Godziny pracy Pn - Pt: 8.00 - 21.00 Sobota: 8:00 - 15:00 | Phone602 507 707
img-5

Fizjoterapia stawu żuchwowego

img-6
Fizjoterapia stawu żuchwowegoKonsultacja fizjoterapeutycznaBadanie stawowo-mięśnioweBadanie USG stawów skroniowo-żuchwowychTaping medyczny

Jeżeli zmagasz się z jakąkolwiek dysfunkcją stawu skroniowo żuchwowego, ten artykuł jest dla Ciebie, ponieważ opisujemy w nim zabiegi, które bardzo skutecznie uwolnią Cię od dolegliwości. Fizjoterapia stomatologiczna stosowana jest w procesie leczenia zaburzeń dotykających stawy skroniowo żuchwowe.

Staw skroniowo żuchwowy – możliwe zaburzenia

Aparat ruchowy obejmujący żuchwę jest nam niezbędny do życia – to właśnie dzięki niemu możemy oddychać, spożywać jedzenie, a także porozumiewać się z innymi ludźmi za pośrednictwem mowy i artykulacji. To, czy funkcjonuje prawidłowo, warunkują zależności pomiędzy poszczególnymi elementami układu nerwowego.

Warto pamiętać również, że staw skroniowo żuchwowy jest codziennie bardzo intensywnie użytkowany, co może zwiększać szanse na występowanie mniejszych lub większych kontuzji i urazów.

Wszelkie zaburzenia w obrębie stawu skroniowo żuchwowego mogą dotyczyć nawet 60% całej populacji. Nie zawsze występują dolegliwości bólowe – a to właśnie ból sprawia, że szybciej zapada decyzja o tym, by wybrać się do specjalisty po pomoc. Z tego powodu większość pacjentów nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, co im dolega.

Przyczyny dysfunkcji stawu skroniowo żuchwowego

Zaburzenia po stronie stawu skroniowo żuchwowego mogą mieć bardzo zróżnicowane podłoże, a każdy przypadek jest inny. Do przyczyn dysfunkcji można jednak zaliczyć takie schorzenia, jak:

 • usunięcie zębów trzonowych;
 • nieprawidłowy zgryz;
 • urazy mechaniczne szczęki;
 • mikrourazy (np. w wyniku zbyt szerokiego otwierania ust);
 • bruksizm, czyli zaciskanie zębów (głównie przez sen);
 • wady postawy (w szczególności nadmierne wysunięcie głowy do przodu);
 • choroby na tle autoimmunologicznym;
 • choroby psychiczne (depresja, nerwica itd.);
 • długotrwałe napięcie nerwowe, sytuacje stresowe;
 • częste lub długotrwałe zmiany w gospodarce hormonalnej;
 • uwarunkowania i podłoże genetyczne;
 • nieprawidłowe wzorce ruchowe.

Czasami dysfunkcje stawu skroniowo żuchwowego mogą wystąpić podczas leczenia ortodontycznego oraz innych inwazyjnych zabiegów wykonywanych w obrębie jamy ustnej. Najczęściej jednak pacjenci zgłaszający się do gabinetu stomatologicznego z dolegliwościami wskazującymi na te zaburzenia mówią szczerze o tym, że odczuwali już poprzednio nieprzyjemne symptomy, lecz ignorowali je, ponieważ nie czuli bólu.

Fizjoterapia stomatologiczna – kiedy warto rozważyć?

Jak już wspomnieliśmy, dysfunkcje dotykające stawu skroniowo żuchwowego nie zawsze objawiają się w charakterze bólowym, mogą jednak powodować liczne dolegliwości oraz niepokojące symptomy. Kiedy warto rozważyć fizjoterapię?

Przede wszystkim w sytuacji, gdy odczuwamy zwiększone napięcie mięśniowe w obrębie twarzy. Wówczas należy zastanowić się nad tym, czy zaciskamy szczęki np. w reakcji na stres, czy też jakiś inny, niezidentyfikowany do tej pory czynnik powoduje, iż mięśnie napinają się samoistnie.

Fizjoterapia stomatologiczna wskazana jest w przypadku, gdy cierpimy na bruksizm, czyli częste nieświadome zaciskanie zębów oraz zgrzytanie nimi. Jest to również temat do skonsultowania z psychologiem, psychoterapeutą bądź psychiatrą, jednak odpowiednio przeprowadzona fizjoterapia pomoże zniwelować objawiające się dolegliwości.

