Godziny pracy Pn - Pt: 8.00 - 21.00 Sobota: 8:00 - 15:00 | Phone602 507 707

Nowoczesna diagnostyka rtg

Nowoczesna diagnostyka rtgRadiowizjografia cyfrowaZdjęcia pantomograficzneZdjęcia telerentgenowskieZdjęcia stawów skroniowo-żuchwowychFAQ

Mądrzy ludzie widzą wszystko.

Pola Negri

Im dalej w las tym ciemniej… to zdecydowanie nie o nas. My widzimy wszystko, ponieważ w diagnostyce stomatologicznej ważną pozycję zajmują badania radiologiczne. A pod tą bardzo poważnie brzmiącą nazwą badań kryje się zwykłe prześwietlenie. Zwykłe prześwietlenie, ale w całkiem nowej odsłonie.

W naszej Klinice klisze rentgenowskie przeszły już do lamusa. Teraz jesteśmy jeszcze bliżej perfekcji. Stosujemy najnowocześniejsze programy cyfrowe do wykonywania zdjęć zębowych techniką radiografii cyfrowej (obraz badanego obiektu uzyskuje się nie na kliszy rentgenowskiej lecz na monitorze komputera), które to zmniejszają dawki promieniowania nawet 9-krotnie w stosunku do konwencjonalnego zdjęcia rtg.

Ale to nie koniec rewelacji i nowości. Oprogramowanie cyfrowe podłączone do pantomogramu i pozostałych urządzeń radiologicznych pozwala na uwidocznienie na ekranie monitora większej ilości szczegółów oraz na podgląd obrazu w jakości 3D. Dzięki diagnostyce rtg nic nie umknie uwadze stomatologa.

Sukces w leczeniu stomatologicznym zapewnia doświadczenie i wiedza lekarza poparte możliwością nowoczesnej diagnostyki.

W naszej pracowni RTG wykonujemy zdjęcia:

 • pantomograficzne,
 • zębowe,
 • zatok szczękowych,
 • stawów skroniowo-żuchwowych oraz
 • niezbędnych w ortodoncji zdjęć telerentgenograficznych.

A to oznacza, że teraz nic co ludzkie, nie jest nam….niewidoczne.

Nasz system diagnostyki radiologicznej składa się nie tylko z pracowni RTG, ale także z aparatów RTG umożliwiających wykonywanie zdjęć w gabinetach bez konieczności opuszczania fotela.

Nowoczesne rozwiązania informatyczne umożliwiają oglądanie wykonanych wcześniej zdjęć bezpośrednio przy Pacjencie, podczas leczenia, Pozwalają również na przetwarzanie obrazów do celów diagnostycznych i dokumentacyjnych.

RVG (radiowizjografia, zdjęcia rtg punktowe zębów tzw. rentgen punktowy) , czyli cyfrowy rentgen o zminimalizowanej dawce promieniowania, co umożliwia wykonywanie bez ryzyka wielu zdjęć wszystkim Pacjentom, łącznie z dziećmi.Zdjęcia RTG zębów wykonywane w klinice Villa Nova charakteryzują się doskonałą jakością.

Ten typ zdjęć rentgenowskich znajduje zastosowanie właściwie we wszystkich dziedzinach stomatologii: od wykrywania ognisk próchnicy w stomatologii zachowawczej począwszy na ocenie stopnia osteointegracji implantów skończywszy. Zdjęcia zębowe dają najwięcej informacji radiologicznych o stanie pojedynczych zębów i charakteryzują się największą dokładnością w odwzorowaniu szczegółów.

1. Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do wykonania badania radiologicznego?

Podstawowym przeciwwskazaniem jest ciąża. Badanie radiologiczne należy wykonać w czasie ciąży jedynie w przypadku, kiedy korzyść zdrowotna wynikająca z wykonania badania przekracza ryzyko wynikające z napromienienia płodu. W razie wykonywania badania kobiecie w ciąży stosuje się odpowiednie osłony chroniące płód przed napromienieniem.

