Ból zęba po leczeniu kanałowym – dlaczego nadal boli mnie ząb, który nie ma już nerwu?
Kanał korzeniowy jest bardzo skomplikowaną jednostką 3D i wraz z opornymi bakteriami tworzy środowisko trudne do leczenia. Innymi słowy, leczenie kanałowe to czasochłonny zabieg, który wymaga dużej precyzji, m.in. po to, aby uratować ząb i wyeliminować infekcję w organizmie.
Zazwyczaj po dobrze przeprowadzonym leczeniu kanałowym nie będziesz miał żadnych dolegliwości bólowych. Zdarzają się jednak przypadki, że pacjenci odczuwają ból w martwym zębie (a przez martwy rozumiemy ząb, w którym nie ma już nerwów). Niestety, nie wszystkie zęby leczone kanałowo pozostają wolne od bólu i stabilne przez resztę naszego życia.
Najczęstsze przyczyny bólu zęba po leczeniu kanałowym
Jeśli ząb staje się bolesny po pewnym czasie lub nawet bezpośrednio po leczeniu kanałowym, istotne jest zrozumienie natury bakterii powodujących ból i procesu infekcji.
Bakterie, a dolegliwości bólowe
Jednym z powodów może być fakt, że bakterie pozostają żywe w bardzo trudnych warunkach. W odpowiednim czasie i warunkach, te bakterie „budzą się” i kontynuują wzrost, co ponownie prowadzi do infekcji; stąd objawy bólu, obrzęku i tkliwości. Bakterie te w środowisku beztlenowym produkują gazy, które mogą być przyczyną bólu i wrażenia „wysadzania” zęba z zębodołu.
Poza tym kanał może ulec ponownemu zakażeniu, jeśli wypełnienie uzupełniające jest nieszczelne. Z tego powodu ważne jest, aby leczone zęby były szczelnie odbudowane a rodzaj odbudowy był dobrany indywidualnie do warunków w jamie ustnej.
Podrażnienie tkanek przyzębia
Jeśli ból jest intensywny, a nerwy zostały skutecznie usunięte z zęba, może to oznaczać, że masz komplikacje związane z tkankami przyzębia. Nie czujesz już bólu od zęba, ale od tych tkanek. Ząb boli z powodu istniejącego stanu zapalnego więzadeł przyzębia wokół korzenia zainfekowanego zęba. Również zwiększony przepływ krwi, występujący, gdy tkanki przyzębia próbują się leczyć, jest kolejnym powodem odczuwania bólu i tkliwości zęba.
Ropień (infekcja)
Dzieje się tak, gdy na przy wierzchołku korzenia gromadzi się płyn i tworzy nowy ropień z powodu zakażenia kości związanego z bakteriami. Są to bakterie wtłoczone poza wierzchołek korzenia na dowolnym etapie procedury endodontycznej i infekują kość szczęki. Oznacza to, że tkanki otaczające korzenie zębów poddawane są ogromnym naciskom, które powodują ból, a czasem obrzęk. Dlatego tak ważne jest, aby przed odbudową zęba dentysta miał pewność, że infekcja została całkowicie wyeliminowana.
Inną przyczyną może być hiperokluzja, czyli sytuacja, w której leczony ząb jest dłuższy niż powinien i podczas zgryzu uderza w zęby przeciwstawne. Również w tym przypadku należy zachować szczególną ostrożność podczas wykonywania leczenia kanałowego, a ząb taki powinien być odciążony w zgryzie. Wreszcie może to być tzw. ból ducha, który jest normalnym odczuciem i ustąpi samoistnie w ciągu kilku dni.
Jak widać, poddanie się leczeniu kanałowemu nie jest prostym zabiegiem. Należy bardzo uważać, komu powierza się tak skomplikowaną procedurę, aby zminimalizować lub całkowicie wyeliminować ryzyko powikłań.
Pewien ból lub dyskomfort może być normalny
Ponieważ leczenie kanałowe jest zabiegiem inwazyjnym – polega na otwarciu zęba w celu usunięcia zainfekowanej miazgi i wypełnienia kanałów biozgodnym materiałem, aby uniemożliwić bakteriom ponowne wejście – należy pamiętać, że miejsce to może być delikatne lub wrażliwe przez kilka dni. Możliwe, że nie będziesz odczuwał nic lub niewiele, ale większość pacjentów ma tendencję do niewielkiej, tymczasowej wrażliwości w tym obszarze. W przypadku bólu resztkowego mogą zostać przepisane środki przeciwbólowe, więc może się okazać, że i tak nie odczuwasz zbyt wiele.
Jeśli zastanawiasz się, co może być przyczyną bólu, którego doświadczasz po leczeniu kanałowym, może to być spowodowane wieloma czynnikami. Należą do nich, podrażnienie tkanek okołowierzchołkowych w wyniku procesu leczenia oraz gojąca się infekcja tkanek wokół korzenia. Pewne uszkodzenie tkanki w obszarze ze względu na instrumenty, które zostały wykorzystane do przeprowadzenia leczenia kanałowego, a to może zająć kilka dni do wygojenia. Nie jest to jednak powód do zmartwień i wkrótce wrócisz do normalnego funkcjonowania bez żadnego bólu.