Kolejnym wskazaniem, aby wybrać się do fizjoterapeuty stomatologicznego jest dyskomfort w czasie przeżuwania pokarmów lub szerokiego otwierania ust. Czasem możemy odczuwać, że żuchwa jest zblokowana i nie możemy otworzyć ust tak szeroko, jak byśmy chcieli, np. przy ziewaniu. Utrudnione są również ruchy boczne, nie możemy poruszać żuchwą na boki. Mogą także występować bóle szczęki, a także charakterystyczne trzaski – możemy mieć wówczas dziwne i bardzo niepokojące wrażenie, że szczęka wyskoczy nam za chwilę z zawiasów. Niektórzy pacjenci zgłaszający się do lekarza z powodu dysfunkcji stawu skroniowo żuchwowego cierpią także na nadwrażliwość zębów.

Innym, już nieco mniej oczywistym wskazaniem do fizjoterapii stomatologicznej są migreny, częste bóle głowy, bóle zlokalizowane w obrębie twarzy oraz kręgów szyjnych. Niekiedy możemy odczuwać dolegliwości związane ze słuchem, takie jak szumy uszne, czy też poczucie zatkanych uszu. Innym objawem dysfunkcji stawu skroniowo żuchwowego mogą być nawet zawroty głowy, czy też nieostre, a nawet podwójne widzenie.

Wiele spośród wymienionych dolegliwości mogą być już następstwem zmian degeneracyjnych kości, do których doszło w wyniku długotrwających zaburzeń stawu skroniowo żuchwowego. Wciąż jednak ważne jest to, aby uzyskać prawidłową diagnozę, nazwać problem i rozpocząć odpowiednie leczenie.

Ważny moment – uzyskanie diagnozy

Jeśli pojawił się u nas problem ujęty w powyższym akapicie, warto wybrać się do stomatologa, który prawdopodobnie od razu skieruje nas do fizjoterapeuty. Aby sprawdzić, z jakim rodzajem dysfunkcji stawu skroniowo żuchwowego mamy do czynienia. Diagnozę poprzedza badanie czynne i bierne umożliwiające określenie zakresu ruchu żuchwy, a także kompleksowy wywiad z pacjentem służący wykryciu wszelkich symptomów mogących świadczyć o dysfunkcji stawu skroniowo żuchwowego.

Jak postępować w przypadku zdiagnozowania dysfunkcji stawu skroniowo żuchwowego?

Przede wszystkim – nie wpadajmy w panikę. Zaburzenia stawu skroniowo żuchwowego nie są wyrokiem, a jedynie informacją o tym, z czym nasz organizm się w tym momencie zmaga. I oczywiście jest to jak najbardziej do wyleczenia z ogromną pomocą fizjoterapeuty stomatologicznego, ponieważ w takich przypadkach zaleca się terapię manualną.

Terapia stawów skroniowo żuchwowych ma na celu przede wszystkim zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz wyrównanie napięci mięśniowego w obrębie tkanki miękkiej. W niektórych przypadkach stosowana jest terapia punktów spustowych. Jeżeli naszym problemem jest uczucie zablokowania szczęki, celem terapii będzie moblizacja stawu skroniowo żuchwowego.

Odpowiednio zaprojektowane i skrupulatnie powtarzane przez pacjenta ćwiczenia mają na celu nie tylko obniżenie napięcia mięśniowego, a co za tym idzie – obniżenie napięcia mięśniowego – ale również poprawę zakresu ruchomości stawu skroniowo żuchwowego.

Jak wygląda terapia stawów skroniowo żuchwowych?

Jak już wspomnieliśmy, zastosowanie terapii manualnej ma na celu zwiększenie fizjologicznej ruchomości stawu skroniowo żuchwowego. Jeżeli stawy są mocno zablokowane, można przy użyciu szybkiego pchnięcia spróbować je odblokować – wówczas pacjent ma wrażenie, że coś „przeskoczyło” z powrotem na swoje miejsce.

