
Periodontologia

W moim ciele nie ma organów niepotrzebnych, nawet swoje dziąsła darzę wielkim uczuciem.
Woody Allen
Sukces ma wielu ojców. I tak jak za sukcesem wielu sławnych osób stoją doradcy, potężni sojusznicy, szare eminencje rozgrywek w kuluarach, tak za piękno i zdrowie naszych zębów w dużej mierze odpowiadają schowane w cieniu chwały dziąsła. To one stanowią solidną podporę dla naszych promiennych uśmiechów, to one leżą u podstaw naszego uroku osobistego. Dziąsła, choć często niedoceniane, stoją nieustannie na posterunku, zapewniając wsparcie dla naszych zębów i otaczając je opieką. Zaniedbując je, postępujemy nieroztropnie jak architekt, który nie zadbał o solidne fundamenty zachwycającego pałacu. W Villa Nova Dental Clinic w pełni doceniamy rolę dziąseł i otaczamy je troską, traktując jak weteranów walk o nasze piękno – jeśli jest o to konieczne, zapewniamy kompleksowe leczenie dziąseł i przyzębia.
Powiedzmy sobie otwarcie – nie ma zdrowego i estetycznego uśmiechu bez zdrowych dziąseł. Musimy uważnie kontrolować ich stan i reagować na wszelkie sygnały świadczące o tym, że dzieje się z nimi coś złego. Do objawów chorób dziąseł i przyzębia zaliczamy odsłonięcie szyjek zębowych, nadwrażliwość na ciepło i zimno, przemieszczanie się zębów, nieprzyjemny zapach z ust i zły posmak w ustach, krwawienie, opuchliznę i wyraźne zaczerwienienie dziąseł, powiększanie się odstępów między zębami i wydłużanie się koron zębów. Jeżeli zaobserwujemy któryś z wymienionych objawów, czym prędzej powinniśmy zgłosić się do periodontologa, ponieważ konieczne dla naszego zdrowia może okazać się leczenie dziąseł lub tkanek je okalających. Niezwykle groźną chorobą zagrażającą przyzębiu jest paradontoza. Na szczęście nowoczesna periodontologia pozwala skutecznie uporać się z wszelkimi problemami dziąseł i okolicznych tkanek, które dla naszych zębów wykonują nieocenioną „pracę u podstaw”. Pamiętajmy, że bez zdrowych dziąseł nasze zęby nie zabłysną uśmiechem gwiazdy filmowej… tak jak gwiazda filmowa nie mogłaby zabłysnąć bez wsparcia innych!
W Villa Nova Dental Clinic w Warszawie zapewniamy najwyższy poziom leczenia dziąseł i tkanek przyzębia. Nasi stomatolodzy oferują Państwu całą swoją wiedzę i doświadczenie, a klinika – najnowocześniejszy i najbardziej precyzyjny sprzęt medyczny. Każdego pacjenta otaczamy troską i po szczegółowym badaniu znajdujemy skuteczne rozwiązanie problemu. Innowacyjne metody terapeutyczne stosowane w naszej praktyce przywracają dziąsłom zdrowie, a pacjentom – dawny szczery uśmiech.
Periodontologia jest działem stomatologii, który zajmuje się leczeniem chorób przyzębia, czyli aparatu zawieszeniowego zęba. Choroby przyzębia nazywamy periodontopatiami.
Do przyzębia zaliczamy tkanki, które otaczają ząb i utrzymują go w kości, czyli:
- dziąsła,
- ozębną,
- okostną,
- kość wyrostka zębodołowego,
- cement korzeniowy,
- więzadła mocujące ząb w zębodole.
W przypadku pojawienia się stanu zapalnego przyzębie stopniowo ulega zniszczeniu. Doprowadzić może to do niezwykle drastycznych konsekwencji – słabiej osadzone zęby z czasem wypadają. Ponadto choroby przyzębia mogą wywoływać zakażenia w obrębie całego organizmu, co z kolei prowadzi do niebezpiecznych chorób, takich jak:
- zapalenie osierdzia i mięśnia sercowego,
- zapalenie nerwu wzrokowego i gałki ocznej,
- zmniejszenie wagi noworodka,
- zapalenia stawów,
- zapalenia nerek,
- powikłania w przypadku cukrzycy oraz innych schorzeń systemowych.
