Godziny pracy Pn - Pt: 8.00 - 21.00 Sobota: 8:00 - 15:00 | Phone602 507 707

Czym właściwie są implanty stomatologiczne?

Czym właściwie są implanty stomatologiczne?

Implanty stomatologiczne to sztuczne korzenie zębów, które służą do zastąpienia brakujących lub usuniętych zębów. Proces wszczepiania implantów, polega na umieszczeniu w kości śruby, która po integracji z kością może zostać obciążona koroną zęba. Do niewątpliwych zalet implantów stomatologicznych należy poprawa wyglądu i funkcji, a także ich trwałość w porównaniu z innymi metodami uzupełnienia zębów. Choć implanty stomatologiczne mogą być początkowo droższą opcją, to często mają dłuższą żywotność i mogą ostatecznie przynieść oszczędności w dłuższej perspektywie.

Rodzaje implantów stomatologicznych

Oprócz implantów tytanowych, najbardziej znanych są także implanty ceramiczne, które oferują bardziej estetyczną opcję oraz implanty z cyrkonu, te komponują się z naturalnym kolorem zębów i są również bardzo trwałe. Jednak mogą one nie być odpowiednie dla każdego, ponieważ wymagają większej gęstości kości do udanego umieszczenia. Dla pacjentów ortodontycznych, w celu przyspieszenia leczenia mogą być stosowane mini implanty stomatologiczne. Te mniejsze implanty są stosowane tymczasowo, a po osiągnięciu właściwej pozycji zębów, zostają usunięte. Na koniec mamy rozwiązanie All-on-4, w którym cztery strategicznie umieszczone implanty mogą stanowić podparcie dla pełnego zestawu górnych lub dolnych protez. To rozwiązanie zapewnia natychmiastowe rezultaty i stanowi bardziej stabilną alternatywę dla tradycyjnych protez Ogólnie rzecz biorąc, dostępne są różne rodzaje implantów stomatologicznych, które można dostosować do różnych potrzeb i preferencji. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem dentystą w celu ustalenia, która opcja jest dla Ciebie najlepsza.

Implanty jednofazowe i implanty dwufazowe

W przeciwieństwie do implantów dwufazowych, implanty jednofazowe składają się tylko z jednego elementu – zazwyczaj wykonanego z cyrkonu lub ceramiki. Implanty te są prostsze i szybsze do założenia, ponieważ nie wymagają drugiego etapu operacji. Mogą one jednak nie być tak wytrzymałe jak implanty dwufazowe i mogą mieć nieco niższy wskaźnik powodzenia Oba rodzaje implantów mają swoje zalety i wady, a najlepsza opcja dla każdego pacjenta zależy od jego specyficznych potrzeb i okoliczności. Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji omówić wszystkie dostępne opcje z dentystą lub chirurgiem. Ostatecznie celem jest uzyskanie stabilnego i udanego implantu o naturalnym wyglądzie.

Podział implantów ze względu na rozmiar

Dostępne są różne rozmiary implantów stomatologicznych. Zastosowany rozmiar implantów może wpływać na ich sukces i ogólny wynik procedury implantacji. Ważny jest prawidłowy dobór wielkość zależny od takich czynników, jak lokalizacja implantu i układ otaczających go naturalnych zębów. Chociaż mniejsze implanty mogą być konieczne w niektórych przypadkach, większe implanty mają wyższy wskaźnik długoterminowego sukcesu. Na koniec chciałbym podkreślić znaczenie konsultacji z wykwalifikowanym dentystą w celu określenia najlepszego rozmiaru i rodzaju implantu dla każdego pacjenta.