Nieco inna techniki terapii stosuje się w przypadku zbaczania żuchwy, do którego dochodzi np. wskutek urazu mechanicznego. W takich przypadkach terapia manualna nie zawsze zdaje egzamin, ponieważ występują dolegliwości bólowe. Fizjoterapeuta stosuje wówczas tzw. taping. Oddziaływanie sensoryczne taśmy ma na celu nie tylko zmniejszenie bólu, ale również przywrócenie ruchu oraz prawidłowej funkcji mięśnia, który został nadwerężony.

Czy można żyć z nieleczoną dysfunkcją stawu skroniowo żuchwowego?

Początkowe stadium zaburzeń w obrębie stawu skroniowo żuchwowego nie musi wywoływać żadnych objawów, jednak nie oznacza to, że nasz stan się nie będzie się pogarszał z dnia na dzień.

Jeżeli mieliśmy jakikolwiek problem związany z nadmiernym napięciem mięśniowym żuchwy, czy też zaciskaniem zębów w dzieciństwie, warto trzymać rękę na pulsie i obserwować swój organizm, aby móc wychwycić pierwsze niepokojące objawy i w samą porę zgłosić się do specjalisty na konsultację.

Gdy tylko mamy nawet delikatne wątpliwości, warto wybrać się z nimi do stomatologa – niewykluczone, że rehabilitacja stomatologiczna będzie tym, co zdecydowanie pomoże nie tylko w usunięciu potencjalnych dolegliwości, ale przede wszystkim ich przyczyn.

Czym zajmuje się fizjoterapia w stomatologii?

Fizjoterapia w stomatologii to dziedzina, która zajmuje się leczeniem i zapobieganiem problemom związanym z układem stomatologicznym. Fizjoterapeuci wykorzystują techniki terapeutyczne, takie jak masaż, ćwiczenia i techniki oddechowe, aby pomóc pacjentom w osiągnięciu optymalnego poziomu funkcjonowania. Fizjoterapia może być stosowana w leczeniu bólu zębów i mięśni oraz przywracaniu funkcji narządu żucia.
Konsultacja fizjoterapeutyczna to proces, w którym fizjoterapeuta ocenia stan pacjenta i określa plan leczenia. Na początku fizjoterapeuta przeprowadza wywiad medyczny, aby ustalić rodzaj i nasilenie problemu. Następnie przeprowadza badanie fizykalne, aby określić czynniki ryzyka i potencjalne przyczyny problemu. Na podstawie tych informacji fizjoterapeuta opracowuje indywidualny plan leczenia, który może być modyfikowany w miarę postępów pacjenta.

Jak przebiega leczenie bruksizmu?

Konsultacja fizjoterapeutyczna jest jednym z kroków w leczeniu bruksizmu. Fizjoterapeuta wykonuje szczegółowe badanie, aby ustalić przyczynę bruksizmu i zalecić odpowiedni plan leczenia. Badanie obejmuje ocenę stanu zdrowia pacjenta, badanie jamy ustnej, szczegółową analizę skurczów mięśni twarzy i szyi oraz ocenę postawy ciała. Po wykonaniu badania fizjoterapeuta może zalecić ćwiczenia terapeutyczne, takie jak relaksacja mięśni twarzy, masaże lub inne techniki relaksacyjne. Fizjoterapeuta w trakcie swojego leczenia współpracuje z lekarzami innych spacjalizacji, jak ortodonta lub protetyk. Leczenie bruksizmu może być długotrwałe i wymaga systematycznych wizyt.  Ważne jest, aby pacjenci przestrzegali zaleceń fizjoterapeuty i regularnie wykonywali ćwiczenia. 

Czy fizjoterapia stomatologiczna może pomóc pozbyć się notorycznych bólów głowy i skroni?

Fizjoterapia stomatologiczna może być skutecznym sposobem leczenia notorycznych bólów głowy i skroni. Konsultacja fizjoterapeutyczna pozwala na dokładne zbadanie pacjenta i określenie przyczyny bólu. Fizjoterapia stomatologiczna może również pomóc w poprawie postawy ciała, co może pomóc w zmniejszeniu napięć i bólu. Fizjoterapeuta może również pomóc w zrozumieniu i wyeliminowaniu czynników, które mogą powodować dolegliwości. Wszystkie te techniki mogą pomóc w poprawie jakości życia pacjenta. 

Co sprzyja powstawaniu dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych?

