Godziny pracy Pn - Pt: 8.00 - 21.00 Sobota: 8:00 - 15:00 | Phone602 507 707
img-5

Profilaktyka

img-6
ProfilaktykaInstruktaż higieny jamy ustnejPorady dietetyczneProfesjonalne czyszczenie zębówLakierowanie zębówLakowanie bruzdEdukacja najmłodszychLeczenie laseremFAQ

Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda, tak się zaczyna wielka przygoda, myję zęby, bo wiem dobrze o tym, kto ich nie myje – ten ma kłopoty! Bo to bardzo ważna rzecz, żeby zdrowe zęby mieć!

Fasolki

Profilaktyka stomatologiczna

Profilaktyka stomatologiczna to kompleks działań mających na celu przeciwdziałanie różnym chorobom jamy ustnej, poprzez ich wcześniejsze wykrycie i zastosowanie odpowiedniej terapii. Polega ona na stosowaniu działań zapobiegawczych mających na celu minimalizowanie ryzyka wystąpienia chorób, takich jak próchnica czy paradontoza. Przede wszystkim jest to istotne w przypadku dzieci, gdzie edukacja i przyzwyczajenie do zdrowego stylu życia i dbania o higienę jamy ustnej są szczególnie ważne, aby utrzymać dobre nawyki przez całe życie. Jednak profilaktyka stomatologiczna jest równie ważna dla dorosłych, którzy również powinni regularnie przeprowadzać takie działania. Konkretne elementy profilaktyki stomatologicznej są dobierane indywidualnie przez specjalistę, w zależności od potrzeb pacjenta.

Do podstawowych działań profilaktycznych w stomatologii należą: badanie stomatologiczne, instruktaż higieny jamy ustnej, lakowanie bruzd, fluoryzacja,  scaling (usuwanie złogów naddziąsłowych) oraz piaskowanie (usuwanie osadu). Wszystkie te działania zmierzają do poprawy stanu zdrowia jamy ustnej, zapobiegania chorobom i utrzymania dobrego stanu zdrowia zębów i dziąseł.

Instruktaż higieny jamy ustnej

Instruktaż higieny jamy ustnej to ważny element profilaktyki stomatologicznej, który ma na celu przekazanie pacjentowi szczegółowych wskazówek dotyczących prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej. Po przeprowadzeniu badania stomatologicznego, lekarz dentysta ocenia stan uzębienia i przyzębia pacjenta. W zależności od potrzeb lekarz dobiera odpowiednią technikę szczotkowania oraz produkty do pielęgnacji jamy ustnej.

Porady dietetyczne

Wpływ naszej diety na stan naszego uzębienia jest ogromny. Spożywane przez nas pokarmy, ich jakość i konsystencja, jak również częstość ich spożywania, mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie naszych zębów. Warto zdawać sobie sprawę, że ochronę dla zębów stanowi szkliwo, jednak jest ono bardzo narażone na uszkodzenia spowodowane obniżonym pH, które występuje zaraz po spożyciu pokarmów próchnicotwórczych, w szczególności węglowodanów, długo utrzymujących się na powierzchni szkliwa.

Profesjonalne czyszczenie zębów

Profesjonalne oczyszczanie zębów to specjalistyczny zabieg mający na celu usunięcie z zębów płytki nazębnej, kamieni nazębnego oraz przebarwień, których nie da się usunąć poprzez codzienną higienę jamy ustnej. W zależności od rodzaju osadów stosowane są różne metody, takie jak mechaniczne oczyszczanie zębów z użyciem specjalnych szczoteczek i past, piaskowanie, które polega na usuwaniu osadów i przebarwień koron zębowych z użyciem piaskarki, oraz skaling, czyli usuwanie twardych złogów nazębnych z zastosowaniem urządzeń ultradźwiękowych. Każdy zabieg kończy się polerowaniem powierzchni zębów lub zabezpieczeniem ich specjalnymi preparatami, co zapobiega powstawaniu nowych osadów i zapewnia uczucie gładkości zębów. 