Przyczyny silnego bólu po leczeniu kanałowym
Większość leczenia kanałowego kończy się sukcesem i stosunkowo rzadko dochodzi do niepowodzenia. Może się tak zdarzyć, ponieważ system korzeniowy jest skomplikowany i czasem nie uda się go w pełni opracować.
Ból spowodowany złamaniem korzenia
Możliwe, że w zębie był dodatkowy kanał, który nie był widoczny w czasie pierwotnego leczenia i to również należy leczyć. Może też być pęknięcie korzenia, wówczas ząb nie kwalifikuje się niestety do leczenia.
Jak uśmierzyć ból zęba?
Jeśli odczuwasz silny ból po leczeniu kanałowym, prawdopodobnie przepisano Ci już leki przeciwbólowe – powszechnie stosuje się ibuprofen, a recepta nie jest wymagana. Jeśli jednak zauważysz, że nie działa i nie odczuwasz ulgi, powinieneś natychmiast skontaktować się z kliniką stomatologiczną, ponieważ coś może być nie tak z Twoim zębem i możesz potrzebować dodatkowego leczenia. W międzyczasie staraj się unikać żucia w okolicy chorego zęba, aby nie doprowadzić do dalszego zaognienia tego miejsca.
Dlaczego ząb boli po leczeniu kanałowym? Czy to normalne?
Jeśli niedawno miałeś leczenie kanałowe, odrobina bólu i dyskomfortu jest normalna podczas gojenia. Zazwyczaj jest to niewielki ból. Ząb może być obolały i delikatny i powinieneś być w stanie złagodzić silny ból zęba za pomocą leków dostępnych bez recepty, takich jak ibuprofen lub paracetamol.
Istnieje kilka powodów, dla których może się to zdarzyć. Po pierwsze, mimo usunięcia z zęba zainfekowanej miazgi, w pobliżu kanału zęba nadal znajdują się inne nerwy i wrażliwe tkanki, które po leczeniu endodontycznym mogą ulec podrażnieniu lub ulec zapaleniu, powodując niewielki dyskomfort.
Uraz tkanki dziąsła po stronie leczonego zęba
Może on spowodować, że po leczeniu kanałowym ból zęba może stać się jeszcze mocniejszy. Ponadto, ponieważ do czyszczenia zęba używa się ostrych narzędzi stomatologicznych, możliwe jest, że podczas czyszczenia kanałów korzeniowych dojdzie do niewielkiego urazu otaczającej tkanki przyzębia.
Ogólnie rzecz biorąc, nie musisz się jednak martwić. Jeśli przez kilka dni będziesz odczuwać niewielki ból i wrażliwość, jest to normalne i zniknie z czasem.
Silny, długotrwały ból nie jest normalnym zjawiskiem po leczeniu kanałowym – zadzwoń na wizytę kontrolną
Kiedy więc powinieneś zacząć się martwić, jeśli odczuwasz ból i dyskomfort po leczeniu kanałowym? Jeśli odczuwasz silny, ostry ból, ból zęba nie ustępuje lub trwa dłużej niż 1 tydzień po wykonaniu leczenia, należy zgłosić się na wizytę kontrolną do dentysty.
Jeśli nadal odczuwasz silny ból, prawdopodobnie pierwotna infekcja nie została całkowicie usunięta podczas pierwszego leczenia kanałowego. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy ząb był pęknięty lub uszkodzony i nie zostało to zauważone podczas leczenia, lub gdy ma dodatkowy kanał korzeniowy, który nie został oczyszczony podczas pierwotnego leczenia.
Jeśli po leczeniu kanałowym boli ząb – nie musi to być niepokojące, jeśli ból jest umiarkowany. Jeśli Twój ząb naprawdę boli, upewnij się, że od razu umówisz się na wizytę kontrolną. Dentysta sprawdzi ząb i wyeliminuje podejrzenia potencjalnych powikłań. Jeżeli będzie trzeba zaleci odpowiednie leczenie lub medykamenty.
Zęby mogą być złamane po leczeniu kanałowym zęba
Spodziewaj się, że po leczeniu zęby będą słabe. Jest to efekt utraty miazgi, która dotychczas odżywiała ząb oraz utraty tkanek twardych zęba, koniecznych do usunięcia przed leczeniem kanałowym. Ponieważ są one słabe, mogą łatwo pęknąć i spowodować ból.
Złamania mogą też spowodować konieczność wykonania kolejnego zabiegu: ekstrakcji. Wszystko zależy od stopnia pęknięcia; jeśli ból lub obrzęk po zabiegu nie ustępują po kilku tygodniach, najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą stomatologiem.
Leczenie kanałowe zęba – powikłania
Mimo wspomnianych wcześniej osiągnięć stomatologicznych i technologicznych, nadal zdarzają się trudne przypadki, które kończą się niepowodzeniem leczenia kanałowego. Przykładem mogą być zakrzywione kanały korzeniowe, do których trudno się dostać. Może to spowodować problemy z uzyskaniem udrożnienia kanałów na pełnej długości lub możliwość złamania narzędzia w kanale.
Skomplikowana anatomia zęba może spowodować, że dentysta nie zdołał odnaleźć i oczyścić wszystkich kanałów wewnątrz zęba. Może się również zdarzyć, że nie zdołał odpowiednio wypełnić kanałów. Oba niepowodzenia mogą prowadzić do tygodni pulsującego bólu i obrzęku.