Konsultacja fizjoterapeutyczna jest ważnym elementem w leczeniu dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych. Dysfunkcje te mogą wynikać z wielu czynników, w tym niewłaściwego użytkowania stawu, urazów, zmian zwyrodnieniowych, nieprawidłowego ustawienia zębów, starcia zębów lub chorób zakaźnych. Fizjoterapia może pomóc w złagodzeniu bólu i zmniejszeniu dysfunkcji stawu. Podczas konsultacji fizjoterapeuta przeprowadzi szczegółowe badanie, aby określić przyczynę dysfunkcji i zaleci odpowiedni plan leczenia.

Przyczyny bólu stawowo-mięśniowego w stomatologii

Ból stawowo-mięśniowy jest częstym problemem w stomatologii. Przyczyny tego rodzaju bólu mogą być związane z wieloma czynnikami, w tym zaburzeniami biomechanicznymi, chorobami przyzębia, infekcjami, urazami i chorobami autoimmunologicznymi. Zaburzenia biomechaniczne mogą powodować ból stawowo-mięśniowy w jamie ustnej, gdyż niewłaściwe ustawienie zębów i szczęk może powodować nadmierne obciążenie mięśni twarzy i szczęki. Choroby przyzębia, mogą również powodować ból, ponieważ zapalenie okolic dziąseł może powodować obrzęk i ból. Infekcje i urazy szczęki mogą również powodować ból stawowo-mięśniowy. Choroby autoimmunologiczne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, mogą również prowadzić do bólu stawowo-mięśniowego w jamie ustnej. Badanie stawów skroniowo – żuchwowych jest ważnym elementem diagnostyki bólu w stomatologii. Może ono pomóc lekarzom w określeniu przyczyny bólu i wdrożeniu odpowiedniego leczenia. 

Ból stawowo-mięśniowy w stomatologii?

Ból stawowo-mięśniowy jest częstym problemem w stomatologii. Objawy tego bólu mogą być różne i zależą od rodzaju i lokalizacji problemu. Najczęstsze objawy bólu stawowego obejmują: ból przy żuciu, sztywność mięśni szczęki, trudności w otwieraniu ust, ból w okolicy stawu skroniowo -żuchwowego, trudności w mówieniu lub połykaniu, a także ból w okolicy szyi lub ramion. Inne objawy mogą obejmować zmiany w zgryzie, ból podczas dotykania okolicy szczęki lub szyi, a także ból przy dotykaniu uszu.
Badanie stawu może pomóc w postawieniu diagnozy i zaleceniu odpowiedniego leczenia. Lekarz może zalecić badanie rentgenowskie, aby ustalić dokładną lokalizację bólu i określić rodzaj problemu. Lekarz może również przepisać leki przeciwbólowe lub inne leki, aby złagodzić objawy. Może również zalecić fizjoterapię lub inne formy leczenia, np. szynoterapię, aby poprawić funkcjonowanie stawu. 

Na czym polega badanie stawu?

Badanie stawu skroniowo – żuchwowego w stomatologii to proces diagnostyczny, który ma na celu określenie przyczyny bólu i dysfunkcji stawów. Badanie polega na ocenie ruchomości stawów i mięśni twarzy oraz na wykrywaniu napięć i sztywności. Poza badaniem palpacyjnym można wykonać badania rentgenowskie, USG stawów albo rezonans magnetyczny. Badanie może również obejmować ocenę zmian w ustach pacjenta, takich jak obrzęki lub zaczerwienienia.
Badanie jest często wykorzystywane do diagnozowania i leczenia problemów ze stawami skroniowo-żuchwowymi, takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów, urazy, zaburzenia ruchu lub napięcia mięśniowe. Może również pomóc w określeniu przyczyny bólu lub dysfunkcji szczęki. Wyniki badania mogą być wykorzystywane do określenia odpowiedniego leczenia, takiego jak terapia manualna, leki lub inne metody leczenia. 

Czy diagnostyka dysfunkcji stawowo-mięśniowa obejmuje badania obrazowe?