Paradontoza to problem dotykający większą część społeczeństwa. Szacuje się, że w naszym kraju cierpi na nią aż 80% osóbdorosłych. Mimo tego, że choroby przyzębia są tak powszechne, poziom wiedzy na ich temat jest przerażająco niski – wielu pacjentów mylnie wierzy, że paradontoza jest nieuleczalna. W rzeczywistości współczesna periodontologia z powodzeniem leczy dziąsła oraz pozostałe tkanki przyzębia, zapobiegając fatalnym w skutkach konsekwencjom.
Pamiętajmy, że jesteśmy w stanie zapobiec większości chorób przyzębia dbając o odpowiednią higienę jamy ustnej oraz udając się na badania kontrolne w gabinecie stomatologicznym. Niezwykle ważne dla profilaktyki zdrowotnej jamy ustnej są także
przeprowadzane przez stomatologów profesjonalne zabiegi higienizacyjne. Poza zaniedbaniem odpowiedniej higieny, do rozwoju chorób przyzębia prowadzą także inne czynniki, między innymi:
- cukrzyca,
- nadczynność tarczycy,
- wady zgryzu,
- zaburzenia układu odpornościowego,
- palenie papierosów,
- długotrwały stres,
oraz czynniki genetyczne, które sprzyjają niekorzystnym reakcjom organizmu na gromadzenie się płytki nazębnej i kamienia.
Jak leczymy dziąsła?
W pierwszej kolejności usuwamy kamień z powierzchni zębów (skaling), dzięki czemu dziąsło może powrócić na swoje miejsce. Następnie chirurgicznie usuwamy rozrośnięte kieszonki. Stomatolog może zdecydować się na kiretaż (usuwanie kamienia z korzenia zęba), jeżeli kieszonki nie są głębokie, a zęby pacjenta są stabilne. Stan zapalny dziąseł zwalczany jest farmakologicznie – dzięki lekom tkanki ulegają ujędrnieniu i obkurczeniu, co ogranicza ich krwawienie. Stomatolog podaje ponadto leki przyspieszające regenerację dziąseł.
Skaling naddziąsłowy jest to zabieg usunięcia twardych złogów nazębnych (kamienia nazębnego), gromadzących się na powierzchniach koron zębów, z użyciem urządzeń ultradźwiękowych zwanych skalerami. Stosowane w Naszej Klinice skalery najnowszej generacji, pozwalające na szybkie i efektywne oczyszczanie powierzchni zębowych, są całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Zabieg ten wykonuje się w środowisku wodnym, aby nie uszkodzić tkanek zęba.
W przypadku obecności złogów kamienia położonych poddziąsłowo, wykonuje się skaling poddziąsłowy. Skaling jest z reguły zabiegiem bezbolesnym, jedynie w przypadku obecności stanu zapalnego tkanek otaczających ząb może pojawić się ból – w takiej sytuacji podawane jest znieczulenie miejscowe.
Każdy skaling kończony jest polerowaniem wszystkich czyszczonych powierzchni. Zapobiega to ponownemu odkładaniu się płytki nazębnej i zapewnia pacjentowi przyjemne uczucie gładkości zębów. Po profesjonalnym oczyszczeniu zębów wskazane jest zastosowanie lakierów fluorkowych. Ma to na celu:
- zabezpieczenie zębów przed próchnicą;
- zapobieganie nadwrażliwości szyjek zębowych.
Kiretaż zamknięty stosowany jest w przypadku obecności głębokich kieszonek trzyzębnych (szczelin zawartych między dziąsłem a zębem, pogłębionych na skutek rozwoju paradontozy). Kiretaż zamknięty polega na odchyleniem dziąsła, co pozwala na oczyszczenie kieszonki przyzębnej z zawartości, będącej przyczyną utrzymywania się stanu zapalnego, m.in. resztek kamienia nazębnego zasiedlonego przez bakterie. Umożliwia to zlikwidowanie stanu zapalnego i zagojenie się rany.
Następnie wykonuje się wygładzenie korzenia (root planing) w celu zeskrobania jego wierzchniej warstwy, w której mogą znajdować się bakterie.
Zaletą kiretażu zamkniętego jest szybkie gojenie się rany pozabiegowej, minimalny dyskomfort dla pacjenta i dobry efekt estetyczny.
Gdy nastąpiła znaczna utrata kości i przyczepu łącznotkankowego, a kamień umiejscowiony jest głęboko pod dziąsłem, konieczne jest wykonanie kiretażu otwartego. Zabieg ten polega na odpreparowaniu płata dziąsła, tak, aby uwidocznić korzeń zęba i usunięciu za pomocą specjalnych kiret istniejącego tam kamienia i innych złogów powstałych wskutek zapalenia. Po tym etapie wykonuje się wygładzenie korzenia (root planning) w celu zeskrobania jego wierzchniej warstwy, w której mogą znajdować się bakterie. Płat dziąsła zostaje przyszyty z powrotem. Jest to zabieg oczywiście wykonywany w znieczuleniu miejscowym, oszczędzający tkanki otaczające ząb oraz nie wpływający na ogólną kondycję pacjenta.
