Implanty zębowe – korzyści zdrowotne wynikające z zastosowania implantów stomatologicznych

Implanty zębowe – korzyści zdrowotne wynikające z zastosowania implantów stomatologicznych

Implanty stomatologiczne przynoszą korzyści dla naszego zdrowia i jakości życia bardziej niż możemy sobie z tego zdawać sprawę. Są one zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem, zarówno pod względem formy, jak i funkcji, w celu zastąpienia brakujących zębów. Są to korzyści zdrowotne, a także estetyczne i praktyczne, których inne możliwości uzupełnienia zębów po prostu nie oferują.

Zalety implantów zębowych – lepsze odżywianie

Zęby są nam potrzebne do gryzienia i żucia pokarmów. Ponieważ protezy nie wywierają takiej samej siły jak prawdziwe zęby, jedzenie jest utrudnione. Pacjenci z protezami całkowitymi lub częściowymi często odczuwają dyskomfort podczas żucia i mogą czuć się skrępowani jedząc w towarzystwie. Implanty wyglądają i są odczuwane jak naturalne zęby. Są integralne i mocne. Co więcej, funkcjonują jak prawdziwe zęby. Chrupiące owoce, surowe warzywa, płatki śniadaniowe, gumy do żucia, orzechy i nasiona można żuć bez problemu. Nie ma chwiania się zębów, nie trzeba rozcierać jedzenia, nie ma już wrażliwości. Po zakończeniu procesu implantacji można z powrotem stosować zdrową dietę.

Druga zaleta implantów stomatologicznych – zdrowe dziąsła

W przypadku braku zęba istnieje znacznie większe ryzyko gromadzenia się płytki nazębnej. W konsekwencji dziąsła mogą stać się zaognione i obolałe. Nieleczona choroba dziąseł prowadzi do utraty kości. Implant stomatologiczny wypełnia jednak lukę po brakującym zębie. Zmniejsza trudne do oczyszczenia powierzchnie, na których mogą gromadzić się bakterie. Dlatego jedną z zalet implantów stomatologicznych jest to, że dziąsła pozostają zdrowsze, co zmniejsza prawdopodobieństwo dalszej utraty zębów.

Regeneracja kości szczęki

Nasze kości potrzebują stymulacji do regeneracji. Jeśli brakuje zęba, kość  zaczyna tracić gęstość i kurczyć się. Implanty stomatologiczne naśladują naturalne zęby w sposób, w jaki nie robią tego protezy i mosty. Po umieszczeniu implantu kość szczęki zrasta się wokół wkładu, utrzymując go tak, jak prawdziwy korzeń zęba. Proces ten nazywa się osseointegracją. Kiedy zastępczy ząb jest już zintegrowany i można na niego wywierać nacisk, działa on zapobiegając dalszej utracie kości. Stymulacja kości szczęki zarówno przez naturalne zęby jak i implanty powoduje zahamowanie dalszej utraty kości.

Brak ubytków, zadbaj o korzeń zęba

Pacjenci korzystający z implantów szybko zdają sobie sprawę z tego, jak podobne do naturalnych zębów są ich implanty. Jedną z istotnych różnic jest jednak to, że nie mogą one powodować ubytków. Ponieważ wszczepiony wkład, łącznik i korona są wykonane z materiałów sztucznych, nie ma ryzyka wystąpienia próchnicy. Szczotkowanie i nitkowanie zębów jest jednak nadal ważne, aby chronić dziąsła i struktury przyzębia, które podtrzymują implant.

Implanty zębów poprawiają strukturę twarzy

Z czasem, gdy utrata zębów zmniejsza gęstość kości, zmniejsza się struktura twarzy, a więc zmienia się również nasz wygląd. Osoby, które przez długi czas noszą protezy, tracą wyrazistość linii szczęki i twarzy. Utrata zębów sprawia, że wyglądamy starzej, a nasza twarz wydaje się zapadnięta. Brakujące zęby powodują, że nasze zęby zmieniają pozycję, co również zmienia nasz wygląd. Co więcej, ból szczęki i głowy jest skutkiem nieprawidłowego ustawienia zębów, ponieważ zmienia się nasz zgryz. Implanty stomatologiczne pomagają utrzymać w dobrej kondycji cały obszar kości twarzy.

Implanty to praktyczne, nowoczesne rozwiązanie w przypadku brakujących zębów

Implanty to realistyczne zęby zastępcze. Są one niezwykle skutecznym i stabilnym sposobem na zastąpienie jednego lub kilku brakujących zębów. Maleńkie tytanowe wkłady działają jak korzenie zębów i łączą się z otaczającą je kością. Implanty stomatologiczne mogą zastąpić tylko jeden ząb lub cały zestaw zębów. Niektórzy pacjenci nie mają wystarczającej gęstości kości, aby utrzymać pojedyncze implanty. Rozwiązaniem są wówczas strategicznie rozmieszczone implanty, które mogą stanowić podporę dla mostu zastępującego zęby.