2. Jak często można wykonywać zdjęcia RVG?

Częstość zdjęć RVG, podobnie jak innych badań radiologicznych, należy ograniczać do wypadków koniecznych jednocześnie mając świadomość, że nowoczesny sprzęt zapewnia wysoką jakość badania przy minimalnych dawkach promieniowania. Dodatkowo RVG jako technologia cyfrowa praktycznie wyklucza nieudane zdjęcie.

3. Czy diagnostyka radiologiczna jest bezpieczna dla dzieci?

Badanie diagnostyczne RTG nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia dziecka, natomiast istotnym czynnikiem jest częstość wykonywanych badań. Zaleca się maksymalne ograniczenie wykonywanych badań radiologicznych oraz wykorzystanie najnowszych metod redukcji dawki. Nowoczesne aparaty rentgenowskie dysponują specjalnym oprogramowaniem umożliwiającym znaczną redukcję promieniowania przy zachowanej wysokiej jakości zdjęć. Mając na względzie bezpieczeństwo dzieci w naszej Klinice zaleca się stosowanie RVG (radiowizjografii) jako rutynowego badania diagnostycznego, gdyż aparatura ta charakteryzuje się największym ograniczeniem szkodliwego promieniowania.

4. Kiedy powinno się wykonać zdjęcie pantomograficzne (tzw. “panorama”) a kiedy cefalometryczne?

Panorama jest zdjęciem dającym ogólny obraz zębów żuchwy, obu szczęk oraz części zatok pacjenta. Zdjęcie takie powinno się wykonać na początku leczenia – zwłaszcza, gdy mieliśmy dłuższą przerwę w wizytach u stomatologa. Zdjęcie cefalometryczne jest zdjęciem specjalistycznym wykorzystywanym przy diagnostyce i ustalaniu planu leczenia wad zgryzu (patrz -> ortodoncja).

5. Dlaczego pomimo posiadania “świeżego” zdjęcia pantomograficznego (do 6 miesięcy) czasami istnieje konieczność wykonania dodatkowych zdjęć punktowych RVG?

Dzieje się tak, ponieważ zdjęcie pantomograficzne jest zdjęciem ogólnym – dającym pogląd na stan uzębienia pacjenta. Zdjęcia punktowe obrazują znacznie mniejszy obszar – zazwyczaj kilku zębów, ale z większą dokładnością. W szczególności leczenie kanałowe zębów wymaga wykonania zdjęcia punktowego przed oraz po leczeniu (czasami także w trakcie leczenia). Zdjęcia często są wykonywane pod różnymi kątami, co pozwala lekarzowi zobaczyć wszystkie kanały korzeniowe w zębie oraz potwierdzić prawidłowe ich wypełnienie.

6. Czy Pacjent z rozrusznikiem serca może mieć wykonane badanie radiologiczne?

Nie ma przeciwwskazań do wykonania badania radiologicznego u pacjenta z rozrusznikiem serca, natomiast należy liczyć się z wystąpieniem artefaktów (zniekształceń) na zdjęciu. Dzieje się tak, ponieważ metal, z którego wykonany jest rozrusznik, pochłania promieniowanie rentgenowskie. Nie wolno natomiast u takich pacjentów wykonywać badania techniką rezonansu magnetycznego, gdyż pole magnetyczne może uszkodzić lub zniszczyć rozrusznik, jak również wygenerować na nim ciepło prowadzące do oparzenia pacjenta.

RTG cefalomteryczny (zdjęcia rtg cefalometryczne zębów tzw. rentgen cefalometryczny, tele boczne czaszki) są to zdjęcia rentgenowskie głowy, mające szczególne zastosowanie w diagnostyce ortodontycznej. Szczegółowa analiza tych zdjęć pozwala na ocenę stosunków przestrzennych zębów i szczęk oraz innych struktur czaszki pacjenta, i jest niezbędna do prawidłowego rozpoznania wady zgryzu oraz zaplanowania leczenia. Porównanie badań wykonanych przed leczeniem i po jego zakończeniu pozwala na ocenę wyników leczenia (patrz ->ortodoncja).

