Dlaczego ząb jest osłabiony po leczeniu kanałowym?
Leczenie kanałowe polega na usunięciu miazgi z kanałów zębowych. Jest to bardzo skuteczny sposób leczenia stanów zapalnych miazgi i tkanek okołowierzchołkowych. Jednak po zakończeniu leczenia ząb może być osłabiony. Jest to spowodowane uszkodzeniem tkanek zęba, które występuje podczas leczenia. W wyniku tego uszkodzenia ząb traci część swojej struktury i wytrzymałości, jest to normalnym skutkiem ubocznym leczenia kanałowego. W razie potrzeby, po leczeniu kanałowym można skorzystać z dodatkowych procedur, takich jak wzmocnienie zęba wkładem korzeniowym lub odpowiednią odbudową zęba.
Wskazania do leczenia kanałowego
Leczenie endodontyczne to zabieg stomatologiczny, który polega na usunięciu martwych tkanek z wnętrza zęba a następnie szczelnym wypełnieniu kanału korzeniowego. Jest to szczególnie przydatne w przypadku uszkodzenia zęba na skutek głębokiej próchnicy, urazu lub innych czynników.
Leczenie kanałowe jest zabiegiem stomatologicznym, który jest bezpieczny i skuteczny. Zabieg może być wykonywany przez doświadczonego dentystę i trwa zazwyczaj ok 2h. Przed zabiegiem dentysta musi dokładnie ocenić stan zęba i określić najlepszy sposób leczenia. Niejednokrotnie leczenie kanałowe przedłuża żywotność zębów, które w przeciwnym razie musiałyby być usunięte.
Dlaczego endokorona jest lepsza niż plomba?
Endokorona to nowoczesny sposób leczenia zębów, który zapewnia lepsze i trwalsze rezultaty niż tradycyjna plomba. Endokorona jest wykonana z wysokiej jakości materiałów, które są bardziej odporne na uszkodzenia i działanie szkodliwych czynników środowiskowych. Jest to bardzo częsta metoda odbudowy zębów po leczeniu kanałowych zapewniająca im dużą wytrzymałość. Cechą charakterystyczną jest pokrycie guzków zęba materiałem kompozytowym lub porcelaną co gwarantuje odporność mechaniczną zęba.
Endokorona i nakład – co to jest?
Endokorona to specjalny rodzaj nakładu stomatologicznego, który jest wykonywany w celu wzmocnienia zęba. Endokorona jest zazwyczaj wykonywana po leczeniu kanałowym, aby zapobiec dalszemu uszkodzeniu zęba. Endokorona składa się z kompozytowej lub porcelanowej korony, która jest umieszczana na górnej części zęba.
Endokorona jest wykonywana w celu ochrony uszkodzonego zęba przed dalszymi uszkodzeniami oraz w celu poprawy estetyki uśmiechu. Może być również stosowana do naprawy złamanego lub uszkodzonego zęba. Endokorona może być wykonana z różnych materiałów, w tym porcelany, metalu i kompozytu.
Endokorona jest bardzo trwała i może służyć przez wiele lat. Jest to dobra opcja dla pacjentów, którzy chcą mieć trwały i estetyczny uśmiech.
Nakład różni się od endokorony tym, że nie wypełnia wnętrza kanału i komory zęba, pozwala na bardzo oszczędne opracowanie tkanek zęba i gwarantuje bardzo dobrą estetykę i wytrzymałość mechaniczną. Obecnie jedna z najczęstszych metod odbudowy zęba po leczeniu kanałowym z zachowanymi własnymi tkankami zęba.