Zabiegi płatowe znajdują zastosowanie w sytuacjach bardziej zaawansowanych postaci paradontozy, gdy na skutek postępu choroby doszło do bardzo dużego zniszczenia tkanki kostnej pokrywającej korzenie zębów. Operacja płatowa pozwala na usunięcie ogniska zapalnego, po uzyskaniu dostępu do kości. Istnieje również możliwość wypełnienia ubytku kości specjalnymi materiałami wspomagającymi odbudowę tkanki kostnej.
Choroby przyzębia prowadzą nierzadko do pojawienia się ruchomości zębów. W przypadkach, gdy komfort żucia jest wyraźnie ograniczony, stosuje się szynowanie zębów – łączenie pojedynczych zębów w blok, który wzmacnia rozchwiane zęby, zapobiega ich wyważaniu, wysuwaniu i przesuwaniu się. Zęby mogą być szynowane na pewien okres np. po zabiegach chirurgicznych lub na stałe.
Znajdują tu zastosowanie:
- systemy szynujące (Splint-Lock, , Fiber-Splint, Fiber-Cor, Ever-Stick);
- włókno szklane + materiał kompozytowy,
- korony protetyczne zblokowane lub mosty.
Recesja dziąsła polega na obnażeniu fragmentu korzenia zęba, co niejednokrotnie powoduje większą wrażliwość na zmiany termiczne i chemiczne, utrudnia utrzymanie higieny w zakresie recesji, ale przede wszystkim jest to często duży defekt estetyczny, jeśli mamy do czynienia z tzw. wysoką linia uśmiechu, a dziąsło obnażone jest w strefie uśmiechu.
Przyczyny powstawania recesji to często:
- nieprawidłowe szczotkowanie
- używanie twardych szczoteczek ,
- bruksizm (zgrzytanie i zaciskanie zębów), · wady zgryzu (konieczne leczenie ortodontyczne – patrz -> ortodoncja),
- nieprawidłowa higiena jamy ustnej.
Zabiegi chirurgiczne, które likwidują recesje dziąsłowe to następujące techniki:
- boczne przesunięcie uszypułowanego płata,
- przeszczep błony śluzowej z podniebienia,
- sterowana regeneracja tkanek.
Dla każdego Pacjenta technika jest dobierana indywidualnie.
Choroby przyzębia prowadzą do nieodwracalnej utraty tkanek otaczających ząb i nawet przy braku objawów ostrego zapalenia (zaczerwienienie, krwawienie, obrzęk dziąsła) pozostają zmiany w postaci ubytków kości wokół korzeni zębów, co może prowadzić nawet do utraty zęba. Jedyną szansą dla takich zębów są metody sterowanej regeneracji tkanek i kości. Techniki te, z powodzeniem stosowane w naszej Klinice, dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych osiągnięć inżynierii materiałowej: błon zaporowych oraz materiałów wspomagających odbudowę tkanki kostnej (Emdogein, biomateriały – Bio-Oss, BioGran Cerasorb, Nano Bone) pozwalają na skuteczną odbudowę utraconych lub zniszczonych tkanek.
Wędzidełka warg i języka to pasma tkanki, łączące wargę lub język z wyrostkiem zębodołowym, z którymi wiążą się nierzadko nieprawidłowości takie jak:
- wędzidełka położone zbyt blisko zębów,
- zbyt krótkie lub grube,
- mające szkodliwy wpływ na przyzębie, estetykę uzębienia, ustawienie zębów czy utrzymanie protez ruchomych,
- wady wymowy,
- zaburzenia przyjmowania pokarmów.
Korekta powyższych nieprawidłowości to przedmiot zabiegów na wędzidełkach: frenulektomii i frenulotomii.
Frenulektomia to prosty, wykonywany w znieczuleniu miejscowym zabieg podcięcia zbyt krótkiego wędzidełka zmniejszającego ruchomość jeżyka czy warg.
Frenulotomia natomiast polega na wycięciu zbyt grubego i nieprawidłowo położonego wędzidełka, najczęściej wargi górnej oraz przemieszczeniu go i wszyciu w odpowiednim miejscu. W przypadku przerośniętego wędzidełka języka często dochodzi do ograniczenia funkcjonalności – zaburzenia wymowy lub przyjmowania pokarmów.
Zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym, przy użyciu specjalistycznych nożyczek lub noża elektrycznego, który eliminuje konieczność zakładania szwów.
Standardowe badanie głowy i szyi powinno być wykonywane przez lekarza stomatologa u każdego pacjenta, przynajmniej raz w roku. Zawsze jest to badanie wzrokiem i dotykiem.
Nie są to sposoby wystarczające, aby wykryć nowotwór w jego wczesnym stadium.
Rak jamy ustnej zajmuje 5. miejsce wśród nowotworów przewodu pokarmowego i 8. spośród ogółu nowotworów. 70% nowotworów złośliwych jest diagnozowanych zbyt późno, bo w III i IV stadium.
Aby umożliwić jak najwcześniejszą możliwość wykrycia patologii ,wykorzystujemy test Vizi Lite Plus, który pomaga w identyfikacji zmian chorobowych, kiedy nie są one widoczne ani namacalne. W przypadku istnienia już widocznych ognisk chorobowych pozwala na ich wstępną kwalifikację oraz monitorowanie.
Badanie to jest całkowicie nieinwazyjne.
VECTOR PARO – to nieinwazyjna, bardzo skuteczna i niesamowicie komfortowa dla pacjenta metoda leczenia w profilaktyce przyzębia. Bezpośrednio zwalcza przyczyny paradontozy i efektywnie usuwa złogi, bakterie i kamień, bez wykonywania inwazyjnego zabiegu chirurgicznego. Metoda ta jest całkowicie bezbolesna i szczególnie polecana dla pacjentów z niskim progiem bólu. Klinika Elektoralna używa najnowszego systemu Vector Paro, by zapobiegać i leczyć choroby dziąseł oraz przyzębia.



1. Co to jest paradontoza?
Paradontoza to szeroko rozpowszechniona choroba tkanek otaczających ząb – przyzębia, polegająca na uszkodzeniu utracie tkanek utrzymujących ząb w kości, co w konsekwencji prowadzi do rozchwiania zębów, przesuwania, wysuwania i “wędrówki” zębów, obnażenia powierzchni korzeni a w końcowym etapie samoistnej utraty zęba. Główną przyczyną paradontozy jest płytka nazębna, będąca rezerwuarem bakterii atakujących przyzębie, jednak wpływ na rozwój i przebieg choroby ma szereg innych czynników:
- czynnik genetyczny;
- palenie tytoniu;
- stres;
- cukrzyca;
- osteoporoza,
Paradontoza jest chorobą uleczalną, ale walka z nią wymaga cierpliwości i zaangażowania zarówno ze strony lekarza jak i pacjenta (idealna higiena jamy ustnej, samokontrola, obowiązkowość i systematyczność w zgłaszaniu się na wizyty kontrolne i wypełnianiu zaleceń lekarza).
2. Czym różni się płytka nazębna od kamienia nazębnego?
Płytka nazębna to mocno przylegający, miękki osad utrzymujący się na powierzchni zębów, dziąseł i uzupełnień protetycznych. Składa się ona z elementów pochodzących od pacjenta (składniki śliny, resztki pokarmowe, obumarłe komórki) oraz z różnorodnych bakterii. Kamień nazębny zaś to dalsze stadium rozwoju płytki – zmineralizowana płytka nazębna. Powstaje na skutek przesycenia płytki związkami mineralnymi zawartymi w ślinie.
3. Czy palenie tytoniu i stres wpływają na rozwój choroby przyzębia?
Liczne badania potwierdziły w sposób niepodważalny wpływ palenia tytoniu i stresu na powstawanie chorób przyzębia. Palenie tytoniu powoduje nasilone odkładanie się złogów nazębnych, obniżenie odporności organizmu oraz sprzyja rozwojowi groźnych bakterii. Leczenie choroby przyzębia u osób palących jest znacznie mniej skuteczne Wpływ stresu na przebieg choroby przyzębia może wynikać z częstych w okresach stresu zaniedbań higieny, nieprawidłowego odżywiania, częstego palenia tytoniu oraz spadku odporności organizmu.
4. Jakie powikłania mogą wystąpić po profesjonalnym oczyszczaniu zębów?
Po prawidłowym zakwalifikowaniu i przygotowaniu pacjenta do zabiegu profesjonalnej higieny, powikłania nie występują. Może pojawić się przemijająca nadwrażliwość zębów na zmiany temperatury.