Lakierowanie zębów

Fluor jest naukowo potwierdzonym narzędziem stosowanym przez stomatologów w profilaktyce stomatologicznej. Jedną z najpopularniejszych metod profesjonalnej profilaktyki fluorkowej jest lakierowanie oczyszczonych zębów przy użyciu lakierów fluorowych, szczególnie zalecane dla dzieci. Lakierowanie to powszechnie stosowana metoda zarówno w profilaktyce całego uzębienia, jak i w wybranych miejscach. Lakiery te charakteryzują się znaczną lepkością, co powoduje ich skuteczne przyleganie do szkliwa zębów oraz długotrwałe utrzymywanie się na ich powierzchni, co umożliwia powolne uwalnianie fluorku. Dzięki tym właściwościom preparaty te zapewniają aż do 40% redukcję próchnicy. Zabieg lakierowania powinien być powtarzany 2-4 razy w roku, w zależności od skłonności pacjenta do próchnicy. Fluor stosowany w postaci lakierów fluorowych to skuteczne narzędzie w profilaktyce stomatologicznej.

Edukacja najmłodszych

W Villa Nova Dental Clinic, nauka dotycząca higieny jamy ustnej dla najmłodszych pacjentów prowadzona jest przez wykwalifikowaną higienistkę stomatologiczną w specjalnie przygotowanym gabinecie, wyposażonym w różnorodne pomoce dydaktyczne, takie jak modele zębów w naturalnej wielkości, szczoteczki do zębów i inne akcesoria służące do utrzymania higieny jamy ustnej, plakaty oraz książki.

Podczas wizyty, początkowym etapem jest wybarwianie płytki nazębnej specjalnym płynem, co pozwala na wizualną ocenę skuteczności mycia zębów.

Zabieg infiltracji próchnicy

Działanie tej metody polega na tym, że płynna żywica jest wchłaniana przez uszkodzone miejsca w zębie i wypełnia je, blokując penetrację próchnicogennych kwasów. W ten sposób wczesna próchnica może być skutecznie zatrzymana, a jednocześnie zachowane są naturalne tkanki zęba, co przynosi estetyczne i medyczne korzyści. Powietrze i woda uwięzione w uszkodzonej tkance zęba mają niższy współczynnik załamania światła niż zdrowe twarde tkanki zęba, co powoduje nieestetyczne przebarwienia, zwane białymi plamami. Metoda ta pozwala na ich skuteczne usunięcie i przywrócenie pięknego i zdrowego wyglądu zębów.

Instruktaż higieny zawiera szczegółowe wskazówki dotyczące zasad pielęgnacji jamy ustnej. Po przeprowadzeniu badania pacjenta, lekarz dobiera indywidualnie odpowiednią technikę szczotkowania zębów w zależności od potrzeb pacjenta, stanu jego uzębienia i przyzębia, jak i jego zdolności manualnych. Uwzględniając problem oczyszczania gładkich powierzchni zębów, powierzchni międzyzębowych i miejsc trudno dostępnych, lekarz doradza w sprawie wyboru odpowiedniego typu szczoteczki i pasty do zębów oraz przyborów dodatkowych. Prezentacji środków służących do pielęgnacji jamy ustnej często towarzyszy demonstracja sposobu ich stosowania na modelach lub bezpośrednio w jamie ustnej pacjenta.

Pokarmy, które spożywamy – ich jakość i konsystencja oraz częstość spożywania, mają ogromny wpływ na stan naszego uzębienia. Ochronę dla zębów stanowi szkliwo, jednak jest ono narażone na uszkodzenia spowodowane obniżonym pH, które występuję zaraz po spożyciu pokarmów próchnicotwórczych, w szczególności węglowodanów, długo utrzymujących się na powierzchni szkliwa. Największe znaczenie w rozwoju próchnicy mają właśnie węglowodany. Są one podstawą metabolizmu bakterii. Rozkładane, dają kwasy, a te z kolei powodują demineralizację szkliwa.

Niebagatelne znaczenie dla właściwego rozwoju i mineralizacji zębów ma dieta kobiet w ciąży oraz niemowląt.

Mleko matki stanowiące główny składnik pokarmowy niemowląt nie jest szczególnie próchnicotwórcze, mimo iż zawiera dwucukier – laktozę. Posiada w swoim składzie wapń i fosforany, które hamują demineralizację szkliwa oraz kazeinę, która, pokrywając powierzchnię zębów, spowalnia proces próchnicowy.

