Czego nie można robić przed pierwszą wizytą dziecka u stomatologa dziecięcego?
W naszym społeczeństwie wyklarował się już pewien mit, że wszystkie dzieci dosłownie nienawidzą wizyt u stomatologa. Najczęściej kojarzy nam się to z płaczem, lamentem i robieniem wszystkiego, aby dana wizyta nie doszła do skutku. Czy rzeczywiście tak to wygląda? Oczywiście, że nie. Profesjonaliści, którzy specjalizują się w stomatologii dziecięcej zdecydowanie wiedzą w jaki sposób zadbać o odpowiednie nastawienie swojego pacjenta, tak aby z chęcią przyszedł na następną wizytę.
Oczywiście to, jakie nastawienie będzie miało dziecko przed wizytą – zależy w dużej mierze od samych rodziców. Czego w takim razie rodzice nie powinni robić, aby nie zrazić dziecka? Niestety najgorsze hasła, które padają z ust rodziców to na przykład „jak nie będziesz spokojny to Cię tam zostawię”, „ja bym nie dała rady ale Ty musisz być dzielny”, „na pewno nie będzie boleć” czy „nie udawaj”. Słysząc takie zdania przed swoją pierwszą wizytą dziecko będzie zwyczajnie zestresowane i nic dziwnego w tym, że będzie się takiej wizyty obawiać. Rodzic w takiej sytuacji, jak i w każdej innej – powinien zadbać o bezpieczeństwo swojego dziecka. Nie mamy wpływu na przebieg samej wizyty, jednak możemy zrobić wiele, aby dziecko czuło w nas ogromne wsparcie. Dzięki odpowiedniemu nastawieniu, wizyta u dentysty z pewnością nie będzie dla dziecka traumą, ani żadnym negatywnym przeżyciem.
Czy wizyty u stomatologa dziecięcego to jedynie borowanie zębów?
Pierwsze wizyty dziecka u dentysty błędnie kojarzą nam się jedynie z borowaniem zębów. W praktyce, pierwsza wizyta naszej pociechy może być jedynie wizytą kontrolną. Może być to czas, w którym stomatolog wytłumaczy naszemu dziecku oraz nam – w jaki sposób odpowiednio zadbać o higienę jamy ustnej. Wizyty u stomatologa dziecięcego zdecydowanie mogą przebiegać w pozytywnej atmosferze, a dziecko wcale nie musi być negatywnie nastawiona do gabinetów dentystycznych.
Czy dzieci wymagają indywidualnego podejścia od stomatologów?
Wbrew pozorom to właśnie dzieci mogą być najbardziej wymagającym pacjentem gabinetu stomatologicznego. Bardzo często posiadają one jeszcze problemy z koncentracją, całkowicie inaczej również odczuwają poszczególne bodźce niż dorośli. Takim bodźcem może być oczywiście ból, próg bólu dziecka będzie znacznie niższy niż u osoby pełnoletniej. Profesjonalny stomatolog dziecięcy nawiązuje więź ze swoim młodym pacjentem. Do wykonywania takiego zawodu potrzebny jest ogrom empatii, cierpliwości oraz zwyczajna chęć współpracowania z dziećmi. Jak wszyscy wiemy, dzieci bardzo szybko wyczują, jeżeli lekarz będzie do nich nastawiony negatywnie. Co więcej, w takiej sytuacji dziecko może robić mu na złość, co zdecydowanie nie sprzyja wykonywaniu swojej pracy przez stomatologa.
Małego pacjenta należy informować o każdym kroku, który zamierzamy podjąć w trakcie wizyty. Dzięki temu zbudujemy zaufanie i więź z dzieckiem, które wszystkiego się uczy i z pewnością będzie bardzo ciekawe na czym taka wizyta polega. Nawiązanie więzi i konwersacji sprawi, że mały pacjent chętniej będzie współpracował z lekarzem, a zabieg w znieczuleniu ogólnym nie będzie w tym przypadku potrzebny.
Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci – spotkaliście się już z tym powiedzeniem? Co ciekawe, ma ono ogromne znaczenie w kontekście stomatologii dziecięcej. Ewentualne traumy oraz złe nastawienie do wizyt stomatologicznych u dzieci, najpewniej będzie negatywnie przekładać się na kolejne wizyty w przyszłości, nawet kiedy osiągnie już pełnoletność. W takiej sytuacji ogromne znacznie ma odpowiedni dobór stomatologa dziecięcego, który ma odpowiednie podejście do małych pacjentów.
Czym są wizyty adaptacyjne?
