Co to jest leczenie kanałowe i czy należy się go obawiać?

Co to jest leczenie kanałowe i czy należy się go obawiać?

Dentofobia, czyli strach przed dentystą, to jeden z najczęściej wymienianych lęków przez Polaków. Kojarzy się pacjentom z bólem, wierceniem i wysokimi kosztami. Czy to prawda? Niekoniecznie, ponieważ można temu zapobiec. Codziennie warto zadbać o staranną higienę jamy ustnej. Przede wszystkim należy postawić na czyszczenie: odpowiednio dobrana pasta do zębów, właściwa szczoteczka, nitkowanie i ewentualne użycie irygatora potrafią wiele zdziałać. Konsultacja z higienistką czy lekarzem stomatologii pomoże dobrać właściwe dla nas środki. Niezastąpione są regularne, kontrolne wizyty w gabinecie dentystycznym. Pozwolą na wczesne interwencje zapobiegające komplikacjom i uniknięciu poważniejszych schorzeń. Mimo wielu starań, fachowa i szybka reakcja może być konieczna. Udanie się do stomatologa przy pierwszych objawach czy dolegliwościach bólowych to sygnał, że już coś się dzieje i dalsza zwłoka nie jest wskazana. Warto przezwyciężyć strach i dać sobie pomóc, niezależnie jaki będzie koszt leczenia kanałowego. Cena za brak leczenia to nie tylko brzydszy uśmiech, lecz także możliwy ból i dalsze komplikacje, które mogą doprowadzić do konsekwencji zdrowotnych dla całego organizmu.

Co jednak, gdy okaże się, że czeka nas leczenie kanałowe? Kiedy słyszymy, że zachodzi taka potrzeba, wielu z nas ma liczne obawy, a czasem nawet dołącza strach. Czy jest się czego bać? Czy znieczulenie wystarczy, by poskromić ból? Wyjaśniamy krok po kroku, na czym leczenie kanałowe polega. Często to niewiedza wywołuje te zupełnie zbędne odczucia, tajemnicze terminy medyczne odstraszają od poszukiwania dalszych informacji. Na końcu spróbujemy także dowiedzieć się, od czego zależy czas i cena leczenia kanałowego. Gdy nie unikniemy leczenia kanałowego, warto upewnić się, że wybrana przez nas klinika stomatologiczna oferuje leczenie na najwyższym poziomie z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. Stomatolog przybliży wówczas opracowanie indywidualnego planu leczenia oraz znana będzie dokładna cena leczenia kanałowego zęba.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Leczenie kanałowe zęba to dosyć skomplikowana procedura. Aby zajrzeć do kanałów korzeniowych ważne jest używanie do tego mikroskopu. Ważna jest anatomia zęba, a odrobina wiedzy często potrafi uspokoić i zapewnić o bezpieczeństwie przeprowadzanego leczenia. Ząb składa się z korony i korzenia. Korona to cześć zęba widoczna w jamie ustnej, korzeń utrzymuje ząb w kości i składa się z trzech warstw: szkliwa, zębiny i miazgi. Pod zębiną znajduje się komora miazgi i kanały korzeniowe, wypełnione silnie unerwioną i unaczynioną tkankę łączną. Głównym zadaniem miazgi jest dostarczanie substancji odżywczych i tlenu do zęba, odbieranie bodźców, obrona przed infekcjami i tworzenie kolejnych warstw zębiny. Miazgę można podzielić na koronową i korzeniową, z czego to ta pierwsza najczęściej jako pierwsza ulega zakażeniu przez bakterie pochodzące z ubytku próchnicowego. Stan zapalny miazgi powoduje odczuwalny przez pacjenta ból. Ze względu na specyficzną budowę zwiększa się ciśnienie wewnątrz komory miazgi. Należy wtedy wywiercić otwór w koronie zęba, aby zmniejszyć ciśnienie. Tym samym doszliśmy do sedna tego, czym jest leczenie kanałowe zębów, które na dalszych etapach odbywa się pod mikroskopem.

Leczenie kanałowe to podstawowa metoda leczenia w endodoncji. Ten dział stomatologii zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba oraz rozpoznawaniem i leczeniem chorób tkanek okołowierzchołkowych. Ponieważ jest to bardzo precyzyjna dziedzina, lekarz wykorzystują do pracy mikroskop oraz endometry, by dokonać pomiaru głębokości kanału zębowego. Praca pod mikroskopem pozwala zajrzeć do wnętrza komory zęba i kanałów. Zaawansowana technologia pomoże również w nietypowych przypadkach, gdy na przykład mamy do czynienia z kanałem o nietypowym kształcie. W tym celu niezbędna jest konsultacja endodontyczna, podczas której dojdzie do obejrzenia zęba i ustalenia jak odbędzie się leczenie zęba pod mikroskopem. Podany zostanie wówczas również przybliżony koszt leczenia kanałowego oraz potrzebny czas. Najczęstsze przyczyny konieczności leczenia kanałowego to głębokie ubytki próchnicowe, przypadki perforacji, martwica miazgi czy konsekwencje po urazach takich jak złamanie lub zwichnięcie zęba. Krążą mity, że leczenie kanałowe pod mikroskopem to duży wydatek, silny ból i wiele godzin spędzonych na fotelu dentystycznym. Nic bardziej mylnego, przeczytaj poniższy opis i dowiedz się, czym tak naprawdę jest ten zabieg.