Ważne też jest spożywanie witaminy D, powodującej prawidłowy rozwój szkliwa. Białka przyczyniają się do rozwoju ślinianek, które odpowiedzialne są za prawidłową ilość wydzielanej śliny.

Oto kilka przykładów produktów żywnościowych, mających znaczenie w profilaktyce próchnicy:

 • twarde sery (np. parmezan) działają stymulująco na wydzielanie śliny, co zwiększa stężenie wapnia w płytce oraz działa chroniąco na szkliwo, dzięki zawartej w nich kazeinie,
 • kasze, rośliny strączkowe, warzywa, orzechy – działają hamująco na bakterie odpowiedzialne za powstawanie próchnicy
 • guma do żucia najlepiej z sorbitolem, ksylitolem lub fluorkami, stosowana w przeciągu 10 min. po posiłku,
 • niskokaloryczne słodziki – wykazują niską próchnicotwórczość, gdyż nie są rozkładane przez bakterie do kwasów.

Niektóre pokarmy wykazują się dużą lepkością w stosunku do powierzchni zębów, przez co działają bardziej próchnicotwórczo niż inne. Należą do nich ciągnące cukierki (typu toffi), chipsy, krakersy, paluszki.

W trosce o zdrowie naszych pacjentów, doceniając rolę diety w profilaktyce chorób zębów i przyzębia, zapewniamy pacjentom zgłaszającym się do naszej kliniki pełen zakres informacji odnośnie korzystnych i negatywnych nawyków żywieniowych.

Profesjonalne oczyszczanie zębów ma na celu usuniecie płytki nazębnej, osadów barwnikowych np. z kawy, herbaty, papierosów lub czerwonego wina, kamienia nazębnego nad i poddziąsłowego, gromadzących się na powierzchniach zębów, których nie udaje się usunąć domowymi zabiegami higienicznymi. W zależności od rodzaju złogów pokrywających zęby, stosowane są różne metody:

 • Mechaniczne oczyszczanie zębów z płytki bakteryjnej z użyciem specjalnych szczoteczek i gumek oraz profesjonalnych past.
 • Piaskowanie – zabieg usuwania osadu i przebarwień koron zębowych powstałych od kawy, herbaty, palenia tytoniu. Do tego celu służą aparaty powietrzno-proszkowe tzw. “piaskarki” – wyrzucające cienkim strumieniem mieszankę pyłu i wody pod dużym ciśnieniem, skutecznie likwidujące osady i przebarwienia, których nie można pozbyć się z pomocą szczoteczki do zębów. W Villa Nova Dental Clinic stosujemy delikatne proszki na bazie słodkiego erytrytolu, który w nieinwazyjny dla szkliwa sposób, dokładnie oczyszcza jego powierzchnię.
 • Skaling jest to zabieg usunięcia twardych złogów nazębnych (kamienia nazębnego) gromadzących się na powierzchniach koron zębów i na korzeniach, z użyciem urządzeń ultradźwiękowych zwanych skalerami. Skaling jest z reguły zabiegiem bezbolesnym, jedynie w przypadku obecności stanu zapalnego tkanek otaczających ząb, może pojawić się ból – w takiej sytuacji podawane jest znieczulenie miejscowe. Każdy skaling kończony jest polerowaniem wszystkich czyszczonych powierzchni lub zabezpieczeniem zębów specjalnymi odżywkami. Zapobiega to ponownemu odkładaniu się płytki nazębnej i zapewnia pacjentowi przyjemne uczucie gładkości zębów

Fluor jest naukowo potwierdzonym orężem stomatologa, szeroko stosowanym w profilaktyce stomatologicznej. Najpopularniejszą formą profesjonalnej profilaktyki fluorkowej jest lakierowanie oczyszczonych zębów z zastosowaniem lakierów fluorkowych, takich jak Fluor Protektor lub, polecany szczególnie dla dzieci, Duraphat. Lakierowanie jest powszechnie stosowane zarówno w profilaktyce całego uzębienia, jak i wybranych miejsc. Lakiery charakteryzują się znaczną lepkością, co powoduje ich dobre przyleganie do szkliwa zębów oraz dłuższe utrzymywanie się na ich powierzchni, a przez to powolne uwalnianie fluoru. Dzięki powyższym cechom preparaty te zapewniają redukcję próchnicy do 40%. Zabieg lakierowania powinien być powtarzany 2-4 razy w roku w zależności od skłonności pacjenta do próchnicy. Fluor stosowany w postaci lakierów fluorowych:

 • wzmacnia szkliwo dzieci i dorosłych;
 • zmniejsza odkładanie się płytki nazębnej;
 • zapobiega powstawaniu próchnicy wtórnej (wokół wypełnień);
 • zapobiega powstawaniu próchnicy w przebiegu leczenia aparatami stałymi;
 • znosi nadwrażliwość szyjek zębowych.

Lakowanie bruzd zębowych polega na wypełnianiu bruzd i zagłębień w zębach specjalnym materiałem – lakiem szczelinowym. Bruzdy i szczeliny są miejscami zalegania resztek pokarmu rozwoju bakterii a skomplikowane kształty utrudniają lub wręcz uniemożliwiają właściwe ich oczyszczenie za pomocą szczoteczki do zębów, co sprzyja rozwojowi próchnicy. Lakowanie zębów zarówno mlecznych, jak i stałych ma więc na celu zabezpieczenie ich przed procesem próchnicowym. Zabieg lakowania należy przeprowadzać jak najwcześniej od momentu ukazania się zęba w jamie ustnej jednak wtedy, gdy ząb jest na tyle wyrznięty by można go było odizolować od dostępu śliny. Lakowaniu poddajemy przede wszystkim zdrowe zęby stałe trzonowe i przedtrzonowe, jak również mleczne trzonowce, możliwe jest także zalakowanie zagłębień w powierzchni podniebiennej drugich siekaczy stałych. Jest to znakomita metoda zapobiegania próchnicy, prosta, bezbolesna i skuteczna – pozwala na osiągnięcie ok. 90% redukcji próchnicy.

W Villa Nova Dental Clinic edukacja najmłodszych przeprowadza dyplomowana higienistka stomatologiczna w specjalnie przygotowanym gabinecie, pełnym pomocy dydaktycznych, tj. naturalnej wielkości modeli zębów, wszelkiego rodzaju szczoteczek i innych akcesoriów do czyszczenia jamy ustnej, plakatów, książeczek itp..

Wizyta rozpoczyna się od wybarwiania płytki nazębnej specjalnym płynem. Dzięki czemu nasi mali pacjenci mogą zobaczyć, czy i jak dokładnie myją zęby.

Edukacja przede wszystkim zależy od Rodziców i składa się z kilku istotnych elementów:

 • odpowiednia dieta,
 • odpowiedni dobór szczoteczki i pasty,
 • instruktaż higieny jamy ustnej i motywacja samego pacjenta

Jeżeli nauczysz swoje dziecko myć zęby to tak, jakbyś nauczył je już wszystkiego.

Julia Roberts

Leczenie laserowe w stomatologii: nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych metod

Stomatologia laserowa to jedna z najbardziej zaawansowanych i innowacyjnych dziedzin medycyny, która przynosi korzyści zarówno dla pacjentów, jak i dentystów. Ta nowoczesna metoda leczenia zyskuje coraz większą popularność, gdyż oferuje szereg zalet w porównaniu z tradycyjnymi metodami.

Działanie lasera opiera się na generowaniu światła o wysokiej energii, które jest skierowane na tkanki jamy ustnej. Ta precyzyjna technologia pozwala na kontrolowanie procesu leczenia, minimalizując uszkodzenia sąsiadujących tkanek. W rezultacie, zabiegi laserowe są mniej inwazyjne i bardziej komfortowe dla pacjenta niż konwencjonalne metody.

Laser redukuje krwawienie oraz obrzęk, co przyczynia się do szybszego gojenia rany.

Laser stosowany jest w wielu dziedzinach stomatologii, takich jak leczenie chorób dziąseł, leczenie kanałowe oraz chirurgia stomatologiczna. W przypadku chorób dziąseł, laser może precyzyjnie usuwać bakterie i zmniejszać stan zapalny, co prowadzi do szybszego powrotu do zdrowia.

