Dlaczego potrzebne jest leczenie kanalowe?

Dlaczego potrzebne jest leczenie kanalowe?

Jeśli Twój dentysta poinformował Cię, że leczenie kanałowe jest sposobem na uratowanie Twojego zęba, nie martw się. Być może powodem, dla którego znalazłeś się na tej stronie jest to, że tak naprawdę nie słyszałeś o leczeniu kanałowym lub może masz tylko bardzo ograniczoną wiedzę na ten temat i chcesz dowiedzieć się więcej. Bez dalszych ceregieli, poznajmy tę terapię stomatologiczną.

Czym jest leczenie kanałowe zęba?

Znane również jako leczenie endodontyczne, leczenie kanałowe odnosi się po prostu do leczenia stomatologicznego, w którym dentysta lub endodonta usuwa zainfekowaną miazgę zęba.

Zazwyczaj niektóre z problemów wymagających leczenia kanałowego to głęboka próchnica i uraz zęba.

Krótki przegląd tego, jak to się robi

Przed rozpoczęciem właściwego zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe w celu znieczulenia zęba i obszaru wokół niego. Następnie dentysta stosuje gumową zaporę, czyli koferdam, aby wyizolować pole zabiegowe i uwolnić je od śliny. W kolejnym etapie lekarz otwiera ząb i dostaje się do kanałów. Przy użyciu pilników kanałowych wnętrze kanałów zostanie oczyszczone i ukształtowane. Podczas tego procesu, roztwór czyszczący będzie używany do dokładnego oczyszczenia z bakterii.

Wizyta pozwala rozpoznać zapalenie miazgi i usunąć dolegliwości bólowe

W trakcie tego procesu zostanie wykonanych kilka zdjęć rentgenowskich, aby dentysta wiedział, co dzieje się wewnątrz zęba. Wreszcie, wypełnienie kanału korzeniowego odbywa się poprzez umieszczenie materiału, tzw. gutaperki, który wypełnia cały kanał korzeniowy. Następnie na leczonym zębie umieszcza się wypełnienie tymczasowe. Leczenie kanałowe ostatecznie kończy się po ostatecznej odbudowie zęba, aby ząb znów był funkcjonalny.

Zalety leczenia kanałowego

Po przeprowadzeniu leczenia kanałowego, przejmujący ból, którego stale doświadczasz, całkowicie ustąpi. Nie będziesz już potrzebował okładów z lodu ani środków przeciwbólowych, ponieważ leczenie kanałowe trwale zabija ból.

Leczenie kanałowe zapobiega rozprzestrzenianiu się infekcji.

Leczenie kanałowe powstrzymuje również powstawanie ropnia w zainfekowanym zębie.

W przeciwieństwie do usunięcia zęba, leczenie kanałowe pozostawi Ci naturalną siłę gryzienia i czucie. Po kilku dniach od zabiegu żucie, gryzienie itp. wracają do normy.

Ponieważ ząb zostaje uratowany, nie ma problemów z uzupełnieniem brakującego zęba ani z utratą pewności siebie z powodu luk i braku zębów.

Wady w leczeniu kanałowym

Po zabiegu możesz czuć się lekko niekomfortowo. Zazwyczaj problem ten rozwiązują dostępne bez recepty środki przeciwbólowe.

Przebarwienia, a nawet ciemnienie leczonego zęba to częsty problem w przypadku leczenia kanałowego.

Jeśli ząb nie został jeszcze ostatecznie odbudowany, należy unikać żucia na leczonym zębie, w przeciwnym razie ząb może pęknąć.

Leczony ząb nie będzie tak mocny jak przed zakażeniem bakteryjnym i leczeniem kanałowym.

Jeśli ostateczne uzupełnienie nie zostanie wykonane jak najszybciej, może dojść do reinfekcji.

Istnieje możliwość złamania pilnika wewnątrz kanału korzeniowego.

Inną możliwym powikłaniem jest niewystarczająco dobre uszczelnienie korzenia, np. ze względu na kształt kanału.

Pominięty podczas leczenia dodatkowy kanał również wymaga ponownego leczenia.

Jeśli miazga zęba jest zakażona lub w stanie zapalnym, dentysta może zalecić leczenie kanałowe. Zanim umówisz się na wizytę, musisz poznać zalety i wady takiego leczenia oraz ryzyko możliwych powikłań. Wtedy będziesz gotowy do zaplanowania zabiegu.

Zalety i wady leczenia kanałowego

Kiedy ludzie mają poważnie uszkodzony lub zainfekowany ząb, kluczowe jest podjęcie działań. Wielu wybiera pomiędzy leczeniem kanałowym a ekstrakcją. Leczenie kanałowe ma tę przewagę, że pozwala pacjentom zachować własne zęby na długie lata.

Ile kosztuje leczenie kanałowe?

Prywatne leczenie kanałowe zęba trzonowego zwykle waha się w granicach 1000 – 2000 zł, chociaż leczenie specjalistyczne może być droższe. Jeśli jednak Twój przypadek jest skomplikowany, to zdecydowanie warto ponieść dodatkowe koszty, aby zminimalizować ryzyko powikłań.

Przeciw – leczenie może osłabić ząb

Możliwe jest, że ząb po leczeniu kanałowym stanie się słabszy. Dentyści muszą przewiercić się przez ząb, aby dostać się do miazgi i może zaistnieć konieczność usunięcia dodatkowej próchnicy. Jeśli ząb jest zbyt słaby, aby mógł funkcjonować, dentysta wykona na nim koronę. Wzmocni to ząb i pozwoli pacjentowi używać go jak naturalny ząb.

Czasami potrzeba kilku wizyt – przebieg leczenia kanałowego

W niektórych przypadkach pacjenci muszą udać się do dentysty tylko raz, aby wyleczyć ząb. Jednak w skomplikowanych przypadkach, gdy infekcja lub uszkodzenie jest poważne, wymagane są dwie do trzech wizyt. Tak samo może być w przypadku ponownego leczenia kanałowego oraz przy bardziej skomplikowanej anatomii zęba.

W przypadku leczenia kanałowego zęby pozostają na swoim miejscu, więc problemy ze zmianą położenia zębów nie istnieją.

Czy potrzebujesz leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe pozwoli Ci zachować naturalny ząb oraz powstrzyma ból zęba. Może ono jednak osłabić Twój ząb i konieczne może być zaplanowanie dwóch do trzech wizyt. Rozważ wszystkie za i przeciw i porozmawiaj z dentystą. Twój dentysta pomoże Ci podjąć decyzję najlepsza w danej sytuacji klinicznej.