Profesjonalne czyszczenie zębów

Profesjonalne oczyszczanie zębów ma na celu usuniecie płytki nazębnej, osadów barwnikowych np. z kawy, herbaty, papierosów lub czerwonego wina, kamienia nazębnego nad i poddziąsłowego, gromadzących się na powierzchniach zębów, których nie udaje się usunąć domowymi zabiegami higienicznymi. W zależności od rodzaju złogów pokrywających zęby, stosowane są różne metody:

  • Mechaniczne oczyszczanie zębów z płytki bakteryjnej z użyciem specjalnych szczoteczek i gumek oraz profesjonalnych past.
  • Piaskowanie – zabieg usuwania osadu i przebarwień koron zębowych powstałych od kawy, herbaty, palenia tytoniu. Do tego celu służą aparaty powietrzno-proszkowe tzw. “piaskarki” – wyrzucające cienkim strumieniem mieszankę pyłu i wody pod dużym ciśnieniem, skutecznie likwidujące osady i przebarwienia, których nie można pozbyć się z pomocą szczoteczki do zębów. W Villa Nova Dental Clinic stosujemy delikatne proszki na bazie słodkiego erytrytolu, który w nieinwazyjny dla szkliwa sposób, dokładnie oczyszcza jego powierzchnię.
  • Skaling jest to zabieg usunięcia twardych złogów nazębnych (kamienia nazębnego) gromadzących się na powierzchniach koron zębów i na korzeniach, z użyciem urządzeń ultradźwiękowych zwanych skalerami. Skaling jest z reguły zabiegiem bezbolesnym, jedynie w przypadku obecności stanu zapalnego tkanek otaczających ząb, może pojawić się ból – w takiej sytuacji podawane jest znieczulenie miejscowe. Każdy skaling kończony jest polerowaniem wszystkich czyszczonych powierzchni lub zabezpieczeniem zębów specjalnymi odżywkami. Zapobiega to ponownemu odkładaniu się płytki nazębnej i zapewnia pacjentowi przyjemne uczucie gładkości zębów