Stomatologia laserowa ma również pozytywny wpływ na estetykę uśmiechu. Laser może być wykorzystany  do korygowania kształtu dziąseł czy usuwania nadmiaru tkanki.

Mimo licznych zalet, leczenie laserowe ma także pewne ograniczenia. Wysokie koszty inwestycji w sprzęt oraz konieczność szkolenia personelu mogą być barierami dla niektórych praktyk stomatologicznych. Niemniej jednak, rosnąca liczba pacjentów dostrzega korzyści płynące z leczenia laserowego, co przyczynia się do jego ciągłego rozwoju i popularyzacji. W erze technologicznej, stomatologia laserowa wyznacza nowe standardy w dziedzinie medycyny, dając pacjentom komfortowe i skuteczne rozwiązania w leczeniu ich problemów jamy ustnej.

Jak laser może pomóc w leczeniu chorób dziąseł i jamy ustnej

Leczenie zapalenia dziąseł: Laser jest szczególnie przydatny w leczeniu chorób dziąseł. Dzięki swojej precyzyjności, laser może usunąć bakteryjne naloty oraz zmniejszyć stan zapalny, jednocześnie minimalizując uszkodzenia zdrowej tkanki. Zabieg jest mniej bolesny, krwawienie jest zredukowane, a gojenie następuje szybciej w porównaniu z tradycyjnymi metodami.

Kiretaż zamknięty: W przypadku zaawansowanego zapalenia dziąseł, laser może być wykorzystany do kiretażu zamkniętego. Ten zabieg polega na usunięciu bakterii i osadu z kieszonki dziąsłowej, co prowadzi do zmniejszenia stanu zapalnego i regeneracji tkanki przyzębia. Laserowe kiretażowanie jest mniej bolesne, co zwiększa komfort pacjenta i skraca czas gojenia.

Frenektomia: W przypadku obecności krótkiego wędzidełka języka lub wargi, które może powodować problemy z mową, oddychaniem, lub czyszczeniem zębów, laser może być wykorzystany do frenektomii. Laserowa frenektomia jest mniej inwazyjna, powoduje mniejsze krwawienie i skraca czas gojenia.

Leczenie aft i opryszczki: Laser jest skuteczny w leczeniu bolesnych zmian w jamie ustnej, takich jak afta czy opryszczka. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwzapalnie, co przyspiesza gojenie i zmniejsza ból.

Dezynfekcja kanałów korzeniowych: W trakcie leczenia kanałowego, laser może być użyty do dezynfekcji kanałów korzeniowych, eliminując bakterie i zmniejszając ryzyko powikłań. Efektywne oczyszczenie kanałów przyczynia się do lepszego wyniku leczenia oraz dłuższej trwałości zęba.

Leczenie torbieli i guzów jamy ustnej: Laser może być stosowany do usuwania torbieli i guzów w jamie ustnej, minimalizując krwawienie, ból i ryzyko zakażenia. Wiele torbieli może być usuniętych za pomocą lasera bez konieczności przeprowadzania pełnej operacji chirurgicznej.

Leczenie chorób brodawki języka: Choroby brodawek języka, takie jak przerost brodawek czy choroby grzybicze, mogą być leczone przy użyciu lasera. Zabieg pozwala na skuteczne usuwanie zainfekowanych brodawek i zmniejszenie stanu zapalnego, co prowadzi do szybszego powrotu do zdrowia.

Leczenie nadwrażliwości zębów: Laser może być stosowany w leczeniu nadwrażliwości zębów, która może być spowodowana przez odsłonięcie szyjki zęba czy zużycie szkliwa. Laserowe leczenie polega na zamknięciu kanalików zębowych, co prowadzi do zmniejszenia bólu i dyskomfortu.

Implantologia: Laser może być wykorzystywany w procesie implantacji zębów, zwłaszcza podczas przygotowania miejsca implantu. Lasery stomatologiczne pozwalają na precyzyjne usuwanie kości, co minimalizuje uszkodzenia tkanek miękkich i skraca czas gojenia.

Wraz z postępem technologicznym, stomatologia laserowa będzie coraz bardziej popularna, gdyż pozwala na skuteczne leczenie chorób dziąseł i jamy ustnej. Laserowe metody leczenia charakteryzują się mniejszym bólem, krótszym czasem gojenia i większym komfortem dla pacjenta, co przyczynia się do coraz większego zainteresowania tym podejściem wśród stomatologów i pacjentów.

