Working hours Mon - Fri: 8.00 - 21.00 Saturday: 8.00 - 15.00 | Phone602 507 707

Współpraca logopedy i ortodonty

U 80% pacjentów kwalifikujących się do leczenia ortodontycznego występują zaburzenia czynności w obszarze jamy ustnej. Stąd, tak ważna jest współpraca lekarza stomatologa, ortodonty z logopedą ,jako jednym ze specjalistów wspomagających leczenie ortodontyczne.

Jama ustna to nie tylko zęby i dziąsła ,to też język policzki i wargi  i cały układ mięśniowy. Wszystkie te elementy mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie narządu żucia .

Wady zgryzu mogą być powiązane z określonymi zaburzeniami funkcjonalnymi najczęstsze z nich to :

-oddychanie przez usta,

-niewłaściwa pozycja języka,

-niemowlęcy tryb przełykania (z językiem pomiędzy wargami),

-niedomykanie warg oraz nawyki,

Wszystkie te elementy mają wpływ na prawidłowy rozwój układu stomatognatycznego czyli kości szczęki i żuchwy ,stawu skroniowo-żuchwowego oraz mięśni twarzoczaszki. Nie bez znaczenia jest również zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe ,które ma wpływ na obecność u dzieci wad wymowy. Jeżeli zbyt krótkie wędzidełko nie zostało zdiagnozowane w okresie niemowlęcym, to w późniejszym czasie to właśnie ortodonta i logopeda kierują na zabieg. Przed zabiegiem oraz, po zalecana jest terapia logopedyczna w trakcie której ,logopeda zaleca odpowiednie ćwiczenia.

Powodzenie leczenia czy to ortodontycznego czy wielospecjalistycznego zależne jest od wielu czynników dlatego też do zespołu dołączył kolejny specjalista .

Zapraszamy do skorzystania z pomocy logopedy