Badanie stawowo-mięśniowe jest ważnym elementem diagnostyki wielu chorób. Czy diagnostyka dysfunkcji stawowo-mięśniowej obejmuje badania obrazowe? Odpowiedź brzmi tak. Badania obrazowe są częścią diagnostyki dysfunkcji stawowo-mięśniowej. Mogą one pomóc w identyfikacji i monitorowaniu zmian w stawach i mięśniach. Badania obrazowe obejmują zarówno radiografię, jak i rezonans magnetyczny. Radiografia jest szeroko stosowana w diagnostyce dysfunkcji stawowo-mięśniowej, ponieważ umożliwia lekarzom ocenę stanu kości i stawów. Rezonans magnetyczny jest szczególnie przydatny w identyfikacji problemów związanych z mięśniami i tkankami miękkimi. Badania obrazowe są ważnym elementem diagnostyki dysfunkcji stawowo-mięśniowej, ponieważ umożliwiają lekarzom identyfikację problemów i monitorowanie postępów w leczeniu. 

Dlaczego warto zrobić badania stawu u dentysty?

Badanie stawowo-mięśniowe u dentysty jest bardzo ważnym elementem zdrowego uzębienia. Może pomóc w wykryciu i zapobieganiu wielu problemów, które mogą wystąpić w jamie ustnej. Może to pomóc lekarzowi w określeniu, czy pacjent ma problemy z układem stomatognatycznym, które mogą być przyczyną bólu.

Jakie są ogólne zasady leczenia problemów stawowych w stomatologii?

Zasady leczenia stawowo-mięśniowego są dość proste i obejmują diagnozowanie, leczenie i monitorowanie pacjenta. Przed rozpoczęciem leczenia stawowo-mięśniowego lekarz stomatolog wykonuje wywiad i przeprowadza badanie fizykalne, aby określić przyczyny bólu i dysfunkcji. Następnie lekarz może zalecić terapię manualną, ćwiczenia fizjoterapeutyczne lub inne formy leczenia, aby pomóc pacjentowi w powrocie do zdrowia. Po wdrożeniu terapii lekarz może monitorować postępy pacjenta i dostosować leczenie, jeśli to konieczne. Częstym elementem leczenia jest szynoterapia a także leczenie ortodontyczne. W celu zapobiegania nawrotom choroby lekarz może również zalecić pacjentowi regularne ćwiczenia i odpowiednią dietę.

Badanie USG stawów skroniowo-żuchwowych – co to jest i jak przebiega badanie?

Badanie USG stawów skroniowo-żuchwowych to jedno z narzędzi diagnostycznych wykorzystywanych w stomatologii i ortodoncji do oceny stanu i funkcji stawów skroniowo-żuchwowych. Badanie polega na wykorzystaniu fali dźwiękowej o wysokiej częstotliwości, która przekształcana jest na obraz struktury stawowej.

Badanie USG stawów skroniowo-żuchwowych polega na nałożeniu na obszar stawowy specjalnego żelu, który umożliwia przepływ fal dźwiękowych oraz nałożeniu na niego głowicy USG. Podczas badania lekarz może obserwować ruchy stawowe, kształt stawów, jak również stan mięśni i tkanek okołostawowych.

Wskazania do badania USG stawów skroniowo-żuchwowych – kiedy warto wykonać takie badanie?

Badanie USG stawów skroniowo-żuchwowych ma szerokie zastosowanie diagnostyczne, wskazania do jego wykonania to między innymi:

bóle w okolicy stawów skroniowo-żuchwowych,

trudności w otwieraniu i zamykaniu ust,

szumy w uszach,

skurcze mięśni twarzy,

zaciskanie i zgrzytanie zębami

przygotowanie do leczenia ortodontycznego.

Bezpieczeństwo i skuteczność diagnostyczna badania USG stawów skroniowo-żuchwowych – co mówią badania naukowe?

Badanie USG stawów skroniowo-żuchwowych jest bezpieczne i nieinwazyjne. Nie wymaga również stosowania środków kontrastujących, co jest dodatkowym atutem tej metody diagnostycznej. Badania naukowe potwierdzają skuteczność i bezpieczeństwo diagnostyczne badania USG stawów skroniowo-żuchwowych. Jest to metoda, która daje bardzo dobre wyniki w ocenie struktury i funkcji stawów skroniowo-żuchwowych, a jej wyniki są wskazówką dla specjalisty w doborze odpowiedniej terapii.

Warto podkreślić, że badanie USG stawów skroniowo-żuchwowych powinno być przeprowadzane przez doświadczonych specjalistów, ponieważ interpretacja uzyskanych wyników jest istotna dla dalszego leczenia. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów związanych z układem stomatologicznym lub ortodontycznym, warto skonsultować się z lekarzem i rozważyć wykonanie badania USG stawów skroniowo-żuchwowych.