1. Co to jest płytka nazębna?

Płytka nazębna to mocno przylegający, miękki osad, który utrzymuje się na powierzchni zębów, dziąseł, języka, policzków i uzupełnień protetycznych. Po zaprzestaniu zabiegów higienicznych ulega mineralizacji przekształcając się w kamień nazębny. Nie można jej usunąć poprzez płukanie jamy ustnej, jedynie mechaniczne oczyszczanie pozwala na usunięcie płytki nazębnej z powierzchni zębów.

2. Co jest przyczyną próchnicy?

Główną przyczyną powstawania próchnicy jest płytka nazębna, składająca się z resztek pokarmowych i bakterii, która odkłada się na zębach po każdym posiłku. Bakterie znajdujące się w płytce przekształcają dostarczane w pożywieniu cukry w kwasy, które z kolei powodują ucieczkę minerałów (wapń, fosfor) ze szkliwa. Prowadzi to do osłabienia i uszkodzenia szkliwa, umożliwiając dalszy rozwój próchnicy. Bakterie tworzące płytkę nazębną atakują również dziąsła oraz głębiej położone tkanki przyzębia, są więc główną i najważniejszą przyczyną paradontozy, do której dołączają się inne czynniki jak: palenie tytoniu, choroby ogólne (cukrzyca, osteoporoza itp.), stres i wpływy genetyczne.

3. Jak zapobiegać powstawaniu próchnicy?

Aby skutecznie zapobiegać rozwojowi próchnicy, należy wzmocnić struktury twardych tkanek zęba. Sprzyja temu:

 • prawidłowa higiena jamy ustnej;
 • domowa i profesjonalna profilaktyka fluorkowa;
 • uszczelnianie bruzd zębowych – pokrywanie bruzd i zagłębień w zębach specjalnym materiałem,
 • odpowiednio zbilansowana dieta;
 • profilaktyka wad zgryzu.

4. Czy aby mieć zdrowe zęby, trzeba zrezygnować z jedzenia słodyczy?

Cukier dostarczany z pożywieniem jest rzeczywiście niezbędny bakteriom płytki nazębnej do wytwarzania kwasów, a przez to zapoczątkowania procesu próchnicowego. Jednak całkowite wyeliminowanie cukrów z diety jest niemożliwe do osiągnięcia. Warto więc zapamiętać, że dużo większe znaczenie od ilości spożywanych słodyczy ma ich konsystencja i częstotliwość ich przyjmowania (czas przebywania w jamie ustnej). Najgorsze w skutkach jest częste jedzenie produktów lepkich, oblepiających zęby (cukierki typu toffi, chipsy-najpopularniejsza słona przekąska, itp.). Nie trzeba więc całkowicie pozbawiać się przyjemności spożywania słodyczy, ważne by przestrzegać pory posiłków i ograniczyć pojadanie, a po spożyciu słodkości natychmiast dokładnie umyć zęby.

5. Co to są substytuty cukru?

Substytuty cukru to substancje, które nadając potrawom słodki smak, jednocześnie nie działają szkodliwie na zęby i dziąsła. Znane są dwa rodzaje zamienników cukru:

 • środki odżywcze – ksylitol, sorbitol;
 • słodziki syntetyczne – np. aspartam, cyclamat, acesulfam, dulcin.

Wszystkie te substancje stosowane są w celu eliminacji z diety sacharozy – cukru najbardziej niebezpiecznego dla zębów.

6. Jaką wybrać szczoteczkę do zębów?

Wybór odpowiedniej szczoteczki odgrywa dużą rolę w pielęgnacji jamy ustnej. Najważniejsze jest, by szczoteczka była dobrana indywidualnie do potrzeb pacjenta rozmiarem i twardością włosia. Szczoteczka powinna być z małą główką, dzięki której dotrze do trudno dostępnych powierzchni zębów trzonowych. Zazwyczaj polecane są szczoteczki miękkie i średnio-miękkie. Na rynku dostępne są również szczoteczki elektryczne i soniczne. Są bardzo proste w użyciu, a stosowanie ich skraca czas czyszczenia zębów w porównaniu ze szczoteczkami tradycyjnymi.