Badania rentgenowskie stawów skroniowo-żuchwowych są nieocenioną pomocą w diagnostyce schorzeń tych struktur organizmu. Stanowią one badania dodatkowe w chirurgii stomatologicznej, protetyce oraz ortodoncji, gdyż każda z tych dziedzin zajmuje się leczeniem chorób stawów skroniowo-żuchwowych, choć z innej perspektywy. Objawy chorobowe dotyczące stawów są często dyskretne i niejednoznaczne, zaś badanie radiologiczne może dostarczyć wielu informacji odnośnie przyczyny, lokalizacji i postaci nieprawidłowości.

1. Co to jest próchnica?

Próchnica to choroba twardych tkanek zęba. Główną przyczyną powstawania próchnicy jest płytka nazębna, składająca się z resztek pokarmowych i bakterii, która odkłada się na zębach po każdym posiłku. Bakterie znajdujące się w płytce przekształcają dostarczane w pożywieniu cukry w kwasy, które z kolei powodują ucieczkę minerałów (wapń, fosfor) ze szkliwa. Prowadzi to do osłabienia i uszkodzenia szkliwa, umożliwiając dalszy rozwój próchnicy.

2. Jak zapobiegać powstawaniu próchnicy?

Aby skutecznie zapobiegać rozwojowi próchnicy należy wzmocnić struktury twardych tkanek zęba. Sprzyja temu:

 • prawidłowa higiena jamy ustnej;
 • domowa i profesjonalna profilaktyka fluorkowa;
 • uszczelnianie bruzd zębowych – pokrywanie bruzd i zagłębień w zębach specjalnym materiałem (patrz -> profilaktyka);
 • odpowiednio zbilansowana dieta;
 • profilaktyka wad zgryzu (patrz -> ortodoncja).

3. Czy aby mieć zdrowe zęby trzeba zrezygnować z jedzenia słodyczy?

Cukier dostarczany z pożywieniem jest rzeczywiście niezbędny bakteriom płytki nazębnej do wytwarzania kwasów, a przez to zapoczątkowania procesu próchnicowego. Jednak całkowite wyeliminowanie cukrów z diety jest niemożliwe do osiągnięcia. Warto więc zapamiętać, że dużo większe znaczenie od ilości spożywanych słodyczy ma ich konsystencja i częstotliwość ich przyjmowania (czas przebywania w jamie ustnej). Najgorsze w skutkach jest częste jedzenie produktów lepkich, oblepiających zęby (cukierki typu toffi, chipsy-najpopularniejsza słona przekąska, itp.). Nie trzeba więc całkowicie pozbawiać się przyjemności spożywania słodyczy, ważne by przestrzegać pory posiłków i ograniczyć pojadanie, a po spożyciu słodkości natychmiast dokładnie umyć zęby.

4. Jaką wybrać szczoteczkę do zębów?

Wybór odpowiedniej szczoteczki odgrywa dużą rolę w pielęgnacji jamy ustnej. Najważniejsze jest by szczoteczka była dobrana indywidualnie do potrzeb pacjenta rozmiarem i twardością włosia. Szczoteczka powinna być z małą główką dzięki której dotrze do trudno dostępnych powierzchni zębów trzonowych. Zazwyczaj polecane są szczoteczki miękkie i średnio-miękkie.
Na rynku dostępne są również szczoteczki elektryczne i soniczne. Są bardzo proste w użyciu, a stosowanie ich skraca czas czyszczenia zębów w porównaniu ze szczoteczkami tradycyjnymi.

5. Jak często należy wymieniać szczoteczkę do zębów?

Szczoteczkę należy wymieniać średnio co 2 miesiące. Niektóre szczoteczki posiadają wskaźnik zużycia – pęczek włosia w innym kolorze, który traci barwę w miarę zużywania się szczoteczki.

