Ból zęba co pomaga? Sprawdź, czy wiesz

Ból zęba co pomaga? Sprawdź, czy wiesz

Nagły ból zęba może być całkowicie wyniszczający. Może powodować przejmujący ból, niepokojącą opuchliznę twarzy, a jeśli nie jest leczony, mogą mu towarzyszyć nawet objawy grypopodobne. Nic więc dziwnego, że 20% wszystkich osób cierpiących z powodu bólu zęba musi wziąć wolne w pracy lub szkole.

Jeśli cierpisz na ból zęba – odwiedź dentystę

Teraz jest tylko jedno rozwiązanie, aby pozbyć się bólu zęba bezpiecznie i na stałe – trzeba odwiedzić dentystę. Nie zawsze jest to najbardziej praktyczna rada, prawda? Ból zęba może nasilić się w nocy, w niedzielę lub podczas wakacji. Dlatego oferujemy kompleksowy poradnik o tym, jak powstrzymać ból zęba w domu.

Jak szybko złagodzić ból i obrzęk, jak znaleźć najlepszego dentystę awaryjnego, co faktycznie dzieje się podczas wizyty u dentysty awaryjnego i jak uniknąć bólu zęba w przyszłości.

Przyczyny bólu zębów

Najważniejszą częścią zęba jest miazga zęba – to ona umożliwia odczuwanie wrażliwości lub bólu zęba. Miazga to miękki obszar w środku zęba, który zawiera nerw, naczynia krwionośne i tkanki łączne. Jest ona powszechnie nazywana nerwem i odgałęzia się w dół każdego korzenia poprzez kanały zęba.

Kiedy miazga jest podrażniona lub stymulowana, odczuwasz ból lub ucisk. Ból zęba obejmuje każdy ból, bolesność w zębie lub wokół niego. Ból może być ostry lub tępy, ząb może być bolesny podczas żucia lub gryzienia, może być nawet wyjątkowo wrażliwy na temperaturę. Ból zęba może być niezwykle nieprzyjemnym i frustrującym doświadczeniem, zwłaszcza gdy jego przyczyna jest nieznana. Jeśli można ustalić, co może być przyczyną bólu, łatwiej jest pomóc w jego uśmierzeniu w międzyczasie, przed wizytą u dentysty.

Bóle zębów są często powodowane przez te czynniki:

  • Próchnica zębów – Bakterie „przegryzają się” przez twardą, zewnętrzną warstwę szkliwa zęba.
  • Choroba dziąseł – taka jak zapalenie dziąseł, powoduje gromadzenie się bakterii wokół korzeni, co prowadzi do bólu zębów
  • Zgrzytanie zębami i zaciskanie zębów (bruksizm) – często występuje podczas snu i bezwiednie.
  • Wrażliwe zęby – powstają w wyniku odsłonięcia zębiny (tkanki znajdującej się pod szkliwem i cementem), spowodowanego ubytkami, zużytymi wypełnieniami, pękniętymi zębami lub cofającymi się dziąsłami.
  • Zapalenie miazgi zęba – próchnica sięga głęboko do miazgi zęba, powodując jej zapalenie i podrażnienie.
  • Złamany ząb – pęknięcie lub złamanie zęba może nastąpić w wyniku ugryzienia czegoś twardego, upadku lub uderzenia w szczękę lub w twarz czymś twardym.
  • Ropień – część lub cała miazga wewnątrz zęba obumiera, a martwa tkanka tworzy „kieszonkę” z bakteriami i ropą, zwaną ropniem zlokalizowanym w okolicy wierzchołka korzenia zęba
  • Ząb zatrzymany – gdy inne zęby lub kość uniemożliwiają zębom (najczęściej zębom mądrości) przesunięcie się do właściwej pozycji w jamie ustnej

Jak natychmiast złagodzić ból zęba

Aby wiedzieć, jak najlepiej poradzić sobie z bólem zęba, należy zrozumieć, co jest jego przyczyną. Prawie każdy ból zęba jest spowodowany przekrwieniem wewnątrz zęba. Powodem, dla którego obrzęk wewnątrz zęba powoduje większy ból niż obrzęk w jakiejkolwiek innej części ciała, jest fakt, że otaczająca go struktura zęba jest twarda i nieelastyczna.

Wewnętrzny obrzęk – dolegliwości bólowe

Oznacza to, że obrzęk wewnątrz zęba nie ma gdzie się podziać. Podczas gdy większość części ciała może powiększyć swój rozmiar w stanie zapalnym, Twoje zęby nie są w stanie wytrzymać takiego ciśnienia. Otwory w zębie pozwalają bakteriom na zainfekowanie nerwów wewnątrz miazgi, co powoduje jej obrzęk. To ciśnienie sprawia, że ból zęba może wywołać uczucie, jakby ząb miał zaraz eksplodować. Miazga (ukrwienie i nerwy) wewnątrz zęba staje się zbyt duża dla twardej powierzchni, która ją otacza.

Zrozum czym jest spowodowany pulsujący ból zęba

Teraz ta agonia ma sens. Zrozumienie, że ból zęba jest spowodowany obrzękiem, może pomóc Ci skuteczniej pozbyć się tego bólu. Kluczem jest nastawienie wszystkiego co robisz na zmniejszenie obrzęku wewnątrz zęba. Wszystko, co zrobisz, a co nie zmniejszy tego obrzęku, przyniesie w najlepszym wypadku tylko ulgę. Mając to na uwadze, oto najlepsze sposoby na szybkie zmniejszenie obrzęku, a tym samym zmniejszenie bólu zęba.

