Godziny pracy Pn - Pt: 8.00 - 21.00 Sobota: 8:00 - 15:00 | Phone602 507 707

Nowoczesna diagnostyka rtg

Nowoczesna diagnostyka rtgRadiowizjografia cyfrowaZdjęcia pantomograficzneZdjęcia telerentgenowskieZdjęcia stawów skroniowo-żuchwowych

Mądrzy ludzie widzą wszystko.

Pola Negri

Im dalej w las tym ciemniej… to zdecydowanie nie o nas. My widzimy wszystko, ponieważ w diagnostyce stomatologicznej ważną pozycję zajmują badania radiologiczne. A pod tą bardzo poważnie brzmiącą nazwą badań, kryje się zwykłe prześwietlenie. Zwykłe prześwietlenie, ale w całkiem nowej odsłonie.

W naszej Klinice stosujemy najnowocześniejsze programy cyfrowe do wykonywania zdjęć zębowych techniką radiografii cyfrowej, które to zmniejszają dawki promieniowania nawet 9-krotnie w stosunku do konwencjonalnego zdjęcia RTG.

Ale to nie koniec rewelacji i nowości. Oprogramowanie cyfrowe podłączone do pantomogramu i pozostałych urządzeń radiologicznych pozwala na uwidocznienie na ekranie monitora większej ilości szczegółów oraz na podgląd obrazu w jakości 3D. Dzięki diagnostyce RTG nic nie umknie uwadze stomatologa.

Sukces w leczeniu stomatologicznym zapewnia doświadczenie i wiedza lekarza, poparta możliwością nowoczesnej diagnostyki.

W naszej pracowni RTG wykonujemy:

  • zdjęcia pantomograficzne,
  • zdjęcia zębowe,
  • zdjęcia cefalometryczne,
  • niezbędne w ortodoncji zdjęcia telerentgenograficzne,
  • tomografię komputerową.

A to oznacza, że teraz nic co ludzkie, nie jest nam…. niewidoczne.

Nasz system diagnostyki radiologicznej składa się nie tylko z pracowni RTG, ale także z aparatów RTG umożliwiających wykonywanie zdjęć w gabinetach bez konieczności opuszczania fotela.

Nowoczesne rozwiązania informatyczne umożliwiają oglądanie wykonanych wcześniej zdjęć bezpośrednio przy Pacjencie, podczas leczenia, Pozwalają również na przetwarzanie obrazów do celów diagnostycznych i dokumentacyjnych.

RVG (radiowizjografia, zdjęcia RTG punktowe zębów tzw. rentgen punktowy), czyli cyfrowy rentgen o zminimalizowanej dawce promieniowania, co umożliwia wykonywanie bez ryzyka wielu zdjęć wszystkim Pacjentom, łącznie z dziećmi. Zdjęcia RTG zębów, wykonywane w klinice Villa Nova Dental Clinic, charakteryzują się doskonałą jakością.

Ten typ zdjęć rentgenowskich znajduje zastosowanie właściwie we wszystkich dziedzinach stomatologii. Począwszy od wykrywania ognisk próchnicy w stomatologii zachowawczej, a skończywszy na ocenie stopnia osteointegracji implantów.

1. Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do wykonania badania radiologicznego?

Podstawowym przeciwwskazaniem jest ciąża. Badanie radiologiczne należy wykonać w czasie ciąży jedynie w przypadku, kiedy korzyść zdrowotna, wynikająca z wykonania badania, przekracza ryzyko wynikające z napromienienia płodu. W razie wykonywania badania kobiecie w ciąży stosuje się odpowiednie osłony, chroniące płód przed napromienieniem.

2. Jak często można wykonywać zdjęcia RVG?

Zdjęcia RVG, podobnie jak inne badania radiologiczne, należy wykonywać zawsze, kiedy jest takie wskazanie, mając świadomość, że nowoczesny sprzęt zapewnia wysoką jakość badania przy minimalnych dawkach promieniowania. Dodatkowo RVG jako technologia cyfrowa praktycznie wyklucza nieudane zdjęcie.