7. Jak często należy wymieniać szczoteczkę do zębów?

Szczoteczkę należy wymieniać średnio co 2 miesiące. Niektóre szczoteczki posiadają wskaźnik zużycia – pęczek włosia w innym kolorze, który traci barwę w miarę zużywania się szczoteczki.

8. Jak szczotkować zęby?

Najprościej można stwierdzić, że każda metoda szczotkowania zębów jest dobra, pod warunkiem, że jest skuteczna i nie działa szkodliwie na zęby i dziąsła. Najkorzystniej, gdy technikę szczotkowania dobierze indywidualnie lekarz lub higienistka, w zależności od potrzeb pacjenta, stanu jego uzębienia, dziąseł i zdolności manualnych. Prawidłowe szczotkowanie powinno trwać przynajmniej 3 minuty. Minimalna częstotliwość tego zabiegu u większości pacjentów to 2 razy dziennie: rano po śniadaniu i po posiłku wieczornym przed snem. Są jednak sytuacje wymagające innego rytmu szczotkowania, np. dla osób leczonych stałymi aparatami ortodontycznymi wskazane jest szczotkowanie zębów po każdym posiłku.

9. Czy szczoteczka do zębów wystarczy?

Aby efektywnie pielęgnować zęby, trzeba oczyszczać wszystkie ich powierzchnie: przedsionkową, językową, żującą i boczne. Tylko trzy pierwsze powierzchnie są dostępne dla szczoteczki. Tak więc szczoteczka nie jest produktem wystarczającym do utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej.

Na rynku dostępne są również szczoteczki elektryczne i soniczne. Są bardzo proste w użyciu, a stosowanie ich skraca czas czyszczenia zębów w porównaniu ze szczoteczkami tradycyjnymi.

Konieczne jest stosowanie przyborów dodatkowych:

 • nitka dentystyczna – stosowana do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych;
 • wykałaczki dentystyczne – silikonowe lub wykonane z drzewa bezdrzazgowego;
 • szczoteczka międzyzębowa;
 • szczoteczka jednopęczkowa;
 • irygator wodny.

10. Jaką wybrać pastę do zębów?

Wybór pasty do zębów nie ma aż takiego znaczenia jak dobór szczoteczki, jednak stosowanie odpowiedniej pasty może poprawić skuteczność szczotkowania. Większość past dostępnych na rynku spełnia podstawowe wymagania.

Wyróżniamy pasty:

 • pasty profilaktyczne;
 • pasty ziołowe;
 • pasty wybielające;
 • pasty bezfluorowe;
 • pasty dla dzieci;
 • pasty o działaniu kompleksowym.

11. Czy warto żuć gumę bez cukru?

Bezcukrowa guma do żucia pomaga utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej. Poprzez jej żucie zwiększone jest wydzielanie śliny, która działa mechanicznie oczyszczająco na zęby. Dodatkowo gumy bez cukru zawierają najczęściej ksylitol lub sorbitol (cukry proste), które hamują rozwój bakterii płytki nazębnej.

Żucie gumy nie powinno trwać dłużej niż 5-10 minut, aby nie przekształciło się w niekorzystny dla stawów skroniowo-żuchwowych nawyk.

12. Jakie są korzyści ze stosowania preparatów do profesjonalnej profilaktyki stomatologicznej?

Do profesjonalnej profilaktyki zaliczamy lakiery, żele i pianki fluorowe – stosowane powszechnie zarówno w profilaktyce całego uzębienia, jak i wybranych miejsc, a także nowoczesne preparaty bezfluorowe, zawierające odbudowujące tkanki zęba, tzw. „sztuczne szkliwo” (Tooth Mouse).

Wyżej wymienione preparaty:

 • wzmacniają szkliwo dzieci i dorosłych;
 • zmniejszają odkładanie się płytki nazębnej;
 • zapobiegają powstawaniu próchnicy wtórnej (wokół wypełnień);
 • zapobiegają powstawaniu próchnicy w przebiegu leczenia aparatami stałymi;
 • znoszą nadwrażliwość szyjek zębowych.