Wnioski wynikające z badań naukowych pokazują, że USG stawów skroniowo-żuchwowych jest skuteczną i bezpieczną metodą diagnostyczną. Badanie to jest coraz częściej stosowane w praktyce stomatologicznej, co umożliwia dokładną diagnozę i właściwe leczenie pacjenta.

Leczenia może obejmować np. korektę zgryzu, leczenie farmakologiczne, fizykoterapię lub terapię manualną, szynoterapię.

Na czym polega kinesiotaping stomatologiczny?

Kinesiotaping stomatologiczny to metoda leczenia stomatologicznego, która wykorzystuje specjalnie zaprojektowane taśmy do leczenia i wspierania zdrowia jamy ustnej. Taśmy są wykonane z elastycznego materiału, który jest przyczepiony do skóry wokół jamy ustnej. Taśmy działają poprzez delikatne podciśnienie, które pomaga zmniejszyć ból i stymulować układ nerwowy. Kinesiotaping stomatologiczny może być stosowany w celu leczenia bólu i dyskomfortu związanego z chorobami dziąseł, zapaleniem dziąseł, próchnicą, a także w celu poprawy funkcji żucia i kontroli ruchów języka. Może być również stosowany do wspierania rehabilitacji po operacji stomatologicznej lub w celu poprawy ogólnego zdrowia jamy ustnej. Kinesiotaping stomatologiczny może być również stosowany w połączeniu z innymi terapiami, takimi jak masaże, ćwiczenia i terapia manualna.

Kiensiotaping w fizjoterapii stomatologicznej – wskazania.

Kinesiotaping w fizjoterapii stomatologicznej jest coraz częściej stosowanym narzędziem terapeutycznym. Jego zastosowanie pozwala na poprawę funkcjonowania narządu ruchu, zmniejszenie bólu i zapobieganie powikłaniom. Wskazaniami do zastosowania kinesiotapingu w stomatologii są: bóle mięśni twarzy, zaburzenia czucia, skurcze mięśni, dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych, zaburzenia w obrębie jamy ustnej, a także przygotowanie do zabiegów chirurgicznych. Kinesiotaping może być również stosowany w celu poprawy postawy ciała i ograniczenia napięcia mięśniowego. Jest to bezpieczna metoda terapeutyczna, która może być stosowana u pacjentów w każdym wieku.

Kiensiotaping w fizjoterapii stomatologicznej – przeciwskazania.

Kinesiotaping w fizjoterapii stomatologicznej jest skuteczną metodą wspomagania leczenia i rehabilitacji pacjentów. Jednak jak każda metoda, ma swoje przeciwwskazania. Przede wszystkim nie powinien być stosowany u osób z chorobami skóry, takimi jak łuszczyca, egzema, trądzik, a także u pacjentów z alergiami na materiały używane do produkcji taśm. Ponadto, nie powinno się stosować taśm na uszkodzonej skórze lub w okolicach zmian nowotworowych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów niepożądanych, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. 

Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty stomatologicznego.

Wizyta u fizjoterapeuty stomatologicznego jest ważnym elementem leczenia i rehabilitacji pacjentów z problemami związanymi z układem narządu żucia. Fizjoterapeuta stomatologiczny może pomóc w złagodzeniu bólu, zmniejszyć obrzęk i poprawić funkcjonowanie narządów ruchu. Wizyta rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego, w którym fizjoterapeuta stomatologiczny zbiera informacje na temat historii medycznej pacjenta i jego aktualnych objawów. Następnie fizjoterapeuta stomatologiczny przeprowadza ocenę funkcji narządów ruchu i wykonuje testy diagnostyczne, aby określić przyczyny problemu. Na koniec fizjoterapeuta stomatologiczny może zalecić terapię, w tym taping medyczny. Taping medyczny jest techniką rehabilitacji, która polega na przyklejeniu specjalnej taśmy do skóry pacjenta w celu poprawy ruchomości i stabilności stawów. Taśma może być używana do leczenia bólu, obrzęku i innych problemów związanych z uzębieniem. Taping medyczny może być również stosowany jako profilaktyka, aby zapobiec powstawaniu problemów w przyszłości.