Hemisekcja zęba

Hemisekcja – co to za zabieg?

Hemisekcja jest to separacja i usunięcie części korony i korzenia zęba, w obrębie którego występuje stan zapalny z nieodwracalnymi zmianami patologicznymi.

Podczas zabiegu hemisekcji lekarz usuwa uszkodzony korzeń zęba wielokorzeniowego łącznie z odpowiadającą częścią koronową. Hemisekcja jest wykonywana w zębach wielokorzeniowych (najczęściej trzonowych) .

Dzięki przeprowadzeniu tego zabiegu stomatolog ma możliwość zachowania fragmentu zęba, który posłuży jako ząb filarowy w późniejszej odbudowie protetycznej (patrz ->korony). Poprzez wykonanie hemisekcji stomatolog ma możliwość zapobiegnięcia ewentualnym zmianom zapalnym przy wierzchołku jednego z korzeni.

Hemisekcja jest zabiegiem wykonywanym, gdy leczenie zachowawcze nie jest już możliwe. Wskazaniem do przeprowadzenia hemisekcji są:

  • zmiany okołowierzchołkowe przy korzeniach,
  • gdy leczenie endodontyczne nie przyniosło oczekiwanych efektów,
  • złamanie pionowe zęba i/lub korzenia.

Hemisekcja jest bezbolesnym i bezpiecznym zabiegiem, który może pomóc pacjentom utrzymać dobrą higienę jamy ustnej i uniknąć dalszych problemów ze zdrowiem. Jeśli masz pytania dotyczące hemisekcji, skonsultuj się ze swoim lekarzem stomatologiem, aby dowiedzieć się więcej na temat tego zabiegu.

Wskazania do zabiegu hemisekcji

Jest to szczególnie przydatne w przypadku zębów mlecznych, które są zazwyczaj usuwane w celu umożliwienia wyrzynania się zębów stałych. Hemisekcja jest również stosowana w przypadku zębów stałych, które są uszkodzone lub zniszczone przez próchnicę lub inne czynniki. Zabieg ten może być również stosowany w celu leczenia choroby przyzębia.
Hemisekcja jest bezpiecznym i skutecznym sposobem leczenia, ale należy pamiętać, że może ona prowadzić do powstania powikłań, takich jak bolesność, obrzęk i krwawienie. Lekarz może również podać odpowiednie leki przeciwbólowe i antybiotyki w celu zmniejszenia ryzyka powikłań po hemisekcji.

Przeciwwskazania do zabiegu stomatologicznego hemisekcji

Chociaż hemisekcja jest często skutecznym i bezpiecznym zabiegiem, istnieją pewne przeciwwskazania, które powinny być wzięte pod uwagę przed podjęciem decyzji o wykonaniu tego zabiegu. W rzeczywistości zabieg ten jest wykonywany dosyć rzadko, ponieważ musi być spełnionych dużo warunków, aby zabieg zakończył się sukcesem.
Najważniejszym przeciwwskazaniem do hemisekcji jest obecność choroby przyzębia, która obejmuje oba korzenie, wówczas zabiegiem z wyboru staje się ekstrakcja zęba. Kolejnym przeciwwskazaniem do hemisekcji jest obecność dużych złamań w zębie, ponieważ lekarz może nie być w stanie usunąć całego uszkodzonego obszaru. W takich sytuacjach lekarz może zalecić usunięcie całego zęba. Palenie tytoniu spowalnia procesy gojenia i także jest przeciwwskazaniem do tego typu zabiegów.

W jaki sposób przebiega hemisekcja zęba?

Procedura hemisekcji zaczyna się od wykonania znieczulenia miejscowego wokół zęba, aby pacjent nie odczuwał bólu. Następnie lekarz chirurgiczny używa specjalnego narzędzia do usunięcia połowy zęba. Po usunięciu połowy zęba, lekarz może wykonać wypełnienie lub wyciski, aby uzupełnić brakujący fragment.
Po wykonaniu hemisekcji pacjent powinien unikać jedzenia twardych pokarmów i szczotkowania zbyt mocno przez kilka dni. Lekarz może również przepisać antybiotyki, aby zapobiec infekcji. Pacjent powinien również regularnie odwiedzać swojego dentystę, aby upewnić się, że proces gojenia przebiega prawidłowo.

Czy zabieg hemisekcji stomatologicznej boli?

Czy zabieg hemisekcji stomatologicznej boli? Odpowiedź na to pytanie zależy od indywidualnego pacjenta. W większości przypadków lekarz stomatolog może zastosować znieczulenie miejscowe, aby zminimalizować ból i dyskomfort podczas zabiegu. Niektórzy pacjenci mogą odczuwać lekki ból podczas lub po zabiegu, ale jest to normalne i mija po kilku dniach.
Podczas hemisekcji lekarz stomatolog usuwa połowę zęba. Przed zabiegiem ząb musi być wyleczony kanałowo. Po hemisekcji lekarz może również wykonać koronę lub most, aby chronić i wzmocnić pozostały fragment zęba.