3. Czy diagnostyka radiologiczna jest bezpieczna dla dzieci?

Badanie diagnostyczne RTG nie stanowi zagrożenia dla zdrowia dziecka. Nowoczesne aparaty rentgenowskie dysponują specjalnym oprogramowaniem, umożliwiającym znaczną redukcję promieniowania przy zachowanej wysokiej jakości zdjęć. Mając na względzie bezpieczeństwo dzieci w naszej Klinice, zaleca się stosowanie RVG (radiowizjografii) jako rutynowego badania diagnostycznego, gdyż aparatura ta charakteryzuje się największym ograniczeniem szkodliwego promieniowania.

4. Kiedy powinno się wykonać zdjęcie pantomograficzne (tzw. “pantomogram”) a kiedy cefalometryczne?

Pantomogram jest zdjęciem, dającym ogólny obraz zębów żuchwy, obu szczęk oraz części zatok pacjenta. Zdjęcie takie powinno się wykonać jako badanie diagnostyczne, przesiewowe. Zaleca się, by powtarzać je co 2 lata. Zdjęcie cefalometryczne jest zdjęciem specjalistycznym wykorzystywanym przy diagnostyce i ustalaniu planu leczenia wad zgryzu (patrz -> ortodoncja).

5. Dlaczego pomimo posiadania “świeżego” zdjęcia pantomograficznego (do 6 miesięcy) czasami istnieje konieczność wykonania dodatkowych zdjęć punktowych RVG?

Dzieje się tak, ponieważ zdjęcie pantomograficzne jest zdjęciem ogólnym – dającym pogląd na stan uzębienia pacjenta. Zdjęcia punktowe obrazują znacznie mniejszy obszar – zazwyczaj kilku zębów, ale z większą dokładnością. W szczególności leczenie kanałowe zębów wymaga wykonania zdjęcia punktowego Przed oraz Po leczeniu (czasami także w trakcie leczenia). Zdjęcia często są wykonywane pod różnymi kątami, co pozwala lekarzowi zobaczyć wszystkie kanały korzeniowe w zębie oraz potwierdzić prawidłowe ich wypełnienie.

6. Czy Pacjent z rozrusznikiem serca może mieć wykonane badanie radiologiczne?

Nie ma przeciwwskazań do wykonania badania radiologicznego u pacjenta z rozrusznikiem serca. Nie wolno natomiast u takich pacjentów wykonywać badania techniką rezonansu magnetycznego, gdyż pole magnetyczne może uszkodzić lub zniszczyć rozrusznik, jak również wygenerować na nim ciepło, prowadzące do oparzenia pacjenta.

RTG cefalometryczny (zdjęcia RTG cefalometryczne zębów tzw. rentgen cefalometryczny, tele boczne czaszki) są to zdjęcia rentgenowskie głowy, mające szczególne zastosowanie w diagnostyce ortodontycznej. Szczegółowa analiza tych zdjęć pozwala na ocenę stosunków przestrzennych zębów i szczęk oraz innych struktur czaszki pacjenta i jest niezbędna do prawidłowego rozpoznania wady zgryzu oraz zaplanowania leczenia. Porównanie badań, wykonanych przed leczeniem i po jego zakończeniu, pozwala na ocenę wyników leczenia (patrz ->ortodoncja).

Badania rentgenowskie stawów skroniowo-żuchwowych są nieocenioną pomocą w diagnostyce schorzeń tych struktur organizmu. Stanowią one badania dodatkowe w chirurgii stomatologicznej, protetyce oraz ortodoncji, gdyż każda z tych dziedzin zajmuje się leczeniem chorób stawów skroniowo-żuchwowych, choć z innej perspektywy. Objawy chorobowe dotyczące stawów są często dyskretne i niejednoznaczne, zaś badanie radiologiczne może dostarczyć wielu informacji odnośnie przyczyny, lokalizacji i postaci nieprawidłowości.