należy niezwłocznie udać się do protetyka.

8. Czy stosowanie klejów do protez jest korzystne?

Środki poprawiające utrzymanie protez są dostarczane zwykle w postaci proszku, który po zmieszaniu ze śliną tworzy kleistą masę. Preparaty te mogą być okresowo stosowane podczas początkowego etapu przyzwyczajania się do protezy a także u aktorów i śpiewaków podczas występów. We wszystkich innych przypadkach stosowanie klejów do protez, zwłaszcza długotrwałe jest niewskazane, gdyż stosowanie ich może maskować niedoskonałości protez, które powinny być rozpoznane i skorygowane w gabinecie.