Istnieje wiele preparatów likwidujących ten problem w sposób dość szybki i skuteczny
5. Czy wydłużanie się zębów zawsze jest objawem choroby?
“Wydłużanie się” zębów nie zawsze jest oznaką choroby. Istnieje bowiem pojecie starczego zaniku przyzębia. Proces ten rozpoczyna się ok. 25-30 roku życia i postępuje do końca życia. Polega to na powolnym przemieszczaniu się połączenia się zęba z tkankami otaczającymi w kierunku wierzchołka korzenia zęba. Korona zęba wydłuża się, towarzyszy temu obniżanie się dziąsła. Jest to proces bezbolesny i przebiega bardzo powoli.
6. Jaką wybrać szczoteczkę do zębów?
Wybór odpowiedniej szczoteczki odgrywa dużą rolę w pielęgnacji jamy ustnej. Ze względu na ogromną różnorodność szczoteczek dostępnych na rynku, pacjenci mogą mieć trudności z dokonaniem wyboru. Najważniejsze jest by szczoteczka była dobrana indywidualnie do potrzeb pacjenta rozmiarem i twardością włosia. Szczoteczka nie powinna być za duża, aby możliwe było dotarcie do wszystkich powierzchni zębów. Zazwyczaj polecane są szczoteczki średnie i średnio-twarde, wielopęczkowe, wykonane z włosia syntetycznego o łagodnie szlifowanych i zaokrąglonych końcach.
7. Jak często należy wymieniać szczoteczkę do zębów?
Szczoteczkę należy wymieniać średnio co 2 miesiące. Niektóre szczoteczki posiadają wskaźnik zużycia – pęczek włosia w innym kolorze, który traci barwę w miarę zużywania się szczoteczki.
8. Jak szczotkować zęby?
Najprościej można stwierdzić, że każda metoda szczotkowania zębów jest dobra, pod warunkiem, że jest skuteczna i nie działa szkodliwie na zęby i dziąsła. Najkorzystniej, gdy technikę szczotkowania dobierze indywidualnie lekarz lub higienistka, w zależności od potrzeb pacjenta, stanu jego uzębienia, dziąseł i zdolności manualnych. Prawidłowe szczotkowanie powinno trwać przynajmniej 3 minuty. Minimalna częstotliwość tego zabiegu u większości pacjentów to 2 razy dziennie: rano po śniadaniu i po posiłku wieczornym przed snem. Są jednak sytuacje wymagające innego rytmu szczotkowania, np. dla osób leczonych stałymi aparatami ortodontycznymi wskazane jest szczotkowanie zębów po każdym posiłku.
9. Czy szczoteczka do zębów wystarczy?
Aby efektywnie pielęgnować zęby trzeba oczyszczać wszystkie ich powierzchnie: przedsionkową, językową, żującą i boczne. Tylko trzy pierwsze powierzchnie są dostępne dla szczoteczki. Tak więc szczoteczka nie jest produktem wystarczającym do utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej.
Na rynku dostępne są również szczoteczki elektryczne i soniczne. Są bardzo proste w użyciu, a stosowanie ich skraca czas czyszczenia zębów w porównaniu ze szczoteczkami tradycyjnymi.
Konieczne jest stosowanie przyborów dodatkowych:
- nitka dentystyczna – stosowana do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych,
- szczoteczka międzyzębowa,
- szczoteczka jednopęczkowa,
- irygator wodny,
10. Jaką wybrać pastę do zębów?
Wybór pasty do zębów nie ma aż takiego znaczenia jak dobór szczoteczki, jednak stosowanie odpowiedniej pasty może poprawić skuteczność szczotkowania. Większość past dostępnych na rynku spełnia podstawowe wymagania.
Wyróżniamy:
- pasty profilaktyczne;
- pasty ziołowe;
- pasty wybielające;
- pasty bezfluorowe;
- pasty dla dzieci;
- pasty o działaniu kompleksowym.
11. W jaki sposób oprócz oczyszczania zębów można walczyć z płytką nazębną?
- Prawidłowa dieta;
- Stosowanie preparatów wybarwiających płytkę;
- Płukanie jamy ustnej środkami antyseptycznymi;
- Oczyszczanie powierzchni międzyzębowych za pomocą irygatorów, flosserów, nitek i szczotek;
- Żucie gumy bezcukrowej po posiłku, ale nie dłużej niż 10 min.;
- Regularne zabiegi profilaktyczne w gabinecie stomatologicznym.