FAQ

1. Czy każdy może sobie wybielić zęby?

Stosowane w Villa Nova Dental Clinic metody wybielania są wysoce bezpieczne, istnieją jednak pewne ograniczenia ich stosowania:

  • nie powinny być stosowane u kobiet ciężarnych i karmiących, gdyż nie przeprowadzono badań co do wpływu na rozwijający się organizm;
  • nie należy wybielać zębów u dzieci poniżej 14 roku życia a także u osób z rozpoznaną alergią na nadtlenki i żywice.

2. Czy wszystkie zęby można wybielić?

W ogromnej przewadze przypadków – tak. Najlepszymi kandydatami do wybielania zębów są pacjenci z naturalnie ciemnymi zębami, z przebarwieniami od kawy, mocnej herbaty, papierosów lub zmianami pochodzenia genetycznego. Jednak żadna z metod wybielania nie daje gwarancji powodzenia w stu procentach. Zdarzają się przypadki bardzo silnych przebarwień opornych na działania środków wybielających np. rozległe przebarwienia poantybiotykowe. Nie są to jednak sytuacje bez wyjścia. Rozwiązaniem problemu są tu licówki ceramiczne lub korony protetyczne zapewniające doskonały efekt estetyczny.

3. Czy preparaty wybielające uszkadzają zęby?

Z licznych badań naukowych wynika, że metody wybielania zębów są zupełnie nieszkodliwe dla szkliwa. Nie dochodzi do osłabienia struktury twardych tkanek zęba, ani zwiększenia podatności na próchnicę.

4. Czy wybielaniu towarzyszą efekty uboczne?

Niekiedy może wystąpić nieznaczna nadwrażliwość zębów na bodźce termiczne np. zimno, ciepło i zaczerwienienie dziąseł. Jednak zastosowanie specjalnych preparatów znosi tę dolegliwość bezpowrotnie.

5. Czego unikać podczas wybielania zębów?

Aby nie wpływać negatywnie na proces wybielania, podczas kuracji nie należy:

  • palić papierosów;
  • spożywać kawy, mocnej herbaty, czerwonego wina, koloryzowanych napojów, owoców cytrusowych, soków owocowych i leków przeciwko nadkwasocie żołądka;
  • stosować jednocześnie innych środków wybielających;
  • pić i spożywać posiłków gdy założone są szyny.

6. Czy przed wybielaniem trzeba wymienić nieestetyczne wypełnienia?

Preparaty wybielające nie działają na wszystkie wypełnienia kompozytowe czy korony protetyczne. Dlatego wymiana nieestetycznych wypełnień przed rozpoczęciem wybielania nie zawsze ma sens. W niektórych przypadkach dokonujemy wymiany wypełnienia przed wybielaniem. Każdy przypadek jest traktowany indywidualnie i decyzję, co do kolejności zabiegów, podejmuje lekarz. Najodpowiedniejszym na to momentem, z dopasowaniem całości do nowego koloru, jest okres ok. 2 tygodni po zakończeniu wybielania, kiedy to ustala się ostateczny efekt kuracji. Przed rozpoczęciem kuracji konieczne jest:

  • oczyszczenie zębów z osadu i kamienia nazębnego;
  • wypełnienie ubytków próchnicowych materiałem prowizorycznym;
  • wymiana wypełnień nieszczelnych (materiał prowizoryczny);
  • prawidłowy stan tkanek przyzębia.