Uzyskaj szybką ulgę dzięki środkom przeciwbólowym

Środki przeciwbólowe to najlepsza rzecz, która może powstrzymać ból zęba w krótkim czasie. Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty powinny być Twoją pierwszą deską ratunku w przypadku bólu zęba. Nawet leki przeciwbólowe dostępne bez recepty mogą przynieść znaczną ulgę w bólu zęba. Jednak nie wszystkie leki przeciwbólowe dostępne bez recepty są równie skuteczne w zmniejszaniu bólu zęba.

Sprawa wygląda następująco:

Aby jak najlepiej zmniejszyć ból zęba, należy przyjmować leki przeciwbólowe, których zadaniem jest zmniejszenie obrzęku, jak również zmniejszenie odczuwania bólu.

Ibuprofen ma właściwości przeciwzapalne, co oznacza, że zmniejszają obrzęk. Aspiryna zapobiega krzepnięciu krwi i może zwiększyć krwawienie.

Paracetamol

Paracetamol jest dobrym środkiem przeciwbólowym, ale jest mniej skuteczny w zmniejszaniu obrzęku, a zatem zapewni mniejszą ulgę w przypadku bólu zęba. Może być jednak skutecznie stosowany w połączeniu z Ibuprofenem lub Aspiryną. Zalecamy naprzemienne przyjmowanie Ibuprofenu (lub Aspiryny) i Paracetamolu.

Powinno to pozostawić przerwę pomiędzy dawkami tego samego środka przeciwbólowego, co jest bezpieczną ilością czasu, aby uniknąć przedawkowania.

Proszę jednak nie przekraczać dziennej dawki każdego leku zalecanej na pudełku. Nie należy przerywać tego cyklu przyjmowania leków przeciwbólowych, nawet jeśli ból ustąpił.

Stopniowe obumieranie miazgi. Ogranicz ból

Jeśli przestaniesz brać przeciwzapalne leki przeciwbólowe, obrzęk wewnątrz zęba pojawi się ponownie i ból powróci.

Pamiętaj, że celem jest utrzymanie obrzęku na dystans. Należy również unikać stosowania Aspiryny w połączeniu z Ibuprofenem, ponieważ oba środki przeciwbólowe mogą powodować podrażnienie żołądka.

Drugim, bardzo skutecznym sposobem na zmniejszenie bólu zęba jest płukanie chorych zębów łagodnym roztworem antyseptycznym.

Obrzęk, który powoduje bolesny ucisk wewnątrz zęba, jest spowodowany dostaniem się bakterii do wnętrza zęba przez ubytek lub szczelinę złamania. Obrzęk ustąpi więc dopiero wtedy, gdy bakterie zostaną zabite lub usunięte. Może w tym pomóc płukanie roztworem antyseptycznym.

Ponieważ zmniejsza ono ilość bakterii wewnątrz zęba, regularne płukanie może sprawić, że ból zęba nie będzie się nasilał. Istnieje wiele różnych naturalnych łagodnych antyseptyków dostępnych bez recepty. Olej goździkowy został zalecony przez niektórych dentystów, ale najbardziej praktycznym rozwiązaniem będzie prawdopodobnie roztwór ze zwykłej soli kuchennej. Gotowe preparaty są także dostępne w aptekach.

Utrzymywanie głowy w pozycji uniesionej pozwala łatwo zatrzymać dalszy obrzęk. Ponieważ obrzęk jest wynikiem napływu płynu do zainfekowanego obszaru ciała, można go zmniejszyć, mechanicznie utrudniając przepływ tego płynu do spuchniętego obszaru. Jednym ze sposobów na to jest upewnienie się, że głowa jest podniesiona powyżej serca.

Zwróć na to uwagę

Jest to szczególnie ważne przy pozbywaniu się bólu zęba w nocy. Jeśli musisz się położyć, ponieważ próbujesz zasnąć lub czujesz się zbyt źle, aby stać lub siedzieć, powinieneś podeprzeć głowę na kilku poduszkach. Oznacza to, że płyn musi walczyć z grawitacją, aby dostać się do wnętrza zainfekowanego zęba. Ciśnienie krwi w głowie jest również wyższe, gdy leżysz płasko i przyczynia się do bólu.

Utrzymywanie głowy w pozycji uniesionej powinno zatem spowodować mniejszy obrzęk i mniejszy ból.

Im wyżej podniesiona jest głowa tym lepiej, więc jeśli możesz usiąść to jest to idealne rozwiązanie. Jednak trzymanie głowy uniesionej na kilku poduszkach jest o wiele lepsze niż leżenie płasko.

Kontroluj ból i obrzęk za pomocą lodu

Podobnie jak w przypadku uniesienia, schłodzenie obszaru zapalnego może zmniejszyć obrzęk, ponieważ spowalnia przepływ płynów do zainfekowanego obszaru. Lód jest najprostszym sposobem na schłodzenie obszaru wokół bólu zęba. Użyj okładu z lodu lub mrożonego groszku zawiniętego w ręcznik.

Nie przykładaj lodu bezpośrednio do twarzy, ponieważ może to spowodować oparzenia skóry. Zastosuj lód na twarz przez 10 minut co godzinę, jeśli możesz. Kontynuuj stosowanie lodu nawet po ustąpieniu obrzęku. Pomoże to powstrzymać opuchliznę przed powrotem.

Czy powinienem szczotkować bolący ząb?

Tak. Podczas bólu zęba należy kontynuować mycie zębów jak zwykle. Nie należy zaniedbywać szczotkowania chorego zęba, ponieważ przyspieszy to tempo gromadzenia się bakterii w ubytku i wokół niego. To nagromadzenie bakterii może sprawić, że obrzęk, a co za tym idzie ból, będzie jeszcze większy. Mycie zębów nie sprawi jednak, że ból zęba zniknie (niestety).