Implanty zębowe – co warto wiedzieć?

Implanty zębowe – co warto wiedzieć?

Dzięki technologii na implanty zębów może pozwolić sobie coraz więcej osób. Ich dostępność wzrasta z każdym dniem, tak samo jak ilość klinik, które oferują ich wszczepienie. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku utraty jednego lub kilku zębów. Pozwala to wielu osobom odzyskać pełną funkcjonalność szczęki oraz pozbyć się kompleksów związanych z ubytkami, nierzadko bardzo widocznymi.

Czym są implanty zębów?

Implant zębowy to inaczej śruba skonstruowana z tytanu, która wszczepiona w kości szczęki zastępuje korzeń zęba. Kolejnym etapem uzupełnienia są korony porcelanowe lub ceramiczne, które pozwolą na uzyskanie pożądanego kształtu zęba. Współczesna stomatologia pozwala także na dopasowanie odpowiedniego odcienia bieli do pozostałych zębów.

Wspomniana śruba znajdująca się pod powierzchnią dziąsła zrasta się z kością, dzięki czemu lekarz uzyskuje solidne fundamenty do budowy sztucznego zęba. W wielu przypadkach implanty zębowe stanowią rozwiązanie problemu na całe życie. Oczywiście nie należy zapominać o ich odpowiedniej pielęgnacji. Przede wszystkim ważna jest higiena jamy ustnej, a więc prawidłowe szczotkowanie i pamiętanie o wizytach kontrolnych u stomatologa.

Implanty są bardzo często mylone ze sztucznymi zębami. Sam implant jest to wspomniana wcześniej śruba, jedynie część sztucznego zęba. Dopełnienie stanowi korona. Dlaczego jest to takie ważne? W gabinecie stomatologicznym niejednokrotnie możemy uzyskać oddzielne ceny, jedną dotyczącą wszczepienia implantów, a drugą określającą koszt korony.

Komu potrzebne są implanty zębów?

Implanty stomatologiczne stosuje się przede wszystkim w przypadku utraty jednego bądź kilku zębów. Jest to ważne w kwestii odpowiedniego żywienia. Jeśli ubytek wiąże się z brakiem możliwości odpowiedniego przegryzania, może to spowodować rezygnację z wartościowych produktów odżywczych, co z kolei może doprowadzić do wielu schorzeń. Dziąsła w miejscu ubytku są narażone na uszkodzenie, a ciągły ból będzie przeszkadzał w odpowiedniej koncentracji. Pod lupę warto również wziąć kwestię wyglądu. Zęby dla wielu ludzi stanowią powód do kompleksów. Wyrównanie uzębienia pomoże w pozbyciu się lęku przed uśmiechaniem się i poznawaniem nowych ludzi.

Przed zdecydowaniem się na zabieg należy również zapoznać się z przeciwwskazaniami do jego wykonania. Lekarz ma prawo odmówić wszczepienia implantów w niektórych przypadkach. Dotyczy to pacjentek, które są w ciąży oraz dzieci, które wciąż znajdują się w fazie wzrostu. U pozostałych pacjentów do przeciwwskazań należą: osteoporoza, nowotwór, padaczka, AIDS, problemy z krzepliwością krwi oraz nieregulowana cukrzyca lub zażywanie niektórych leków.

Jak przebiega leczenie implantologiczne?

Leczenie implantologiczne to medyczna nazwa na wypełnienie ubytku sztucznym zębem. Poniżej zostaną przedstawione części oraz ogólny przebieg zabiegu.

Leczenie rozpoczyna się od wizyty konsultacyjnej. Podczas niej sprawdzany jest ogólny stan zębów, ustalenie kosztów, a także wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań przed zabiegiem. Pacjent kierowany jest także na obowiązkowe zabiegi poprzedzające wszczepienie, takie jak: tomografia komputerowa, a także wizyta higienizacyjna.

Pierwsza część samego leczenia implantologicznego nazywana jest chirurgiczną. Rozpoczyna się od wszczepienia implantu w tkankę kostną, oczywiście nie zapominając o znieczuleniu miejscowym. Po włożeniu implantu stomatolog zszywa ranę, a następnie w zależności od miejsca  ubytku umieszcza tymczasową koronę, albo pozostawia lukę celem wgojenia implantu.

Zaszyta rana goi się przez kilka miesięcy. Jest to kwestia indywidualna, trwa to od 4 do 9 miesięcy. Stomatolog odsłania miejsce wszczepienia implantu, a następnie przykręca śrubę gojącą. Dzięki niej możemy liczyć na prawidłową regenerację obszaru poddanego zabiegowi. Wspomniana śruba pomaga również uzyskać dziąsłom naturalny kształt. Po tych zabiegach pacjent jest gotowy na wizytę u protetyka.