6. Jak szczotkować zęby?

Najprościej można stwierdzić, że każda metoda szczotkowania zębów jest dobra, pod warunkiem, że jest skuteczna i nie działa szkodliwie na zęby i dziąsła. Najkorzystniej, gdy technikę szczotkowania dobierze indywidualnie lekarz lub higienistka, w zależności od potrzeb pacjenta, stanu jego uzębienia, dziąseł i zdolności manualnych. Prawidłowe szczotkowanie powinno trwać przynajmniej 3 minuty. Minimalna częstotliwość tego zabiegu u większości pacjentów to 2 razy dziennie: rano po śniadaniu i po posiłku wieczornym przed snem. Są jednak sytuacje wymagające innego rytmu szczotkowania, np. dla osób leczonych stałymi aparatami ortodontycznymi wskazane jest szczotkowanie zębów po każdym posiłku.

7. Czy szczoteczka do zębów wystarczy?

Aby efektywnie pielęgnować zęby trzeba oczyszczać wszystkie ich powierzchnie: przedsionkową, językową, żującą i boczne. Tylko trzy pierwsze powierzchnie są dostępne dla szczoteczki. Tak więc szczoteczka nie jest produktem wystarczającym do utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej.
Na rynku dostępne są również szczoteczki elektryczne i soniczne. Są bardzo proste w użyciu, a stosowanie ich skraca czas czyszczenia zębów w porównaniu ze szczoteczkami tradycyjnymi.

Konieczne jest stosowanie przyborów dodatkowych:

 • nitka dentystyczna – stosowana do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych;
 • wykałaczki dentystyczne – silikonowe lub wykonane z drzewa bezdrzazgowego;
 • szczoteczka międzyzębowa;
 • szczoteczka jednopęczkowa;
 • irygator wodny.

8. Jaką wybrać pastę do zębów?

Wybór pasty do zębów nie ma aż takiego znaczenia jak dobór szczoteczki, jednak stosowanie odpowiedniej pasty może poprawić skuteczność szczotkowania. Większość past dostępnych na rynku spełnia podstawowe wymagania.

Wyróżniamy pasty:

 • pasty profilaktyczne;
 • pasty ziołowe;
 • pasty wybielające;
 • pasty bezfluorowe;
 • pasty dla dzieci;
 • pasty o działaniu kompleksowym.

9. Jakie są korzyści ze stosowania preparatów do profesjonalnej profilaktyki stomatologicznej?

Do profesjonalnej profilaktyki zaliczamy lakiery, żele i pianki fluorowe – stosowane powszechnie zarówno w profilaktyce całego uzębienia, jak i wybranych miejsc, a także nowoczesne preparaty bezfluorowe zawierające odbudowujące tkanki zęba, tzw. „sztuczne szkliwo”.

Wyżej wymienione preparaty:

 • wzmacniają szkliwo dzieci i dorosłych;
 • zmniejszają odkładanie się płytki nazębnej;
 • zapobiegają powstawaniu próchnicy wtórnej (wokół wypełnień);
 • zapobiegają powstawaniu próchnicy w przebiegu leczenia aparatami stałymi;
 • znoszą nadwrażliwość szyjek zębowych.

10. Czy leczenie zębów musi boleć?

W Villa Nova Dental Clinic zawsze proponujemy pacjentom leczenie zębów w znieczuleniu, jeżeli zabieg wiązałby się dla nich z jakimikolwiek dolegliwościami bólowymi. Stopień odczuwania nieprzyjemnych doznań podczas leczenia stomatologicznego zależy w dużej mierze od głębokości ubytku próchnicowego oraz indywidualnej wrażliwości pacjenta, więc nasi lekarze ustalają dawkę i rodzaj znieczulenia dla każdego pacjenta indywidualnie. Villa Nova Dental Clinic dysponuje specjalistyczną aparaturą do znieczuleń miejscowych – The Wand – gwarantującą unikalną, bezbolesną technikę znieczulania. (patrz -> u nas nie boli).