Mosty

Po co zakłada się most protetyczny?

Most protetyczny to rodzaj uzupełnienia protetycznego, które jest stosowane w celu zastąpienia brakujących zębów. Mosty są zwykle wykonane z porcelany lub metalu, a także z innych materiałów, w zależności od potrzeb pacjenta. Mosty są przymocowane do istniejących zębów lub implantów, aby uzupełnić lukę w uzębieniu. Głównym celem zakładania mostu protetycznego jest poprawa estetyki i funkcji uzębienia pacjenta. Ponadto, mosty pomagają w poprawie aktywności żucia i mowy pacjenta. Mosty są również stosowane w celu ochrony reszty zębów przed przesunięciem się i pochyleniem. Zakładanie mostu protetycznego może również pomóc pacjentowi w poprawie jego samopoczucia i samooceny.

W jaki sposób zakłada się most protetyczny – przebieg zabiegu

Celem mostów jest wypełnienie luki po usuniętym zębie. Zabieg polega na założeniu mostu, czyli konstrukcji składającej się z korony, która zastępuje usunięty ząb, oraz dwóch lub więcej koron, które są przytwierdzone do sąsiednich zębów. Lekarz usuwa tkanki z otaczających zębów poprzez ich szlifowanie aby wymodelować miejsce na korony. Po wykonaniu odpowiedniego kształtu lekarz wykonuje wyciski lub skany, które służą do wykonania mostu. Most jest następnie dopasowany i cementowany do sąsiednich zębów. Most protetyczny może być doskonałym sposobem na przywrócenie funkcji żucia i estetyki uśmiechu.

Wady mostów protetycznych

Mosty protetyczne są często używane w stomatologii, aby zastąpić utracone zęby. Chociaż mosty są skutecznym sposobem na odzyskanie pięknego uśmiechu, istnieją pewne wady, które należy wziąć pod uwagę. Przede wszystkim, mosty wymagają szlifowania zdrowych zębów, aby dopasować je do mostu. To może być bolesne i może powodować uszkodzenia zdrowych zębów. Przy uzupełnieniu braków implantami lekarz nie ingeruje w zęby sąsiednie. W przypadku mostu, gdy pojawia się problem z zębem filarowym, wówczas cała praca wymaga wymiany, a w momencie dyskwalifikacji zęba filarowego, może się okazać, że konstrukcja typu most nie jest już możliwa.

W jaki sposób dbać o higienę mostu protetycznego?

Higiena mostu protetycznego jest bardzo ważna, aby zapewnić jego długotrwałe użytkowanie. Aby utrzymać higienę mostu protetycznego, należy codziennie szczotkować zęby i dziąsła za pomocą szczoteczki do zębów i pasty do zębów z fluorem. Następnie należy użyć nici dentystycznej, aby usunąć resztki jedzenia i bakterie z przestrzeni międzyzębowych. Okolicę pod przęsłem mostu należy czyścić specjalną nitką do uzupełniń protetycznych. Jest to bardzo ważne, ponieważ pozwala na zachowanie zdrowych filarów. Należy również regularnie odwiedzać dentystę w celu wykonania profesjonalnego czyszczenia i sprawdzenia stanu mostu protetycznego.