Godziny pracy Pn - Pt: 8.00 - 21.00 Sobota: 8:00 - 15:00 | Phone602 507 707

Współpraca logopedy i ortodonty

U 80% pacjentów kwalifikujących się do leczenia ortodontycznego występują zaburzenia czynności w obszarze jamy ustnej. Stąd, tak ważna jest współpraca lekarza ortodonty z logopedą, jako jednym ze specjalistów wspomagających leczenie ortodontyczne.

Jama ustna to nie tylko zęby i dziąsła, to też język policzki, wargi i cały układ mięśniowy. Wszystkie te elementy mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie narządu żucia .

Wady zgryzu mogą być powiązane z określonymi zaburzeniami funkcjonalnymi.

Najczęstsze z nich to :

  • oddychanie przez usta,
  • niewłaściwa pozycja języka,
  • niemowlęcy tryb przełykania (z językiem pomiędzy wargami),
  • niedomykanie warg oraz nawyki.

Wszystkie te elementy mają wpływ na prawidłowy rozwój układu stomatologicznego czyli kości szczęki i żuchwy, stawu skroniowo-żuchwowego oraz mięśni twarzoczaszki. Nie bez znaczenia jest również zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe, które ma wpływ na obecność u dzieci wad wymowy. Jeżeli zbyt krótkie wędzidełko nie zostało zdiagnozowane w okresie niemowlęcym, to w późniejszym czasie właśnie ortodonta i logopeda kierują na zabieg. Przed zabiegiem oraz po zalecana jest terapia logopedyczna, w trakcie której logopeda zaleca odpowiednie ćwiczenia.

Powodzenie leczenia czy to ortodontycznego czy wielospecjalistycznego zależne jest od wielu czynników dlatego też do zespołu dołączył kolejny specjalista .

Zapraszamy do skorzystania z pomocy logopedy.