Ostatnia część leczenia implantologicznego nazywana jest protetyczną. Uprzednio dopasowana korona zostaje ostatecznie przygotowana do nałożenia jej na implanty, a połączenie następuje za pomocą specjalnego łącznika. Warto pamiętać, że dzisiejsza stomatologia pozwala odwzorować naturalne zęby.

Wyróżniamy korony różnego rodzaju, które powstają w laboratorium protetycznym. Do najczęściej stosowanych należą korony porcelanowe, które wyróżniają się trwałością i estetyką.  Imitują wygląd naturalnych zębów. Warto wspomnieć o pozostałych możliwościach, wśród których znajduje się korona pełnoceramiczna. Jest ona bardzo ceniona pod względem estetycznym oraz nie wywołuje reakcji alergicznej.

Implanty zębowe – cena implantów

Cena implantów różni się w zależności od ilości ubytków, miasta oraz kliniki, w której chcemy skorzystać z leczenia. Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że leczenie implantologiczne nie odbędzie się w trakcie jednej wizyty. Poniżej zostaną przedstawione ważne informacje, które pomogą prawidłowo oszacować koszt implantów i zapoznać się z planem leczenia.

Pacjentom bardzo zależy na dokładnym określeniu widełek lub pełnego kosztu leczenia. Jest to jednak możliwe dopiero po wybraniu konkretnej kliniki. Dobrze jest mieć na uwadze, że w większych miastach musimy liczyć się z wydatkiem do kilku tysięcy złotych.

Informacje o kosztach uzyskamy również podczas wizyty konsultacyjnej z lekarzem. Plan leczenia zawiera obowiązkowe wizyty i zabiegi, takie jak:

  1. Konsultacja implantologiczna, podczas której lekarz będzie mógł sporządzić plan leczenia.
  2. Wykonanie badań, które mogą być konieczne do wykluczenia przeciwwskazań, takie jak: tomografia komputerowa
  3. Część chirurgiczna, podczas której zostaje wszczepiony implant.
  4. Część protetyczna, w trakcie której korona łączona jest z implantem.
  5. Wizyta kontrolna po kilku miesiącach.

Dopiero po spisaniu wszystkich etapów leczenia możemy przystąpić do sprawdzania cenników i obliczania całkowitego kosztu. Niejednokrotnie informacja o wszczepianiu implantu zawiera sam zabieg chirurgiczny, który nie obejmuje pozostałych części.

Dobrą wiadomością jest fakt, że choć ostateczny koszt implantów jest wysoki, rozkłada się na cały proces leczenia implantologicznego, który trwa kilka lub kilkanaście miesięcy. Efekty natomiast utrzymywać się będą przez całe życie.

Implanty zębów całej szczęki – najczęściej zadawane pytania

1. Kiedy poznam ostateczny koszt implantów?

Ostateczna cena implantów przedstawiana jest najczęściej po pierwszej konsultacji, w trakcie której lekarz jest w stanie określić, czy potrzebne są dodatkowe zabiegi, czy podstawowe leczenie implantologiczne spełni swoją rolę. Wstępne koszty można uzyskać po wybraniu konkretnej kliniki podczas rozmowy telefonicznej z recepcją. Podana zostanie wtedy średnia cena za kompleksowe leczenie. Należy jednak zaznaczyć, że zależy nam na uzyskaniu całkowitej ceny leczenia, a nie jedynie wszczepienia implantów!

2. Czy implant negatywnie wpływa na zdrowie?

Implanty zębowe, mimo że ingerują w dziąsło i ogólną budowę jamy ustnej, są całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Bardzo rzadko zdarza się, że implant nie zrośnie się odpowiednio z kością, czego konsekwencją jest jego usunięcie. Nie wiąże się to jednak z żadnymi skutkami ubocznymi.

3. Co zrobić, jeśli uzupełnienie braków kosztuje zbyt dużo?

Dobrze jest sprawdzić ceny w innych miastach, szczególnie w tych, w których konkurencja jest niewielka. Warto również pamiętać, że leczenie rozkłada się na kilka miesięcy, a płatności za zabiegi regulujemy najczęściej po ich wykonaniu.

4. Czy o implant trzeba specjalnie dbać?

Implant nie wymaga szczególnej pielęgnacji poza obowiązkowym utrzymywaniem higieny jamy ustnej. Wszystkie zęby należy odpowiednio szczotkować i raz na kilka miesięcy udać się na wizytę kontrolną do gabinetu stomatologicznego.