
Współpraca logopedy i ortodonty

U 80% pacjentów kwalifikujących się do leczenia ortodontycznego występują zaburzenia czynności w obszarze jamy ustnej. Stąd, tak ważna jest współpraca lekarza stomatologa, ortodonty z logopedą ,jako jednym ze specjalistów wspomagających leczenie ortodontyczne.
Jama ustna to nie tylko zęby i dziąsła ,to też język policzki i wargi i cały układ mięśniowy. Wszystkie te elementy mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie narządu żucia .
Wady zgryzu mogą być powiązane z określonymi zaburzeniami funkcjonalnymi najczęstsze z nich to :
-oddychanie przez usta,
-niewłaściwa pozycja języka,
-niemowlęcy tryb przełykania (z językiem pomiędzy wargami),
-niedomykanie warg oraz nawyki,
Wszystkie te elementy mają wpływ na prawidłowy rozwój układu stomatognatycznego czyli kości szczęki i żuchwy ,stawu skroniowo-żuchwowego oraz mięśni twarzoczaszki. Nie bez znaczenia jest również zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe ,które ma wpływ na obecność u dzieci wad wymowy. Jeżeli zbyt krótkie wędzidełko nie zostało zdiagnozowane w okresie niemowlęcym, to w późniejszym czasie to właśnie ortodonta i logopeda kierują na zabieg. Przed zabiegiem oraz, po zalecana jest terapia logopedyczna w trakcie której ,logopeda zaleca odpowiednie ćwiczenia.
Powodzenie leczenia czy to ortodontycznego czy wielospecjalistycznego zależne jest od wielu czynników dlatego też do zespołu dołączył kolejny specjalista .
Zapraszamy do skorzystania z pomocy logopedy