W naszym gabinecie stomatologicznym, rodzice mają możliwość przyjścia wraz z dzieckiem na tak zwane wizyty adaptacyjne, których celem jest zapoznanie dziecka z nowym miejscem jakim jest gabinet stomatologiczny, a także i z samym personelem medycznym. W zależności od tego jak zareaguje dziecko, może to być również idealny moment na to aby sprawdzić aktualny stan uzębienia, aby przygotować się do zaplanowanej kolejnej wizyty. W przypadku bardzo dzielnych młodych pacjentów, którzy nie czują żadnego dyskomfortu – istnieje możliwość rozpoczęciu leczenia już na etapie takiego pierwszego spotkania.
Jakie usługi oferuje dziecięcy gabinet stomatologiczny?
Zastanawiasz się jakie usługi są najczęściej wykonywane w dziecięcym gabinecie stomatologicznym? Będzie to na przykład:
- leczenie zębów mlecznych. Wiele rodziców nie zdaje sobie z tego sprawy, jednak zęby mleczne nie tylko można, ale trzeba leczyć. Brak ich leczenia będzie skutkował szybką utratą mleczaków, co można przerodzić się w wady zgryzu.
- leczenie zębów stałych i niedojrzałych. Mają one nieco inną anatomiczną budowę niż zęby stałe dojrzałe. Proces próchnicowy przebiega w tym przypadku znacznie szybciej niż w zębach, w których rozwój został zakończony.
- profilaktyka próchnicy. Warto zrobić wszystko co w naszej mocy, aby zabezpieczyć nasze zęby przed rozwojem próchnicy. Nie inaczej wygląda to oczywiście w kontekście naszych dzieci, które są jeszcze bardziej podatne na rozwój próchnicy. W tym celu możemy skorzystać z zabiegów profilaktycznych, jakimi jest na przykład lakowanie bruzd. Zabezpiecza się w taki sposób miejsca szczególnie podatne na rozwój próchnicą specjalną żywicą. Do zabiegów profilaktycznych należy także fluoryzacja.
- profilaktyka wad zgryzu.
- leczenie protetyczne dzieci. Co ciekawe, braki w uzębieniu nie dotyczą tylko i wyłącznie osób dorosłych, ale również i dzieci. Wpływ na utratę zębów przez nasze pociechy może mieć próchnica lub jakiś uraz mechaniczny.
Jak często powinno przeprowadzać się wizyty kontrolne?
W celu zapewnienia swoim dzieciom odpowiedniej opieki stomatologicznej, powinniśmy postawić na systematyczne wizyty nie rzadziej niż raz na trzy miesiące. Specjalista stomatologii dziecięcej dopasuje rodzaj leczenia do stanu uzębienia naszego dziecka, a wizyty kontrolne pozwolą nam jak najszybciej wykryć na przykład początek próchnicy we wczesnym stadium.
Jak rodzic powinien zadbać o higienę jamy ustnej dziecka?
Ogromne znaczenie w kontekście tego jak dziecko będzie dbało o swoje zęby – ma podejście rodziców. To oni muszą nauczyć dziecko regularności i konsekwencji w myciu zębów. Do momentu, w którym dziecko nie nauczy się płukać buzi – zęby powinny być szczotkowane z pasta bez fluoru. Kiedy nabędzie już taką umiejętność, możemy zdecydować się na wprowadzenie pasty z fluorem dla dzieci. Będzie ona posiada specjalną zawartość fluoru, a także z pewnością zachęci nasze pociechy ciekawymi smakami, które znacznie umilą szczotkowanie zębów.
Czy dobór gabinetu stomatologicznego ma znaczenie?
Jak widzisz na podstawie powyższego artykułu, klinika stomatologiczna, w której pracuje dobry dentysta – to gwarancja odpowiedniego i indywidualnego podejścia do dziecka. Stomatolodzy, którzy na co dzień pracują z najmłodszymi – mają doświadczenie oraz ogrom empatii, które z pewnością wykorzystają do tego, aby nasza pociecha czuła się bezpiecznie i komfortowo podczas wizyty. Stomatolog dziecięcy Warszawa to gwarancja zadbania w stu procentach od najmłodszych lat o uzębienie dziecka, co będzie miało bardzo pozytywne znaczenie na dbałość o jego higienę jamy ustnej w przyszłości. Pamiętaj, że profilaktyka jest w tym przypadku bardzo ważna i zdecydowanie nie warto czekać na moment, w którym próchnica będzie coraz bardziej zaawansowana bądź Twoje dziecko będzie narzekać na ból zębów.