Wstępna konsultacja i planowanie leczenia

Twój dentysta poświęci czas, aby wyjaśnić Ci opcje odpowiedniego leczenia. Zdjęcia rentgenowskie i modele jamy ustnej pokażą, czy pacjent jest odpowiednim kandydatem do leczenia implantologicznego. Jeśli tak, lekarz sporządzi plan leczenia, w którym przedstawi procedurę, przewidywane koszty i ramy czasowe. Na wstępnej konsultacji pacjent może zadać pytania dotyczące implantów stomatologicznych i określić realistyczne oczekiwania.

Jak umieszcza się implanty stomatologiczne?

Implanty stomatologiczne są umieszczane w sterylnym środowisku, tak aby ograniczyć wszelkie wprowadzenie bakterii w celu maksymalizacji sukcesu. Często dentysta wykorzystuje skan CBCT do oceny otaczającej kości, aby zapewnić prawidłowy rozmiar, orientację i umiejscowienie implantu.

Zabieg wszczepienia implantu

Implanty tytanowe stomatologiczne to małe tytanowe śrubki, które są delikatnie wkręcane w odpowiednie miejsce pilotażowe przygotowane w kości szczęki. Rutynową operację przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, a pacjent jest w stanie samodzielnie dotrzeć do gabinetu i wrócić z niego, choć jeśli ma jakiekolwiek obawy, może zdecydować się na zabieg w sedacji.

Śruba jest pozostawiona w kości szczęki, czasami przykryta dziąsłem, a czasami łącznikiem leczniczym. Łącznik pomaga uformować mankiet dziąsła, który będzie idealnie przylegał do korony umieszczonej na szczycie implantu – maksymalizacja estetyki! Śruba nie jest od razu obciążana, ponieważ ważne jest, aby kość szczęki w pełni przylegała do tytanowej śruby (Osseointegracja). Może to potrwać od 3 do 9 miesięcy.

Dlaczego powinnaś mieć implant zębowy?

Implanty stomatologiczne są doskonałym rozwiązaniem, ponieważ są niezależną strukturą i nie polegają na żadnych zębach podporowych, aby zastąpić to, czego brakuje, tak jak robią to mosty i protezy częściowe.

Protezy utrzymywane na implantach są znacznie stabilniejsze i pomijają konieczność stosowania jakichkolwiek klejów, co zapewnia bardziej stabilną funkcję żucia.

Ponadto implanty zachowują wysokość kości szczęki, która w przeciwnym razie uległaby resorpcji po usunięciu zęba, co pozwala zachować wysokość twarzy, a tym samym młody wygląd.

Dla kogo jest to leczenie?

Implanty stomatologiczne to wspaniałe rozwiązanie dla wielu osób, ponieważ sposoby późniejszej odbudowy protetycznej są ogromne. Młodsi pacjenci, o ile mają wszystkie swoje dorosłe zęby, a ich kości przestały rosnąć, mogą korzystać z długoterminowych korzyści z zastąpienia brakującego zęba, który mogli stracić podczas wypadku lub upadku. Może to być deprymujące, zwłaszcza jeśli ząb jest widoczny. Zabieg implantacji pozwoli im odzyskać pewność siebie, dając im gwarancję, że ząb pozostanie na miejscu przez wiele lat. Wstawienie implantu zębowego może trochę potrwać, ale w  perspektywie długoczasowej, nie ma lepszego rozwiązania.

Osoby starsze są również serdecznie zapraszane do omówienia opcji dotyczących tego rodzaju leczenia, zarówno w przypadku osób z kilkoma brakującymi zębami, jak i tych, które chcą ustabilizować swoje protezy.

Pojedyncze braki zębowe mogą być zabezpieczone pojedynczymi implantami. Przy większej liczbie braków, można wykonać mosty na implantach lub mosty pełnołukowe a także protezy wsparte na 4 lub 2 implantach.

Co to jest stabilizacja protezy?

Jest to termin stosowany w celu utrzymania protez na miejscu, które mają słabe utrzymanie w jamie ustnej, zsuwają się, a nawet niespodziewanie wypadają, co jest przyczyną dużego stresu i zakłopotania danej osoby.

Protezy zębowe zaczynają się przesuwać po dłuższym czasie użytkowania, gdy kość zaczyna z czasem tracić swoją gęstość. Jest to zjawisko naturalne, ale stanowi niefortunny efekt uboczny stosowania systemów uzupełniania zębów, które są umieszczone tylko na dziąsłach, a nie głębiej w szczęce. Kość nie jest po prostu stymulowana tak jak w przypadku naturalnych zębów i w rezultacie zaczyna się cofać.

W takiej sytuacji protezy nie pasują już tak jak kiedyś. Dzięki stabilizacji protezy możemy zaoferować Państwu możliwość poczucia się znowu pewnie i komfortowo, nawet przy spożywaniu pokarmów, których nie mogli Państwo jeść przez wiele lat.

Chętnie omówimy osobiste korzyści, jakie odniosą Państwo z zastosowania tego leczenia dla siebie. Ważne jest, aby uzyskać pełne zrozumienie, więc po omówieniu planu leczenia, możemy odpowiedzieć na wszystkie pytania, które mogą Państwo mieć.