Przebieg leczenia kanałowego zęba

W gabinecie stomatologicznym pacjent zakwalifikowany na leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem zazwyczaj leczony jest w pozycji leżącej. Zabieg leczenia kanałowego powinien zająć około dwie, trzy godziny. Dokładne informacje dotyczące czasu i metod podawane są po indywidualnym rozpatrzeniu danego przypadku. Jeżeli istnieje taka potrzeba, otrzymuje znieczulenie miejscowe, które pozwoli nie odczuwać pracy stomatologa. Są to na tyle skuteczne i powszechne środki, że obawa przed bólem absolutnie nie powinna nam towarzyszyć, a ich stosowanie jest bezpieczne. Do kanałów zęba wprowadzane są uszczelniacze i gorąca gutaperka, substancją pochodzenia naturalnego. Precyzyjne i szczelne wypełnienie kanałów może sprawić, że powtórne leczenie nie będzie konieczne. Jama ustna pacjentów jest osłonięta za pomocą specjalnej gumy, koferdamu, który nie dopuszcza do zakażenia w wyniku przedostawania się różnych substancji do kanałów korzeniowych oraz chroni przed kontaktem ze śliną. Praca pod mikroskopem podczas leczenia kanałowego zęba to nowoczesna, skuteczna metoda, dzięki której możliwe jest zauważenie ewentualnych mikropęknięć mogących w przyszłości powodować powikłania. Dzięki tej metodzie leczenie kanałowe zęba będzie szczególnie skuteczne, a my być może pozbędziemy się problemów stomatologicznych już przy pierwszej wizycie.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem: cena

Na pytanie, ile kosztuje leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem najlepiej odpowie nam stomatolog po zbadaniu i ocenieniu stanu zdrowia naszego uzębienia. Pełny koszt leczenia kanałowego zęba zależy od wielu czynników. Ponieważ jest to czasochłonny zabieg, lekarz musi poświęcić wiele czas jednemu pacjentowi. Jest także niezwykle wymagający i precyzyjny – praca odbywa się pod mikroskopem. Koszt leczenia kanałowego zatem zależy od indywidualnego przypadku oraz możliwości i jakości wybranego gabinetu stomatologicznego. Nie bez znaczenia pozostaje doświadczenie lekarza i opinie, jakie o nim krążą. Wybór miejsca o najlepszej renomie może pomóc nam zaoszczędzić w przyszłości, a całość czasu leczenia może ulec skróceniu, nawet do jednej wizyty. Ważne jest wyposażenie, aby dana klinika stomatologiczna posiadała najwyższej jakości materiały do wypełnienia i zabezpieczenia zębów oraz mikroskop wysokiej generacji. Należy pamiętać, że to, ile kosztuje leczenie kanałowe zależy też od konieczności wykonania wcześniejszego RTG lub zdecydowania się na znieczulenie. Trudno podać zatem konkretną liczbę, ale jego cena zapewne będzie czterocyfrowa. Należy jednak myśleć długofalowo, traktując dzisiejszą inwestycję jako oszczędność w przyszłości. Może okazać się ratunkiem przed ekstrakcją zęba lub długotrwałego leczenia w przyszłości.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Jeśli dentofobia dotyka również Ciebie, warto szukać sposobu, by ten strach przezwyciężyć. Racjonalnym argumentem na pewno jest to, że lepiej zapobiegać niż leczyć, więc wszelkie metody codziennej troski o nasze zęby mogą zapobiec rozwojowi próchnicy. Warto również wybrać się do gabinetu stomatologicznego na rutynowy przegląd, by pozwolić zadziałać szybko, już przy pierwszych oznakach nieprawidłowości. Doprowadzenie do bólu zęba to już poważny alarm! Nie należy bagatelizować go poprzez przyjmowanie leków przeciwbólowych, konieczna jest wizyta u dobrego dentysty. Te wszystkie kroki mogą pozwolić uniknąć leczenia kanałowego. Oczywiście nie możemy mieć gwarancji, ponieważ zdarzają się urazy, których profilaktyka nie pozwoliłaby uniknąć, a leczenie zęba i tak będzie konieczne. Wówczas najważniejszym jest, aby znaleźć dobrego fachowca, który w sposób bezpieczny i profesjonalny zaopiekuje się naszym uśmiechem. Warto zwrócić uwagę na opinie oraz wyposażenie gabinetu, aby otrzymana usługa była zgodna z najnowszymi technikami w dziedzinie stomatologii.